Революція Гідності: унікальні кадри з протилежного боку барикад – чому силовики приховували свої звання

Революція Гідності 5 канал / Машина часу
Напередодні 6-ї річниці перемоги Революції Гідності й роковин розстрілу на Інститутській в розпорядження "5 каналу" потрапили унікальні фото- та відеоматеріали

18 лютого 2014 року протистояння на Майдані остаточно перетворилося на бойові дії. Рахунок жертв пішов на десятки. Силовики діяли дедалі брутальніше, та й у їхньому зовнішньому вигляді щось почало змінюватися. Щоб розігнати революційний Майдан, тодішня влада загалом задіяла в центрі Києва більш ніж 20 тисяч правоохоронців. Детальніше про це в другій частині"Революція Гідності: унікальні кадри з протилежного боку барикад – російська зброя та медалі для силовиків".

Штатним завданням працівників прес-служби Внутрішніх військ було створення пропагандистської відеокартинки для внутрішнього використання, а також оперативна зйомка подій як у шеренгах правоохоронців, так і на боці протестувальників у складі так званих груп документування протиправної діяльності.

Революція Гідності
Революція Гідності5 канал / Машина часу

Саме бригади, полки та окремі батальйони Внутрішніх військ були найчисельнішою силою, яка протистояла повстанню проти режиму Януковича. Але розповідати про це вони не поспішають.

Нові матеріали нададуть потрібні й цікаві свідчення не так про злочини, як про те, чим жили й чого хотіли люди, яким волею долі довелось боротися з тими, кому вони мали служити.

Найбільше оперативників цікавили очільники протестів, які керували діями протестувальників і вели їх за собою  

Для ухвалення рішень керівництву МВС монтувалося оперативне відеозведення про акції непокори з докладною ідентифікацією ватажків – ім’я, адреса, телефон і таке інше. Такі зйомки вели і до революції, і в об’єктиви камер тодішніх правоохоронців міг потрапити хто завгодно.

Революція Гідності
Революція Гідності5 канал / Машина часу

Отримані матеріали показують, що сам процес прихованої зйомки був небезпечним не лише для ватажків опозиції, діставалось і "тихарям". Так називали переодягнених у цивільне правоохоронців, які вели зйомку. Їх доволі легко ідентифікували.

Революція Гідності
Революція Гідності5 канал / Машина часу

Із загостренням конфлікту загрози ставали ще відчутнішими і реальнішими. Небезпека чигала навіть під час відкритої зйомки у шеренгах силовиків. Та ще більшою була загроза потрапити під удар своїх.

"Для мене це такі болючі спогади 1 грудня. І саме тому, що я втратив багато знятого відеоматеріалу. Я не встиг витягнути карту пам’яті, коли мене почали представники "Беркута" буцати, збили з руки камеру, розтрощили. Я втратив свідомість і втратив все відео за 1 грудня," – каже Євген Роженюк, екскерівник прес-служби Північного командування Внутрішніх військ.

Масове побиття на Банковій, і серед іншого – брутальна й цілеспрямована розправа над журналістами стала однією з поворотних точок Євромайдану. І це розуміли по обидва боки барикад.

Вражаючі кадри поліцейської брутальності множилися

Відео від 22 січня 2014-го з голим козаком Гаврилюком на снігу облетіло весь світ. І його також оприлюднив правоохоронець – капітан міліції Антон Гусєв. Такий вчинок був його особистим протестом проти дій режиму Януковича. Він був змушений втекти до Польщі, щоб уникнути помсти.

Керівництво МВС зробило оргвисновки з інциденту. У правоохоронців почали перевіряти фотоапарати і телефони. Командувачі Внутрішніх військ прямо наказували бійцям не бити затриманих, щоб більше не ганьбитися.

Революція Гідності
Революція Гідності5 канал / Машина часу

Сумнозвісний заступник командувача "Беркуту" полковник Сергій Кусюк особисто керував найбрутальнішими акціями залякування, якими Янукович намагався зупинити хвилю протестів. Його досить оперативно ідентифікували журналісти та протестувальники, й полковник зник із поля зору. 

Але оперативне відео свідчить, що Кусюк керував придушенням протестів до останнього дня – просто інкогніто. Він керував наступом "Беркута" на Європейській площі 22 січня. Тоді силовики вперше вивели в центр міста бронетранспортер. Також він керував штурмом Майдану 18 лютого. Саме цього дня він кинув БТР на таран барикад, і повстанці його спалили. 

Революція Гідності
Революція Гідності5 канал / Машина часу

Також на відео можна побачити таких персонажів: генерала Внутрішніх військ Володимир Гриняка, координатора спеціальних підрозділів Внутрішніх військ полковника Асавелюка, проросійського відеоблогера й самозваного журналіста Сергія Рульова. 

 

 

Попередній матеріал
Революція Гідності: що стало "червоною лінією" для влади Януковича
Наступний матеріал
Повітряний терор: як Кремль знищував цивільні літаки
Loading...