Віталій Захарченко
Віталій Захарченко 5 канал

Розстріли на Інститутській: ексглава МВС Захарченко не з'явився на допит в російський суд

Читайте по-русски
Свідчити мав у режимі скайп-зв'язку з приміщення ростовського обласного суду

Міністр-втікач Віталій Захарченко не з'явився на допит у Святошинському суді Києва. Свідчити мав у режимі скайп-зв'язку з приміщення обласного суду у Ростові-на-Дону, де він переховується. Домовлялися з ним про участь у судовому процесі адвокати ексберкутівців, обвинувачених у справі розстрілів майданівців на Інститутській 20 лютого 2014 року. Деталі засідання – у сюжеті Ірини Шевченко.

За планом допит Захарченка мав розпочатися в другій половині дня. Зранку ж у суді слухають іншого свідка захисту беркутівців. Юрій Веприков 2014-го року був у лавах Дніпровського "Беркуту". 19 лютого у складі свого підрозділу приїхав на Майдан. Зранку 20 лютого був поранений біля стели під час чергування. Впевнений, стріляли в нього з боку консерваторії.

Свідок Юрій Веприков розповів у суді: "Коли я повернувся спиною до консерваторії або філармонії, як там вона правильно називається, отримав сильний удар у спину. Виходить, я впав, до мене підбігли: "Що у тебе?" Я кажу: "Не знаю, відмовили ноги". Мене взяли під руки і теж типу, до швидкої. Потім, коли мене несли, вони побачили, що валяються носилки. Мене поклали на носилки і понесли вгору на Інститутській до швидкої".

Після перерви налагоджують зв'язок із Ростовом. Але на екрані – лише порожня зала суду. Нарешті у російському суді з'являється суддя і повідомляє, що Захарченка немає.

Суддя Святошинського суду Сергій Дячук запитує: "Ми розуміємо, що реалізація цього положення залежить цілком також і від вашого боку. Тому ми з'ясовуємо, чи можливо за допомогою Ростовського обласного суду забезпечити допит цього свідка на таких же умовах, з іншою датою, а саме 5 листопада 2019 року?".

Суддя Ростовського суду Герман Жильцов каже, що це неможливо. Треба знову проходити всю процедуру в межах міжнародної правової допомоги. Тож, якщо буде нова заявка від української сторони, повторна спроба допиту може відбутися не раніше середини грудня. Адвокати ексберкутівців не впевнені, що знов клопотатимуть про допит Захарченка, кажуть, він не є ключовим свідком.

"Дійсно, Захарченко не з'явився. Це свідок захисту, якого ми заявляли до допиту в порядку міжнародної правової допомоги. Наразі для сторони захисту це теж несподіванка. Попередньо нами було отримано від нього письмову заяву про згоду давати свідчення. Причина неявки нам на сьогоднішній день невідома", – адвокат Стефан Решко.

Прокурори підозрюють: ексміністр має підстави уникати спілкування з українською Фемідою.

Прокурор відділу Генеральної прокуратури Яніс Симонов каже: "Ви знаєте, це моє враження суб'єктивне, що дана особа не бажає давати будь-яких пояснень стосовно фактичних обставин, які відбувалися 20 лютого. Чому, тому що я особисто підтримував клопотання Генеральної прокуратури задля отримання заочного досудового розслідування у кримінальному провадженні стосовно як Януковича, так і Захарченка, стосовно подій 18-20 лютого 2014 року. На той час Захарченком був відізваний його єдиний правочинний адвокат. Він відповідним чином подав заяву суду, що він відмовляється від послуг цього захисника і, напевно, це може свідчити про те, що він взагалі не бажає ставитись серйозно до українських судів".

Віталій Захарченко очолював Міністерство внутрішніх справ від листопада 2011 до лютого 2014 року. 21 лютого 2014 року його відсторонила Верховна Рада за незаконні накази, які призвели до вбивств та поранень протестувальників під час подій на Майдані. Тоді ж він утік до Росії. 15 серпня 2019 року Печерський суд Києва заочно заарештував Захарченка за підозрою в економічному злочині.

Ірина Шевченко, "5 канал"

Попередній матеріал
Чи виправдало себе об'єднання МЕРТ і Мінагрополітики – пояснення замміністра
Наступний матеріал
"У "формулі", погодженій Україною, немає ніяких зобов'язань Російської Федерації" – Клипмуш-Цинцадзе
Loading...