Руслан Рубель
Руслан Рубель 5 канал

"Радянське сприйняття людини з інвалідністю": у Києві незрячого спортсмена не впустили у басейн

Читайте по-русски
Водночас у Міносвіти вже попросили вибачення у спортсмена й пообіцяли, що спорткомплекс надасть безкоштовний абонемент на пів року

Руслан Рубель утратив зір понад десять років тому після тривалого захворювання. Прийняти нову реальність, розповідає, допомагав спорт: спершу скандинавська ходьба, потім біг. Здолав ультрамарафон на понад 42 кілометри. А ще став єдиним в Україні незрячим гірськолижником і навіть брав участь у вітчизняних і міжнародних змаганнях із плавання та паратріатлону.

Чотири роки тому чоловік почав займатися плаванням. Відвідував різні столичні басейни та міг робити це без перешкод і супроводу. Проте у спорткомплексі "Олімпійський стиль" при Національному університеті фізичного виховання і спорту – почув відмову.

"Керівник сказав: ви знаєте, я несу за вас відповідальність. Я вас не впущу в басейн. А на наступний день він передзвонив і каже: ви можете ходити в басейн тільки зі своїм супроводом. Я йому кажу: де це прописано, в яких правилах?" – розповідає киянин.

За відповідями на ці запитання звертаємося до керівництва закладу разом із Русланом. Навіть зараз, прийшовши поспілкуватися з адміністрацією спорткомплексу, в чоловіка знову запитують, чи є в нього супровід. Почувши обурення, охорона відразу виправдовується.

За годину до Руслана та журналістів приходить представник адміністрації. Кажуть: весь цей час шукали для чоловіка інструктора.

Руслану пропонують поплавати. Він погоджується, щоб показати, що незрячі можуть робити це самостійно. Та адміністрація продовжує наполягати, що супровід усе ж необхідний.

"Ми на сьогодні не можемо забезпечити його безпеку без супроводу. Перед вами вийшла щойно людина, послизнулася. На її місці могли бути і ви, і я", – каже заступник директора спортивного комплексу "Олімпійський стиль" Віктор Руденко.

Те, що в осіб з інвалідністю має бути супровід, прописано у внутрішніх документах спорткомплексу. Та в жодному законі такого немає – зауважують юристи. Мовляв, чи потрібен людині супровід, вирішує клієнт. Інакше – це дискримінація та порушення закону про права споживачів.

"Потребу в допомозі визначає медико-соціальна експертиза. Якщо ж людина перебуває у цьому стані декілька років, то відповідно, вона самостійно себе у побуті обслуговує і саме ця людина визначає ступінь і об'єм цієї допомоги і тих осіб, які їй можуть надати цю допомогу", – пояснив юрист національної асамблеї людей з інвалідністю Олег Полозюк.

"Це такий ефект виконавця. Керівництво басейну, яке спрацювало так, як воно спрацювало – у варіанті радянського сприйняття людини з інвалідністю з точки зору того, що вона немічна, вона неповносправна", – зауважив уповноважений президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич.

Водночас у Міносвіти вже попросили вибачення у спортсмена й пообіцяли, що спорткомплекс надасть безкоштовний абонемент на пів року та призначить інструктора. Чи приймати таку пропозицію, чоловік поки розмірковує.

"Сподіваюся, що вони почнуть вірити в нас, що ми можемо без всілякого супроводу рухатися і всюди ходити", – каже Руслан Рубель.

Ірина Саєвич, Ольга Сошенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Від любові до ненависті один крок": Береза про падіння підтримки Зеленського
Наступний матеріал
Жодних збитків не було: ексголова НКРЕКП Дмитро Вовк оприлюднив факти про "Роттердам+"
Loading...

5-річний британець пройшов на протезах 10 кілометрів і зібрав мільйон фунтів на благочинність – подробиці

Уряд визначив виплати медикам у випадку отримання інвалідності чи смерті через COVID-19

МЗС зроблять повністю доступним для маломобільних груп населення

У будинку-інтернаті на Рівненщині спалах коронавірусу: у закладі 28 інфікованих

"ЄС" закликає ВР ухвалити страхування медиків, хворих на COVID-19, незалежно від настання інвалідності

Із 1 квітня по додатковій тисячі отримають особи з інвалідністю – Мінсоцполітики