Путін
Путін скріншот

Пригрозив Заходу і не згадав про Україну: як експерти трактують щорічне послання Путіна

Читайте по-русски
Але під час показового обурення через нібито організацію заколоту проти Лукашенка, Путін згадав про Януковича

Наступу на Україну не анонсував, стягування військ до кордону з Україною не пояснив. Президент Росії Володимир Путін виголосив послання до Федеральних зборів, але про Україну майже не говорив. Раніше лунали заяви, що чільник Кремля стягує війська до російського кордону саме до дня своєї промови. Виступ Путіна аналізували українські політики та фахівці з безпеки. Тепер читають між рядків: чого чекати Україні від непояснюваних дій Росії, і чи буде загострення бойових дій на Донбасі. Журналістка "5-го" Марія Писаренко збирала думки й оцінки.

"Чіпляють Росію то тут, то там, без жодних причин. І навколо них страху так, як навколо Шерхана крутяться всякі дрібні гієни. Все як у Кіплінга", – сказав Путін.

Так президент Росії розповідав депутатам Федеральних зборів про нібито загрозу з боку країн Заходу. У зверненні понад годину говорив про внутрішні проблеми. А питанню зовнішньої політики пообіцяв приділити лише кілька слів. Кілька слів – це погрози і кпини в бік Європи й США. Утім без озвучених імен та без зазначених країн.

"Організатори будь-яких провокацій, які загрожують корінним інтересам нашої безпеки, пошкодують про скоєне так, як давно вже не шкодували", – пригрозив Путін.

"Під цими корінними інтересами Путін мав на увазі і ПДЧ для України. І тут для нас, на жаль, цей сигнал і в Парижі, і в Берліні почують", – зазначив експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Максим Хилько.

А про стягування військ та техніки до кордонів з Україною та окупованого Криму – Путін просто промовчав. Але під час показового обурення через нібито організацію заколоту з метою ліквідувати білоруського президента Олександра Лукашенка – усе ж таки про Україну згадав.

"Можна як завгодно відноситься до президента України Януковича, якого теж мало не вбили і відсторонили від влади за допомогою збройного перевороту", – сказав Путін.

"У Росії є всього два принципи зовнішньої політики – національні інтереси є понад усе, і пункт другий – пошук компромісів із партнерами тільки на підставі пункту першого", – зауважив Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова.

Відреагували на промову російського президента українські парламентарі. У провладній фракції стримано оптимістичні. У фракції "Голосу" вважають: Путін жодного слова не сказав про плани Кремля в Україні, бо ця згадка могла б зірвати його план поторгуватися під час очікуваної зустрічі з Джо Байденом. У "Європейській солідарності" кажуть: Путін знову відмовляє Україні в суб'єктності.

"Путін ненавидить, не сприймає і ніколи не визнає суверенну Україну", наголосила депутатка "ЄС" Ірина Геращенко.

Аналітики безпеки та міжнародні ЗМІ припускали: саме під день послання Кремль підтягнув понад 100 тисяч військових до українських кордонів. Але чи буде щось більше, аніж показова гра м'язами питання відкрите.

"На цьому оця епопея з брязканням зброєю біля українських кордонів поступово піде вниз. Йому просто нема про що говорити з питань зовнішньої політики. Він тільки може у відповідь на те, де опинилася зараз Росія, показувати зуби і гарчати, кажучи, що ми встановлюємо червоні лінії, і ви за них не заходьте. Це дуже небезпечний момент", каже дипломат, голова МЗС України (2007-2009) Володимир Огризко.

Та от схоже, зупиняти нарощування військ у Росії поки не збираються. Днями розслідувачі Conflict Intelligence Team оприлюднили відео колони радіотехнічного полку. Вони встановили: ешелон їде із Забайкалля до станції "Айвазовська" у Криму. А далі техніку відправлять на полігон "Опук" біля Керчі. Там останній місяць Росія активізувала військові навчання.

Це колона російської десантної техніки на Ангарському полігоні в окупованому Криму. Фото від 15 квітня оприлюднило видання "Зе вол стріт джорнал". І таких фото російської техніки біля кордонів України розвідка і розслідувачі публікують десятками.

Україна до можливого нападу готова. У цьому переконував і Володимир Зеленський напередодні путінської промови. Але запропонував російському візаві все ж мирні переговори.

"Пан Путін, я готовий піти ще далі і запропонувати вам зустрітися в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна. Україна не починає війну першою. Але завжди стоїть до останнього. Україна 2021 відрізняється від України 2014", – заявив президент України Зеленський.

Путіну потрібна коротка переможна війна, аби підняти власний рейтинг і рівень підтримки його партії "Єдина Росія" перед виборами до Держдуми цієї осені. Та і до тривалих бойових дій північний сусід не готовий, запевняють експерти.

"Послання було абсолютно беззубим, пов'язане з тим, що у Кремля поки не готова відповідь на пропозиції Байдена поговорити наодинці", – вважає Микола Сунгуровський.

Фахівці з безпеки кажуть: давати команду про напад військам біля кордону Путін не збирається. Чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом. А вона може відбутися вже днями на кліматичному саміті у США 22-23 квітня.

"До того, як він поговорить з Байденом і з'ясує, наскільки він може вирішити свої плани масштабні, до того часу він буде намагатися мати ситуацію напруженою", зазначив експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма".

Та гра на підвищення напруги для просування позицій Кремля ще не завершена. І війська від наших кордонів Путін прибирати, схоже, не збирається.

Марія Писаренко, Олександр Хіміч, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Європа короткозора і їй треба нагадувати про Росію і можливу катастрофу – Загороднюк
Наступний матеріал
У Росії відбулися протести на підтримку Навального: затримано майже 2 тисячі осіб
Loading...