Міноборони

Секрети "інтимної процедури": як працює поліграф та як ним примудряються зманіпулювати – сюжет

Читайте по-русски
Закону, який би регламентував використання поліграфа, в Україні немає. У суді це не може бути доказом

Спеціалізована антикорупційна прокуратура викликає на допит усіх членів скандального фінансового комітету Верховної Ради. І тих, хто вже пройшов перевірку на поліграфі, і тих, хто не встиг. Зауважу, що перевірку на детекторі брехні може зробити будь-який українець. Неодмінна умова – добровільна згода. Українське законодавство не регламентує використання поліграфу, але забороняє використовувати результати як докази в суді. Як слідчі у кримінальних процесах обходять ці обмеження та чи можна зманіпулювати результатами дослідження – у сюжеті кореспондента "5 каналу" Лесі Головатої.

У невеликій аскетичній кімнаті із заштореними вікнами поліграфолог, співзасновник ГО "Колегія поліграфологів України" Олег Рибальченко протестував на детекторі брехні не одну тисячу клієнтів. У розвернуте до стіни крісло, яке віддалено нагадує електричний стілець, найчастіше всідаються майбутні чи штатні працівники, яких керівництво хоче перевірити на доброчесність, або ж найманий персонал – няні чи хатні робітниці, які близько інтегруються в життя сім'ї.

Неспівмірно рідше сімейні пари викладають таку ж суму – в межах ста доларів, – щоби розвіяти чи підтвердити сумніви у вірності партнера. Усім Олег Рибальченко радить підготуватися до стресової процедури – не перевтомлюватися, напередодні виспатися, не вживати алкоголю, наркотиків чи заспокійливих ліків. Обов'язкова прелюдія перед дослідженням – клієнт надає письмову згоду, а поліграфолог гарантує конфіденційність.

"Їсти, пити в процесі не можна? – Спати і хропіти не треба. Бажано мене слухати і бажано відповідати по суті так чи ні, або мовчати", – пояснює процедуру поліграфолог.

Коли людина бреше – чинить наругу над своєю психікою, тому щоби всі відповіді фіксувалися у вигляді фізіологічних реакцій, на тіло чіпляють датчики, які вимірюють дихання, артеріальний тиск, електропровідність шкіри протягом усього діалогу. Тестування – це інтимний процес: віч-на-віч, без зорового контакту та зайвих рухів. Розмова триває до 2 годин, важливі запитання кілька разів повторюються, але в іншому формулюванні, щоби уникнути помилок.

Олег Рибальченко розповідає: "Це датчики, що будуть реєструвати вашу нервову систему, яка складається з двох незалежних нервових систем. Це реакція кори головного мозку, це центральна нервова система, кардіоканал і дихання – периферична нервова система. Вони живуть за своїми законами".

А от закону, який би регламентував використання поліграфа, в Україні немає. У суді це не може бути доказом. Тож при розслідуванні тяжких злочинів слідчі можуть послуговуватися детектором брехні лише як допоміжним методом.

Сергій Горбатюк, керівник підрозділу спецрозслідувань ГПУ (2014-2019), каже: "До цього є багато різного ставлення з точки зору помилок. У нашій країні поки що кримінальний процес йде тим шляхом, що якщо ви і використовуєте, то це обов'язково має бути підтверджено експертом-психологом у психологічній експертизі".

Однак, у гучних кримінальних провадженнях часто фігурують детектори брехні. Торік після допиту колишньої народної депутатки Надії Савченко в СБУ заявили, що поліграф підтвердив її наміри здійснити теракт. Цього року голова Херсонської облради Владислав Мангер, якому інкримінують замовлення вбивства Катерини Гандзюк, на свій розсуд протестувався у приватній фірмі, начебто довів свою невинуватість, але слідчі проігнорували результати. А однією з найбільш резонансних стала справа пологівського маніяка Сергія Ткача, який упродовж 25 років зґвалтував та вбив понад три десятки дітей і молодих жінок. За його злочини за ґрати посадили 9 невинних людей. Один із них – Віталій Каїра – 2003-го пройшов перевірку, і поліграфиня стверджувала – він винен. Із 15 присуджених років у в'язниці він провів п'ять.

Як можна зманіпулювати, наочно показує Олег Рибальченко. Ставить просте запитання: чи ім'я кореспондента Леся. Уперше журналіст каже "ні", вдруге – "підтверджує". А ось результати.

"І відповідь "так", і відповідь "ні" у вас однакові. Так от запитання – то це правда чи брехня? Так ось для того, щоб розуміти, потрібно розуміти, який формат, яке запитання ставити, і в якій послідовності. Як обговорити його, а це вже, вибачте мене, мистецтво", – каже поліграфолог.

Інтерв'ювовані теж можуть пробувати обвести навколо пальця поліграфолога.

"Вчать, як реагувати, що згадувати в цей момент, чи як на складні запитання відповідати, для того, щоби емоційні ці всплески, на які реагує поліграф, він якраз давав би хибні висновки", – розповідає Горбатюк.

І щоби мінімізувати ризики, експерти радять насамперед перевірити професійну історію поліграфолога. І в державних центрах, і в приватних фірмах.

Леся Головата, Василь Кобець та Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Калініченко: Ухвалення законопроєкту №1210 – одна із ланок ланцюга в плані "Слуги народу" зі знищення України
Наступний матеріал
Формула оподаткування залізної руди із законопроєкту №1210 має бути перероблена – Гетьманцев
Loading...