Тариф на електроенергію: які пільги залишилися і хто наживається на платіжках

Ринок електроенергії 5 канал / Час. Підсумки тижня
Влада обіцяє споживачам компенсації. На це виділили майже півтора мільярда гривень. Утім ці кошти просто забрали із житлових субсидій

Минулого тижня ми розповідали про те, чому не всі дочекаються обіцяного урядом і президентом дешевого газу. До речі, цей матеріал набрав понад 200 тисяч переглядів в YouTube, це означає, що підвищення тарифів болить кожному українцеві. І сьогодні ми теж маємо невтішні новини.

Електроенергія теж подорожчає. Наскільки? – ви почуєте за мить. І ми вирішили загалом розібратися з ринком електроенергії і показати, звідки світло потрапляє до ваших осель. І головне, хто заробляє на цьому ринку. Невже ми справді не маємо власної електрики, що беремо її у Білорусі. Сергій Барбу – як завжди, простою мовою про складне.

Кам'янське, Дніпропетровщина. Чверть міста два роки тому примусово перевели на електричне опалення. Місцеві спочатку пручалися, потім змирилися. Бо на перших порах такий обігрів був вигідним. Аж поки з нового року влада не скасувала пільговий тариф на електроенергію. Тепер для населення діє єдина ціна – 1,68 грн.

Ціна на електроенергію
Ціна на електроенергію5 канал / Час. Підсумки тижня

Пенсіонерка Валентина Лазаренко каже: "Коли пільговий тариф був, то можна було жити. А зараз ... От уявіть – 1300 або 2500 грн. Є різниця? У мене пенсія 4 тисячі. – Тобто це ще хороша пенсія? – Але все одно не вистачає. От дочка підкинула грошей, на свято подарували".

Від скасування пільгової ціни у 90 копійок за кіловат найбільше постраждають такі споживачі, як пані Валентина. Йдеться про 400 тисяч родин, які опалюють оселі світлом. І для них добрих новин немає. Бо на українців знову чекає підвищення вартості електрики.

Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних програм ГМ "Опора", говорить: "Я думаю, що ця ціна може вирости десь до 2-2,3 грн. Але не факт, що це буде остаточний ринок. Це може бути якесь перехідне рішення".

В уряді нові тарифи на світло поки не називають. Президент теж відмовчується. Депутати говіркіші. Але і тут без точних цифр. Відома лише дата. Вартість світла зросте з 1 квітня.

Юрій Камельчук, "слуга" і член Комітету ВР з питань енергетики, говорить: "Тарифи збільшуватимуся. Наші ціни порівняно з Європою є невеликими".

Олексій Кучеренко, перший заступник голови Комітету ВР з питань енергетики, нардеп від "Батьківщини", говорить: "Є всі підстави і тенденції до підвищення цієї ціни. Просто уряд про це не говорить".

А вулиця вимагає відповідей. Упродовж тижня в регіонах нова хвиля тарифних бунтів.

Тарифні протести в Києві
Тарифні протести в Києвіsuspilne.media

"Нереально оплачивать услуги коммунальние, начиная с содержания дома, и заканчивая електроенергіей", – каже Раїса, мешканка Запоріжжя.

Місцева влада і собі вирішила побунтувати. Міські ради кількох міст закликали уряд накласти мораторій на підвищення тарифів.

Чи можуть тарифи на світло, навпаки, стати меншими? Аби знайти відповідь на це запитання, треба зрозуміти, хто виробляє електроенергію і скільки вона коштує.

Найдорожче вартує світло, яке виробляють сонячні та вітрові станції. Це так звана "зелена" електрика. Її вартість у рази вища від іншої. Бо ціна вираховується залежно від курсу євро. Теплові електростанції виробляють світло приблизно по гривні двадцять за кіловат. Більшість ТЕС в Україні належить бізнесменові Ринату Ахметову, компанія "ДТЕК". Тому конкурентів у нього немає. Удвічі дешевшою є атомна енергетики. Всі АЕС у державній власності.

  • Сонячні електростанції – 4,25 грн
  • Вітрові електростанції – 3–3,5 грн
  • Теплові електростанції – 1,2 грн
  • Атомні електростанції – 0,67 грн

Тарифи на електроенергію
Тарифи на електроенергію5 канал / Час. Підсумки тижня

Низька вартість світла з АЕС самим атомним станціям вилазить боком. Влада штучно стримує тариф. Мовляв, аби для населення електрика була дешевшою. Але й заробити мільярди на державній ядерній енергетиці охочих вистачає.

Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики, говорить: "Торгують вони на користь двох компаній трейдерів – компаній Коломойського і "ДТЕК". Показовими були торги у грудні. Вони продали електроенергію на пів року вперед і 80% – це компанії Коломойського. Така кількість електрики заводам не потрібна. Тобто трейдер буде перепродавати. Тобто він купив по гривні дванадцять. А зараз така ціна – 1,70 грн".

Вирахувати тариф для населення непросто.

Ростислав Павлюк, директор асоціації "Енергоефективні міста України", каже: "Вартість електроенергії складається з чотирьох компонентів: вартості електроенергії як товару – тобто електростанція її виробляє. Потім іде транспортування магістральними мережами, це становить близько 30 копійок, транспортування розподільними мережами – 1,10 гривні, плюс ПДВ і плюс націнка постачальника".

А експертка з питань ядерної енергетики Ольга Кошарна каже: "1,68 грн, яку платить населення, вона навіть не покриває собівартість електрики. І в нас промисловість платить більше, аніж населення. Ціна для населення має бути під три гривні".

І якщо влада піде на таке підвищення, то у споживачів немає вибору. Бо ринок світла для них де-факто так і не запрацював.

Три види мандаринів. Різні ціни, різні виробники. Просте правило ринку: придивись, обирай і купуй. Але діє воно лише тоді, коли є конкуренція. За іншими умов: усі мандарини змішають до купи – ось тобі і єдина ціна. І справедливою її не назвеш: бо однаково платити доведеться як за солодкі, так і за кислі.

Якою є справедлива ціна на електроенергію? Споживачі прагнуть платити менше, влада боїться тарифних бунтів, а приватні монополісти не збавляють апетитів. Очевидно одне: нижчим тариф уже точно не буде.

Ольга Бабій, членкиня Нацкомісії, що регулює ринок компослуг, каже: "1,68 грн – ми маємо зрозуміти, що це вже пільгова ціна. І насправді ринкова ціна електроенергії десь під три гривні. Держава за рахунок Енергоатому щороку дає дотацій на 40 мільярдів для того, щоб не допустити зростання електроенергії для населення".

Із 1 квітня на українців чекає новий етап підвищення сум у платіжках. Бо якщо світло додасть у ціні, то потягне за собою вгору й інші платежі.

Голова Нацкомісії, що регулює ринок комунальних послуг, Валерій Тарасюк говорить: "Собівартість холодної води – електроенергія. Залежно від того, зростатиме вартість електроенергії чи ні, ми можемо сказати й про тарифи".

Влада обіцяє споживачам компенсації. На це виділили майже півтора мільярда гривень. Утім ці кошти просто забрали із житлових субсидій. То ж державі таки доведеться на комусь зекономити.

Сергій Барбу, Наталія Світлова, Сергій Клименко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Проти режиму Путіна: до чого призведуть масштабні протести в Росії
Наступний матеріал
Від Жаклін Кеннеді до Джилл Байден – розбір гардероба перших леді США
Loading...