Володимир Путін
Володимир Путін Фото ТАСС

Загострення на сході України та обмеження польотів над окупованим Кримом – чи пов'язана ескалація зі зверненням Путіна

Читайте по-русски
Раніше ЗМІ повідомляли про три варіанти листів від ватажка збройного формування "ДНР" до Путіна

Росія продовжує збільшувати кількість військ на українському кордоні та посилює своє угрупування в окупованому Криму. Усе це – напередодні звернення Володимира Путіна до Федеральних зборів. Саме з цією подією пов'язують військове загострення на сході. Раніше видання "Дзеркало тижня" заявляло, посилаючись на джерела в розвідці, що військові отримали доступ до трьох листів від ватажка так званої "ДНР" до Путіна, в яких його можуть попросити про визнання окупованого сходу частиною Росії, або ж просити введення російських військ для протидії Україні, або ж, як третій варіант прохання, про визнання окупованих територій Донбасу самостійною державою. Утім, усі ці сценарії були названі ще до дзвінка Байдена до Путіна. Чи змінилося щось після цієї розмови – журналіст "5 каналу" Петро Троць аналізував ситуацією, яка залишається гострою від початку квітня.

Спочатку – закриття руху Керченською протокою для військових кораблів, тепер – обмеження польотів над Кримом. Кремль заявив – із 20-го по 24 квітня рух небом над окупованим півостровом буде небезпечним. Усе це – напередодні виступу Володимира Путіна перед Федеральними зборами, запланованого на 21 квітня.

"Мобілізація військової сили, техніки на кордонах України – це наче підсвітка сцени, на яку має вийти Путін і оголосити своє слово", – зазначив ексзаступник голови СБУ Андрій Левус.

Позиція стосовно війни на українському сході про відносини з США та Євросоюзом – на такі заяви очікують від кремлівського господаря. Його ходів, пов'язаних із російськими військами на кордоні в Україні, побоюються. Але в перспективу реальної війни після такого показового і неприхованого перекидання військ вірити не хочеться.

"Не думаю, що буде велика театральна вистава, що в ніч на 21-ше відбудуться бойові дії, хоча те показове, постійне транслювання того, які кораблі підплили, які танки під'їхали – ми ж розуміємо, що головним елементом будь-якої військової операції є раптовість", – каже Андрій Левус.

Наприкінці минулого тижня військовий флот РФ у Чорному морі поповнився одразу кількома одиницями: сюди перекинули десантні кораблі з Північного та Балтійського флотів. Через Азовське море увійшли кораблі Каспійської флотилії. І це на тлі відмови переходу сюди із Середземномор'я двох есмінців США – щоби не загострювати ситуацію.

Для Росії Чорне море – не просто стратегічний район, із боку якого Україна останніх сім років відчуває загрозу вторгнення. Це море, де росіяни десятиліттями звикли домінувати й мало зважати на думку інших. Тому вони так бурхливо реагують на появу тут альтернативної сили, якою є кораблі країн НАТО, і передусім – американських.

Водночас канцлерка Ангела Меркель заявила про необхідність діалогу з Росією – попри всі її порушення та накладені на Кремль санкції, до яких неодноразово долучалася і Німеччина. Хоча фахові дипломати кажуть: на Заході РФ уже давно сприймають зовсім інакше, ніж на початку війни на сході України.

"Якщо ми порівнюємо те, що було в 2014 році і сьогодні, то це два різних заходи. Чому? Бо нарешті на Заході відкрили очі, зрозуміли, що Росія – це виклик, більше того – що це загроза, і почали з цією загрозою боротися. Зараз ідеться про політику стримування РФ, якщо вона на це не реагуватиме, то тоді інструменти цього стримування, я маю на увазі санкцій, стануть для Росії дуже болючими", – вважає ексміністр закордонних справ Володимир Огризко.

Реагувати на дії ворога готові й в Україні. СБУ перевела свої підрозділи в режим підвищеної готовності та розпочала антитерористичні навчання по всій країні. 

Петро Троць, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Гео Лерос розповів, як влада Зеленського покриває корупцію в країні
Наступний матеріал
Вакцинація провалена, бо Зеленський взяв її під особистий контроль – Порошенко
Loading...

Стягування військ РФ до українського кордону: у РНБО розглядають різні сценарії реагування

Російські окупанти тричі обстріляли українських захисників

Кулеба не виключає жодного сценарію подальшого розвитку подій на тлі стягнення Росією військ до кордону України

З'явилися нові детальні знімки військових баз РФ у Криму й біля східного кордону України

Чехія просить ЄС і НАТО викликати російських дипломатів на килим і вислати їх на батьківщину

Окупанти обмежили польоти над частиною окупованого Криму та Чорного моря