чоловіки за кордоном
чоловіки за кордоном 5 канал

Повернути чоловіків з-за кордону: наскільки це законно та як реагують українці – сюжет

Читайте по-русски
Усе, що можна наразі зробити, це закликати чоловіків з'явитися до консульств України за кордоном, щоб стати на військовий облік

Чоловіки повинні повернутися в Україну. Якщо не воювати – то хоча б сплачувати податки. Мова про військовозобов'язаних та придатних до служби українців, які виїхали за кордон. Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський. Як на це відреагували за кордоном та чи не суперечать заяви Володимира Зеленського українським законам – розбиралася журналістка "5 каналу" Марта Шикула. 

Чутки про те, що чоловіків, придатних до військової служби, повертатимуть з-за кордону, в інформаційному просторі виникли давно. Натякав на це і міністр оборони. Врешті гучну заяву зробив і президент.

"Якщо ви в Україні і ви не на фронті, а ви працюєте і сплачуєте податки, то ви так само бороните державу. Але якщо ви за кордоном і ви мобілізаційного віку, і ви і не на фронті, і не сплачуєте податки, і виїжджали поза законом – то є питання. Якщо ми хочемо зберегти Україну, якщо ми хочемо зберегти Європу, то всі ми повинні розуміти: або ми допомагаємо Україні, або ні; або ми – громадяни, які на фронті, або ми – громадяни, які працюють і сплачують податки", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Такий соціальний експеримент-нагадування у столиці Польщі влаштував колишній спецпризначенець ССО Павло Якімчук. Нині він у Варшаві на реабілітації. Ветеран вирішив нагадати чоловікам, які виїхали з України під час війни, що за кордоном не сховаються.

"Задумка була налякати людей, які виїхали незаконно, щоб вони не ходили і не думали, що раз вони втекли за кордон з допомогою корупції, то тут вони вже можуть почуватися в безпеці. Ні, не можуть. Ходи і оглядайся. Чоловіки, які платять великі кошти на те, щоби покинути територію України, а потім, приїжджаючи сюди, за кордон, втікаючи, пишуть у коментарях, що ми втекли з України, бо там величезна корупція, то таких треба за вуха тягнути назад і бити", – вважає ветеран російсько-української війни, колишній спецпризначенець ССО Павло Якімчук.

Водночас польські політики не проти допомогти Україні повернути чоловіків. Депортувати їх не можуть, але створити умови, які стимулюватимуть повернутися – запросто. Як повідомив голова комітету в закордонних справах сейму, якщо чоловіки можуть бути мобілізованими в Україні, тоді їм відмовлятимуть у працевлаштуванні та продовженні статусу тимчасового захисту.

"Треба дбати про те, щоб під час отримання дозволів на роботу, продовження терміну перебування на партнерських засадах відбувалася перевірка – чи можуть люди, які перебувають на території інших країн ЄС, бути мобілізованими в Україні", – зазначив голова Комітету у закордонних справах Сейму Польщі Павел Коваль.

"Я вважаю, це має бути зроблено! Не лише у Польщі, а й по всьому Євросоюзу. Але це дуже складно. Євросоюзу треба домовлятися з Україною, і це не станеться зараз. Хто це має робити, як... Тут дуже багато технічних нюансів", – зазначає польський журналіст, політолог Марек Сіерант.

Україні готові допомогти і естонці. Нині в країні проживають близько 8 тисяч українців призовного віку. Серед них і ті, хто звільнений від мобілізації.

"Якби Україна попросила естонську державу про допомогу в мобілізації українських громадян, які проживають тут, нам було б досить важко відмовити. Власне, це означало б відвернутися від України, яка потребує допомоги у війні", – зазначив міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс.

Водночас у Німеччині чоловіків призовного віку в рази більше.

"Лише в Німеччині 220 тисяч. І це, звісно, могло б полегшити ситуацію на передовій. Вони допомогли б батьківщині в розбиранні завалів, пожежній службі. Ми, німці, теж маємо звернутися із закликом до молодих людей, придатних до військової служби", – наголосив депутат Бундесверу Родеріх Кізеветтер.

Але це лише гучні слова, як українських, так і іноземних політиків. Наразі повернутися на Батьківщину чоловіки можуть тільки за власним бажанням. Змусити їх не може ані українське законодавство, ані законодавство інших країн.

"На сьогодні жодного нормативного акту в нашій державі, який дозволить повертати чоловіків з-за кордону примусово в Україну, не існує. Можна створити неналежні такі умови для українців, коли просто неможливо буде без паспорта десь існувати, без карток жити за щось – це можна створити. Але це за рамками здорового життя, Конституції і законодавства України", – пояснив правозахисник Андрій Шабельников.

Усе, що можна наразі зробити, це закликати чоловіків з'явитися до консульств України за кордоном, щоб стати на військовий облік.

"Стати на військовий облік – це конституційний обов'язок громадян України. Коли людина не стоїть на військовому обліку, то вона порушує свої конституційні права і обов'язки. І неважливо, чи це всередині держави, чи за її межами. Коли там кажуть: ми звернемося до Данії, Польщі і так далі, щоб їхні органи внутрішніх справ сприяли Україні повернути на нашу територію громадян призовного віку, – це досить сміливо. Це для нас вони ухилянти, втікачі від призову, для європи – це біженці", – пояснює керівник безпекових програм центру глобалістики "Стратегія XXI Павло Лакійчук.

Хоча з мобілізацією в Україні ситуація складна, заяви української влади щодо повернення чоловіків опозиційні політики називають диверсією. Мовляв, залякуванням добра не буде.

"А хто їм дав ці довідки виїхати за кордон?? Якщо це "Шлях", то це намісники президента в обласних адміністраціях, якщо це довідки про білий квиток – то це ТЦК, які теж є у відповідальності верховного головнокомандувача – Зеленського. Спочатку йому треба розібратися у своїх конюшнях, наводити лад і карати тих, хто дав можливість людям виїхати, а потім братися за людей. Це робиться як диверсія. Щоб вони максимально сховалися і не хотіли повернутися в Україну", – вважає ексголова Верховної Ради, позафракційний нардеп Дмитро Разумков.

Чи будуть повертати чоловіків на Батьківщину і як – наразі невідомо. Влада поки напрацьовує механізми. А в Сил оборони нині потреба у пів мільйона військовослужбовців. 

Марта Шикула, "5 канал"

Нагадаємо, раніше в Міноборони повідомили, що підготували нову редакцію мобілізаційного законопроєкту.

Читайте також: Уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію: коли можуть проголосувати нову редакцію – сюжет

Нагадаємо, раніше секретар комітету, народний депутат Роман Костенко заявив, що є питання до норм на всіх 73 сторінках мобілізаційного законопроєкту.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
За добу рашисти найбільше атакували на Авдіївському та Мар'їнському напрямках – Генштаб
Наступний матеріал
Прикордонники мають право запитати у військовозобов'язаного документи з ТЦК про відстрочку – ДПСУ
Loading...
Уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію: коли можуть проголосувати нову редакцію – сюжет

Уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію: коли можуть проголосувати нову редакцію – сюжет

Підготували нову редакцію мобілізаційного законопроєкту – Міноборони

Підготували нову редакцію мобілізаційного законопроєкту – Міноборони

Кабмін збере позачергове засідання, щоб відкликати законопроєкт про мобілізацію – "УП"

Кабмін збере позачергове засідання, щоб відкликати законопроєкт про мобілізацію – "УП"

Польська влада розповіла, чи депортовуватиме українців призовного віку

Польська влада розповіла, чи депортовуватиме українців призовного віку

Верховна Рада повертає законопроєкт про мобілізацію до Кабміну на доопрацювання

Верховна Рада повертає законопроєкт про мобілізацію до Кабміну на доопрацювання

Рішення щодо розгляду законопроєктів ухвалюватимуть на Погоджувальній раді 11 січня – Арахамія

Рішення щодо розгляду законопроєктів ухвалюватимуть на Погоджувальній раді 11 січня – Арахамія