Як адаптуватися до життя після втрати зору, по-новому навчитися робити буденні побутові справи та навіть користуватися телефоном. Таке випробування проходить велика кількість військових, які на війні втратили зір. Єдиний вихід – допомога фахівців. Проте не завжди їхнього досвіду достатньо для реабілітації ветеранів. Щоб удосконалити систему роботи таких фахівців, громадські організації створили проєкт, де безоплатно навчають супроводу ветеранів. Як це відбувається – "5 канал" розповів.
Олена вже п'ять місяців як фахівчиня із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Вона забезпечує супровід та підтримку, консультує щодо статусів, пільг, житла та реабілітації військових, які внаслідок бойових дій мають порушення зору або повністю його втратили.
"Хтось приходить оформити пенсію, хтось – військовий квиток. Ми разом. Я цікавлюсь, чи потребуєте ви мого проходу разом до тієї інстанції, тобто всі дії я намагаюся проговорювати з цими людьми", – зауважила фахівчиня із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб.
Жінка живе та працює в місті Красноград на Харківщині. І в своїй громаді вона єдина, хто допомагає військовим із втратою зору. Щоб вдосконалити свої навички та дізнатися про нові кейси у роботі, Олена приїхала на навчання до столиці на курс "Основи адаптації людей із порушеннями зору 2.0".
"Ми на цьому навчанні пройшли всі етапи від реабілітації, від соціально-побутового до ґаджетів. Дуже класно, коли нам закрили очі й ми відчули, як це", – поділилася Олена Шолом.
Досвід України у роботі із тими, хто має порушення зору, – унікальний. Через велику війну кількість захисників, які втратили зір, зростає щодня. Їм доводиться по-новому адаптовуватися до життя: у побуті, на вулиці, у користуванні ґаджетом та іншою технікою. Для цього потрібен фахівець, який допоможе пройти цей шлях. Саме цьому навчають на курсі.
"В Україні мало спеціалістів, які готові працювати з людьми, що мають порушення зору. У нас немає тижня, коли б не звернувся хоч один ветеран із діючих військовослужбовців, які втратили зір або вже в регресії", – зауважив керівник відділу IT в "Трініті хаб", фахівець з невізуальної доступності інформаційних технологій Ігор Кушнір.
Виникає питання, як людям, які втратили зір, користуватися телефоном, щоб підтримувати зв'язок та комунікувати з іншими. Усе це можливо. У ґаджетах є спеціальні налаштування, і якщо ми бачимо картинку, натискаючи пальцем на екран, то для людей із порушенням зору кожен мобільний додаток має голосові повідомлення.
"Я можу увімкнути екран і можу користуватися смартфоном, а можу із вимкненим. А по-друге, зараз входить в життя і покращує його рівень штучний інтелект. Якщо ви не проти, я сфотографую вас із оператором, і ми побачимо те, що не бачать телеглядачі за допомогою опису: на зображені видно двох жінок які сидять в офісному приміщенні", – поділився Ігор Кушнір.
Це вже другий курс "Основи адаптації людей із порушеннями зору". Його організовували громадська спілка "Ліга Сильних" спільно з благодійним фондом "Фундація три нуль нуль". Упродовж трьох тижнів фахівці безоплатно здобували теоретичні та практичні знання для роботи з людьми, які мають порушення зору. Цьогоріч зібрали команду із двадцяти спеціалістів Сумської та Харківської областей.
"Учасники – представники абсолютно різних організацій. Їх об'єднує те, що вони надають послуги людям, які втратили зір, тобто переважно це працівники ІРЦ, проте у цьому і в нас є студенти, які навчаються на тифлопедагогів, є соціальні працівники. Ми даємо їм знання по кожному напряму реабілітаційного процесу, по коректному супроводу, коректній термінології і комунікації. І таким чином ми забезпечуємо те, що людина, яка втратила зір, на кожному етапі буде отримувати кваліфіковану допомогу, яка буде сприяти процесу адаптації, а не навпаки", – розповіла керівниця БФ "Фундація три нуль нуль" та музею в темряві "03:00" Марненко Аліна.
За словами експертів, реабілітація для людей із порушенням зору є однією з найскладніших. Кожна країна має свій підхід. Україна ж унаслідок великої кількості таких постраждалих розробляє свою методику, яка стане унікальною у світі.
"Через збільшення кількості людей з інвалідністю на державному рівні зростають потреби допомагати людям з інвалідністю в різних напрямках. Ми розуміємо те, що певні напрямки трохи відстають від тих запитів, які існують. Тому ми зараз із партнерською організацією тут включили, створили цей курс і проводимо його. Тому це більше, ніж допомога для людей. І тут дуже важливо ще розуміти, що ми працюємо зі спеціалістами, які в подальшому будуть працювати. Ми такий напрям спеціально обрали, оскільки вважаємо, що таким чином ми закриємо більше потреб, ніж тоді, коли працювали із цивільними військовими, які втратили зір", – зауважила виконавча директорка громадської спілки "Ліга Сильних" Дар'я Сидоренко.
Важливо залучати фахівців до таких проєктів, адже від їхніх знань залежить реабілітація наших захисників.
Каріна Шевченко, Ігор Костюк, "5 канал"
Читайте також: як підготувати міста для людей з інвалідністю: на Львівщині провели тренінг із безбар'єрності та доступності.
Дивіться також:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.