Російські препарати в аптеках: коли ліки з РФ покинуть Україну – дослідження

Аптека 5 канал
Наразі російські виробники займають трохи більше 1% вітчизняного ринку лікарських засобів

Медична реформа. Серія п'ята

"5 канал" продовжує цикл матеріалів, в яких досліджує кроки Міністерства охорони здоров'я на шляху до поліпшення обслуговування українців у медичній царині.

Завершальне дослідження журналістів "5 каналу" розповідає про ініціативу відмовитися від ліків російського виробництва. Листа із пропозицією зупинити поставки таких препаратів на український ринок вже скерували до уряду.

  • Що відбувається "на місцях"

В одній зі столичних аптек журналісти знайшли чималий стелаж біологічно активних добавок російського виробництва.

"Це залишки того, що ми отримували. Ми допродаємо ці препарати. Аякже, чому б ні? Ті люди, які, припустимо, довго приймали ці ліки, вони їм допомагають", – пояснює позицію закладу завідувач аптеки Наталія Проценко.

В інших аптеках столиці кажуть, що залишилися лише російські протизапальні мазі. Інших препаратів не завозять. Водночас у продажі наявні препарати російського виробництва,  які не мають аналогів в Україні. Так, у вільному доступі – гідрокортизонова мазь та імуностимулюючий засіб із діючою речовиною тилорон.

Аптека
Аптека5 канал

"На жаль, в Україні аналогів немає. Тому доводиться експортувати", – каже один із провізорів столичної аптеки Антон Воронков.

У мережі комунальних аптек столиці розповідають: замість препаратів російського виробництва, що залишилися в аптеках, можна підібрати замінники. Єдине, чому поки немає аналогів, – це російські сироватки.

"Правець, ботулізм, укуси змій. Зараз ви в аптеці не знайдете. Зараз люди, на жаль, возять у сумках, провідниками", – прокоментував генеральний директор КП "Фармація" Руслан Світлий.

Аптека
Аптека5 канал

Зникли в українських аптеках і ліки для лікування серця, онкології та деяких захворювань немовлят.

Сімейний лікар Юлія Загнибіда каже: "Один із препаратів, за якими жалкуємо, – це біцілін 5, 3, який використовувався для лікування ревматичної хвороби серця, артриту. Аналогів поки що немає. Пацієнти якось дістають їх з території Росії".

  • Мовою цифр

Як пояснює президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк, "ліки – це досить небезпечна штука, особливо під час війни. Три роки тому ми писали офіційного листа, ми провели аналізи і сказали, що ті кілька мільярдів гривень, які ми віддаємо  окупанту, можна на 100% замінити".

Наразі російські виробники займають трохи більше 1% вітчизняного ринку лікарських засобів. У грошовому еквіваленті це 30 мільйонів доларів на рік. Але головне те, що російський капітал представлений і в українському фармвиробництві, розповідають у Національній медпалаті.

"Це група компаній "Здоров'я" харківська, у Південній Пальмірі є виробництво з російським капіталом, які є монополістами кодеїновмісних препаратів", – каже відповідальний секретар національної медпалати Сергій Кравченко.

Навіть, якщо Україна на офіційному рівні запровадить санкції проти російських ліків, це не зупинить контрабандний потік препаратів, які продають через Інтернет, прогнозують експерти.

Юлія Божко, Олександр Павленко, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
"Навіть Чорне море штормить": як сніг, град та лютий вітер огорнули Україну
Наступний матеріал
Відлуння Чорнобиля: Як поживає "столиця" зони відчуження через 31 рік після аварії
Loading...