Реабілітація репресованих
Реабілітація репресованих 5 канал

Репресовані в СРСР: спецкомісія розпочала роботу з реабілітації – подробиці

Читайте по-русски
Щоб потрапити на розгляд комісії в Києві, охочі реабілітувати конкретну людину мають спочатку пройти таку ж комісію на місцевому рівні

Реабілітацією репресованих у радянські часи тепер опікуватиметься спеціальна комісія. До неї увійшли історики, правозахисники та представники силових структур. Напередодні комісія провела перше засідання. Першим реабілітувала за новим законом 90-тирічного Івана Мирона – члена ОУН, учасника Норильського повстання. В СРСР його ув'язнили на 25 років. На першому засіданні комісії побував журналіст "5-го каналу" Петро Троць.

Харків'янка Наталія Годзь показує документи справи, на основі якої у 1944-му році засудили її дідуся Івана Верменича. 10 років таборів – такий був присуд за "антирадянську діяльність". Для Івана Верменича це був четвертий арешт, каже онука. Вона лише торік знайшла ці документи в полтавському архіві СБУ.

"Із чотирьох справ арештів одна збереглася. І ця збережена праця дала можливість рухатися далі. Оскільки на батьківських прадідів і прабабу ніяких справ нема – розстріляли без суду і слідства", – розповідає онука репресованого.

Питання реабілітації Івана Верменича – одне із тих, які на першому засіданні має розглянути новостворена комісія. Тепер вона виконуватиме функції, які раніше покладалися на прокуратуру та суди.

"Після того, як у прокуратури ця компетенція була забрана, не виявилося жодної інституції, яка б цим могла напряму займатися. І ми були свідками коли в 15-16-17 роках здійснити процедуру реабілітації можна було тільки через суд",– пояснює директор архіву СБУ, член комісії з питань реабілітації Андрій Когут.

Щоб потрапити на розгляд комісії у Києві, охочі реабілітувати конкретну людину мають спочатку пройти таку ж комісію на місцевому рівні. Зараз вони функціонують у 18 регіонах.

"Фактично більшість тих комісій почала уже свою роботу, і вони почали надсилати для нас, на розгляд комісії, обґрунтовані пропозиції, які буде запропоновано вам сьогодні", – заявила заступниця голови Українського інституту нацпам'яті Аліна Шпак.

На порядку денному – 51 справа. Частина з цих людей вже були реабілітовані раніше. Але родичі хочуть підтвердження від новоствореної комісії. Їх повідомлять про непотрібність повторного процесу. Далі на засіданні беруться за долі тих, хто ще чекає своєї черги. Зокрема – Івана Верменича.

Отримані від Наталії Годзь документи члени комісії тепер вивчать, і рішення у справі її діда оголосять на наступному засіданні. Загалом в Україні нереабілітованими залишаються тисячі засуджених каральними органами СРСР.

Петро Троць, Михайло Третяк, "5 канал".

Як повідомляв 5.ua, Верховна Рада надала воїнам Української повстанської армії та Організації українських націоналістів статус учасників бойових дій.

Дивіться також фотогалерею:

Віднайти Дзен: у чому особливість реабілітації бійців АТО на природі – ФОТО

Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/
Риболовля для ветеранів АТО
/

Попередній матеріал
Рух "Чесно" попередньо проаналізував виборчі фонди політичних партій – презентація результатів
Наступний матеріал
"ОПОРА" доповідає щодо перебігу виборчого процесу напередодні дня голосування – пресконференція

Голова Інституту нацпам'яті Володимир В'ятрович в ефірі "5 каналу" – трансляція

"Повертаємо своє": в Україні стартувала інформ-кампанія до 5-річчя звільнення міст Донбасу

"Укрпошта" та Інститут нацпам'яті представили колекційні марки – подробиці

Новий мурал у столиці: скоро з'явиться величезне зображення Симона Петлюри – фото

Слова "Бандера прийде – порядок наведе" здивували би самого провідника ОУН – В’ятрович

Річниця Революції Гідності: як відзначатиме Київ