Медична реформа: Чому в Україні не працює сімейна медицина та що зміниться

Лікарня 5 канал
У МОЗі впевнені, що лікарі уважніше ставитимуться до хворих, бо зарплату отримуватимуть в залежності від кількості пацієнтів

Медична реформа. Серія друга

"5 канал" продовжує цикл матеріалів, в яких досліджує кроки Міністерства охорони здоров'я на шляху до поліпшення обслуговування українців у медичній царині.

Напередодні ми розповідали про запис до лікаря онлайн та електронну медичну картку. Сьогодні – дослідження друге. Йтиметься в ньому про сімейних лікарів.

Уже за кілька місяців, у липні, пацієнти зможуть обирати сімейного лікаря, якому довіряють найбільше, незалежно від місця реєстрації. Між хворим та медиком буде укладена декларація з надання первинної медичної допомоги.

Наразі в Україні пацієнт має висидіти у черзі до лікаря щонайменше півгодини. І попри те, що сам прийом триває від 10 до 30 хвилин, більше половини часу прийому лікар пише: заповнює журнал амбулаторного прийому хворих, журнал реєстрації лікарняних листів, робить запис у картці.

Лікарня
Лікарня5 канал

"Буває і 50 чоловік на прийомі. Уявіть собі, що ти можеш зробити? Просто як машина пишеш, як робот. Ми вміємо швидко писати", – розповідає сімейний лікар Тетяна Загорська.

Сімейні лікарі нарікають, що нині приймають хворих удвічі більше норми – до 60 пацієнтів на день за норми 25. Цим вони пояснюють утворення в коридорах черг.

Лікарня
Лікарня5 канал

  • Що зміниться?

За ініціативою МОЗ, з липня до грудня цьогоріч кожен пацієнт має обрати собі сімейного лікаря. Далі сторони укладають декларацію про надання медичних послуг. Зразок її заповнення є на сайті Міністерства охорони і здоров'я. За кожним лікарем може бути закріплено не більше 2 тисяч пацієнтів.

"Уже зараз до нас йдуть хворі. Питають, чи можна писати заяву, щоб до вас попасти", – розповідає лікарка Зоя Ісакова.

Електронна база лікарів і медзакладів з'явиться в липні. Пацієнти зможуть обрати собі медичного фахівця незалежно від місця реєстрації. Лікарів така ініціатива лякає. "Якщо пацієнт буде тільки приходити, то це одна справа, а якщо, наприклад, пацієнт захворів, написав до мене заяви, то що я маю їхати невідомо куди його обслуговувати?" – питається сімейний лікар Олеся Биковська.

Лікарі кажуть, що сімейна медицина, як вона має бути, ще не працює.

Вони наголошують, дуже багато залежить від матеріальної частини. А у них "на озброєнні" наразі лише амбулаторні картки хворих, клей, ручка, стетоскоп, тонометр та печатка. З таким "приладдям" робити, наприклад, гінекологічний огляд неможливо.

А от у МОЗ очікують: наслідком медичної реформи стане уважніше ставлення лікаря до хворих, адже зарплату медики отримуватимуть залежно від кількості пацієнтів.

Юлія Божко, Дмитро Демішев, Олександр Павленко, "5 канал"

Уже завтра дивіться продовження серії сюжетів від "5 каналу". Мова йтиме про нову систему фінансування медицини у межах реформи.

Попередній матеріал
Щодня особлива історія "Пласту": Як в.о. міністра охорони здоров'я Супрун зрозуміла, що таке патріотизм
Наступний матеріал
Медична реформа в Україні: коли лікарі отримуватимуть по 26 тисяч – спецрепортаж
Loading...