Швидка допомоги
Швидка допомоги 5 канал

Карета "швидкої" за 8 хвилин та поява перамедиків: коли українцям чекати на зміни

Наразі навантаження на екстрену допомогу колосальне, а фахівців бракує

Медична реформа. Серія четверта

"5 канал" продовжує цикл матеріалів, в яких досліджує кроки Міністерства охорони здоров'я на шляху до поліпшення обслуговування українців у медичній царині.

Сьогодні четверте дослідження – про реформування швидкої допомоги. За ініціативою МОЗ на початку наступного року в Україні з'являться такі нові професії, як парамедик та екстрений медичний технік. Парамедики замінять лікарів та фельдшерів швидких, а медтехніками стануть водії.

Заплановано, що бригада прибуватиме щонайбільше за 8 хвилин після виклику. Але для того, щоб всі ці зміни функціонували, потрібно принаймні 2 тисячі нових карет швидкої та стільки ж працівників.

Швидка допомоги
Швидка допомоги5 канал

Навантаження на екстрену допомогу особливо зростає під час епідемій. Диспетчери розповідають – іноді люди дзвонять на 103, щоб не сидіти у чергах до сімейних лікарів. Тим часом хтось може чекати на термінову допомогу.

У столиці подекуди працюють сучасні диспетчерські, де на цифрових екранах розміщена інформація про ситуацію по місту. Помаранчевим кольором виділені бригади, що на виїзді, а зеленим – вільні. Коли надходить виклик, автоматизована система передає його на найближчу підстанцію.

  • Основна проблема екстреної медицини – брак персоналу

За добу в центрі екстреної допомоги приймають до двох тисяч викликів. Попри такий обсяг роботи, лікарів бракує. Бригади недоукомплектовані на 40%. Більшість лікарів у бригадах мають понад 30 років стажу. Наприклад, лікарю Аліму Гордійчуку – 76 років. Він уже не виїжджає на виклики, утім, залишився працювати диспетчером, бо більше нікому.

"Перш за все не вистачає нам лікарів. Начебто і приходять, але їх настільки мало! Мізер. З середнім персоналом теж не було раніше проблем, але за цей і за минулий рік (лікарі) розраховуються та шукають роботу не по спеціальності", – пояснює диспетчер центру екстреної медичної допомоги Гордійчук.

У МОЗ підрахували – в екстреній медицині бракує третини бригад.

"Не хочуть молоді спеціалісти обирати професію лікарів спеціальних станів. Робимо ставку на фельдшерів, але хочемо довести їх рівень до рівня парамедика, який є в усьому світі", – коментує ситуацію начальник управління надзвичайної медицини МОЗ України Тетяна Тимошенко.

Диспетчерська швидкої
Диспетчерська швидкої5 канал

  • Що має змінитися

На парамедиків планують вивчити фельдшерів, згодом цей фах запровадять в університетах, а водіїв швидких навчатимуть на медтехніків. Лікарів же у Міністерстві планують перевести у приймальне відділення шпиталів. Самі працівники швидких майбутні зміни сприймають неохоче.

"По-перше, буде один парамедик, а потрібні додаткові руки. Бувають ситуації, що одна людина не зможе з цим справитися", – каже фельдшер Наталія Мейналюк.

Навчання парамедиків та медтехніків у МОЗі планують розпочати з наступного року, але до того слід вирішити ще одне завдання – придумати, як пришвидшити доїзд швидких на виклик за 8 хвилин. І це за умови, коли країні бракує щонайменше 2 тисяч спеціалізованих автомобілів.

Юлія Божко, Олександр Павленко, Олексій Іванченков, "5 канал"

Уже завтра дивіться продовження серії сюжетів від "5 каналу". Мова йтиме про те, чи можемо ми обійтися без ліків російського виробництва. 

Попередній матеріал
Волонтери InformNapalm перехопили радіоефір "надсекретного" вертольота РФ
Наступний матеріал
Науковці відкрили "надпланету", ідеальну для життя
Loading...