5 канал

У ВР внесли оновлений законопроект про державну мову

  Згідно із законопроектом, єдиною офіційною мовою в Україні є українська

  До Верховної Ради внесли доопрацьований законопроект "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (реєстраційний номер 5670-д). Проект представили голова Комітету ВР з питань культури і духовності Микола Княжицький та ще понад 70 нардепів, передає УНІАН.

  Як зазначається у тексті документа, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Утім, законопроект не передбачає поширення дії на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

  Також передбачається, що Національна комісія зі стандартів державної мови має утворити Центр української мови, який видає документ, що підтверджує рівень володіння українською мовою – Державний сертифікат встановленого зразка за результатами іспиту на рівень володіння українською мовою. Складання іспиту на рівень володіння українською мовою вперше для громадян України буде безкоштовним.

  Крім того, законопроектом передбачено запровадження Уповноваженого із захисту державної мови, якого призначає на посаду та звільняє з посади Кабмін.

  "Також передбачається з метою забезпечення належного контролю за дотриманням стандартів державної мови, застосуванням української мови як державної при Уповноваженому із захисту державної мови діє відповідна компетентна служба у складі 27 мовних інспекторів", – зазначається в повідомленні.

  Закон передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення законодавства у сфері застосування державної мови. Зокрема, за невиконання вимоги про обов’язкове застосування державної мови під час засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, в актах, діловодстві та документообігу в органах державної влади, органах влади АР Крим і органах місцевого самоврядування в Україні, на державних і комунальних підприємствах, в установах та організаціях, інших суб'єктах господарювання державної і комунальної форм власності, у судочинстві, в ЗСУ та інших військових формуваннях, в органах правопорядку, на державному кордоні України, у процесі виборів та референдумів, у міжнародних договорах України передбачено штраф на посадових осіб від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  А от за порушення у застосуванні державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, електронних інформаційних систем, інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, юридичних послуг, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту передбачений штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів.

  Зауважимо, що відповідно до законопроекту, кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства. При цьому зазначається, що особа, яка планує набути громадянства України, зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою, а складання іспиту на рівень володіння державною мовою, необхідний для набуття громадянства України, здійснюється в Центрі української мови.

  Нагадаємо, 23 травня Верховна Рада ухвалила закон про мовні квоти на українському ТБ. Ним передбачено, що україномовний контент в ефірі загальнонаціональних каналів має становити 75% тривалості передач протягом доби, а в ефірі регіональних телеканалів – 60% часу. 

  Зазначимо також, що раніше набув чинності закон про квоти в українському радіоефірі.

  Попередній матеріал
  Із початку російської агресії на Донбасі вбито 2777 цивільних осіб – ООН
  Наступний матеріал
  На енергоблоці ЧАЕС сталося задимлення
  Loading...