Протести лікарів: куди поділися "коронавірусні доплати"

Доплати медикам 5 канал / Час. Підсумки тижня
Медичним працівникам, які борються з COVID-19, пообіцяли доплату розміром 300%, але отримали її не всі

Українцям не звикати розраховувати лише на себе. Але тут і справді треба бути обачним і не втрачати голову, адже послаблення послабленням, а інфекція гуляє. Вона не зникла, й не хотілося б втрапити в другу хвилю епідемії, особливо влітку, в сезон відпусток.

Про відпочинок уже точно мріють наші лікарі, бо для них коронавірус – це справжнє випробування. Я маю на увазі і те, в якому стані наша медицина зустріла коронавірус, і те, як поставилася держава до тих, кому щодня дякувала й називала рятівниками. Я зараз про виплати надбавок лікарям. Їм пообіцяли 300%. Пообіцяли, але дали не всім. Звісно, Україною покотилися протести. Але центральна влада сказала чітко: це не до них. Вони гроші виділили, тож тепер нехай на місцях і розбираються. А ще Володимир Зеленський навіть пригрозив керівникам областей і попросив відзвітувати, коли люди отримають гроші.

Утім на кінець тижня три області – Київська, Дніпропетровська та Херсонська – Банковій так і не відзвітували. Отже, верхівка впоралася, гроші роздала, а от винні, як завжди, на місцях. Чи так це насправді?

Обіцяти кожен може – і міністр, і прем’єр, і президент. Але обіцяти – не означає зробити. Медики не отримали доплат і вийшли на протести.

Кому варто було чекати доплати? У законі детально прописали кожну з посад. Загалом їх понад два десятки. Більшими зарплати мали стати як у лікарів, так і у медичних сестер. А ще – медичних реєстраторів, сестер-господинь та водіїв.

На скільки мали б зрости зарплати медиків? У лікарів мінімальний оклад – майже 4 тис. грн. Після 300% надбавки сума зросте майже до 11,5 тис. Що ж до медсестер, то їхня мінімалка близько 3300 грн. Разом із доплатою це майже 10 тис. грн. У водіїв найменша ставка – більш ніж 2,5 тис. грн, з надбавкою це трохи більше ніж 8 тис.

Наприклад, у Вінниці медики районки отримали мізерні коронавірусні доплати. Одному з лікарів до зарплати додали аж 86 копійок. Лікарі очікували потрійну ставку, як це обіцяла влада.

"Виплата проходить відповідно до 300% посадового окладу за відпрацьований час", – зазначив голова бюджетної комісії Вінницької обласної ради Геннадій Мазур.

Мізер мали б отримати і медики на Волині. Але зрештою й того не дочекалися.

"Постанова Кабінету Міністрів знівелювала ці 300% до зовсім дріб'язкових сум. Бо там прописано, що тільки безпосередньо на період роботи бригади з хворим. Виходить від 150-200 грн. З центру кошти не надійшли. Вони переклали цей фінансовий тягар на органи місцевого самоврядування", – пояснив директор Центру екстреної допомоги Волинської області Володимир Шмаль.

Акція протесту медиків у Тернополі
Акція протесту медиків у Тернополі5 канал / Час. Підсумки тижня

Такий фінансовий тягар відчули й у Чернівцях. Там лікарям надбавки нарахували, але не завдяки урядовцям. Більшість коштів виділило місто. Медики отримали додатково від 7 до 15 тис. грн.

"Від обласної державної адміністрації ми у вигляді цих 300% отримали 100 тис. грн, типу розрахунок робиться у вигляді годин роботи з хворими. Тобто доплата лікарю становитиме аж 800 грн. Може, 1 тисячу, відповідно, медсестрі ще менше", – наголосив міський голова Чернівців Олексій Каспрук.

Додали грошей до лікарських зарплат і з бюджету Житомира.

"Скажу так: обіцялося вищою владою, а оплатило місто. Це абсолютна правда. Коли вже треба було платити зарплату за березень, ми чули фактично обіцянки, що ці кошти прийдуть, що все ж субвенція буде", – уточнив міський голова Житомира Сергій Сухомлин.

Надбавки медичним працівникам
Надбавки медичним працівникам5 канал / Час. Підсумки тижня

Івано-Франківщина. Субвенції дочекалась, але гроші отримали із запізненням. Почали виплачувати доплати за березень.

"Тільки 22 квітня постановою Кабміну був ухвалений порядок доплат медикам", – зазначив голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів.

Схожа ситуація й на Львівщині. Гроші на березневі надбавки з Києва переказали лише наприкінці квітня.

"Немає бажання об'єктивно й справедливо розподіляти ці кошти. Не важливо, скільки часу медик контактував із людиною, хворою на коронавірус, – він уже має право отримати цю 300-відсоткову надбавку. Тому що він наразив своє життя та здоров’я на небезпеку", – наголосив голова Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко.

Після хвилі протестів медиків, в уряді заквапилися й одразу назвали винних. Мовляв, гроші з Києва переказали, а медикам їх не нараховують на місцях. Президент пригрозив звільняти голів облдержадміністрацій.

"Я розумію, що це звернення можуть дивитися діти, і, на жаль, не можу сказати всіх слів, на які заслужили ці окремі чиновники", – заявив Володимир Зеленський.

"Держава, Верховна Рада, уряд усе для цього зробили. Треба тепер, щоб це на місці було зреалізовано", – наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Акція протесту медиків у Вінниці
Акція протесту медиків у Вінниці5 канал / Час. Підсумки тижня

Загалом за березень надбавки до зарплати мали б отримати понад 5 тис. медиків. Скільки у квітні  – уряд не озвучив. Але ця цифра значно більша за березневу. Адже пандемія коровінавірусу тоді набирала обертів. Випадки зараження щотижня зростали. До того ж у березні опорних лікарень, які приймали недужих із COVID-19, було 240, а вже наступного місяця ця цифра зросла.

Уже в квітні перелік лікарень, які прийматимуть хворих на коронавірус, розширили. Це медзаклади так званої другої хвилі. Як от, наприклад, 8-ма київська лікарня. Пацієнтів із COVID-19 тут лікують, а отже, також мали б отримати надбавку. Мали б, та не отримали.

Київська міська клінічна лікарня №8
Київська міська клінічна лікарня №85 канал / Час. Підсумки тижня

На протести медиків закладів так званої другої хвилі урядовці не відреагували. Тож чи отримають ці лікарі 300% надбавки з держбюджету – досі невідомо. Натомість столична влада вже пообіцяла, що доплати медикам нарахують із коштів міста. Переконують, що зробили б це й раніше, але, мовляв, не знали, що в медзакладі є пацієнти з COVID-19.

"Керівник закладу не надав до Департаменту охорони здоров’я інформації про лікування таких хворих у цій лікарні", – пояснив міський голова Києва Віталій Кличко.

В уряді заявили, що деякі регіони не надали звітів про виплати лікарям. А це означає, що цілком реально очікувати гучних відставок в областях. Та чи вплине це на лікарські гаманці?

Сергій Барбу, Микола Довгий, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Cмертоносний ДніпроГЕС і діти як "гарматне м'ясо": злочини СРСР проти українського народу під час Другої світової
Наступний матеріал
Є всі докази проти тих, хто дав наказ розстрілювати людей на Майдані – ексклюзивне інтерв'ю з Юрієм Луценком
Loading...