мобілізація
мобілізація 5 канал

Уряд відкликав законопроєкт про мобілізацію: коли можуть проголосувати нову редакцію – сюжет

Читайте по-русски
Нині у Верховній Раді зареєстровані 5 законопроєктів, що стосуються мобілізації

Уряд офіційно відкликав попередній законопроєкт щодо мобілізації. Від самого ранку у парламенті був справжній хаос, повідомляли народні обранці. Після закритого засідання погоджувальної ради за участю спікера Верховної Ради, керівників усіх фракцій, а також головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та міністра оборони Рустема Умєрова – офіційно повідомили про те, що документ повернувся на доопрацювання. Про гаряче обговорення мобілізаційного законопроєкту та коли за нього можуть проголосувати – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк знає. 

Одна з найбільш обговорюваних тем – нові правила мобілізації, які передбачає урядовий законопроєкт. Після жвавих та емоційних дискусій, розгляд під куполом був запланований на 11 січня. У парламенті передбачали два ймовірні сценарії розвитку подій: голосувати за документ у першому читанні або повернути його на доопрацювання уряду. Після тривалої закритої наради керівників фракцій та військового командування, а саме – головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та міністра оборони Рустема Умєрова – обрали другий варіант.

"Було багато дискусій. Ми розуміємо запит військового командування і готові йти назустріч. Але не всі норми можуть бути підтримані. Якісь положення прямо порушують права людини, якісь не є оптимально сформульовані. Про це відкрито сказали військовому командуванню. За результатами наради законопроєкт повертається ініціатору. Одночасно передаємо пропозиції, напрацьовані на комітеті та в робочих групах", – повідомив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Тож тепер Кабмін має підготувати оновлений законопроєкт, врахувавши пропозиції фракцій.

"Я думаю, що вони до п'ятниці вже внесуть новий текст, який ми напрацьовували цілий тиждень. Думаю, що наступного тижня може бути і Комітет, і позачергова сесія", – вважає член комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко.

Однак не всі парламентарі налаштовані так оптимістично.

"Законопроєкт якось витягнуть і будуть його доопрацьовувати. Це складний процес з точки зору регламенту, повернуть. І багато речей, які ми всі бачили: купу дописів, позицій, від комітетів, омбудсмена з прав людини, військових експертів, урядовців, вони будуть виправлені. Але це моє дуже оптимістичне прогнозування", – вважає нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.

"Вони хочуть під цим самим номером, помінявши текст, внести інший законопроєкт і намагатися його на наступному тижні, скоріш за все, у вівторок розглянути. Це порушення регламенту, порушення закону, але ні до чого іншого вони додуматись не можуть. Це один із варіантів, який вони хочуть запустити. Вони хотіли просто завтра занести законопроєкт і спробувати його проголосувати. Це не відповідає закону про регламент, таке відбутися не може", – заявляє позафракційний нардеп, ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков.

Нині у Верховній Раді зареєстровані 5 законопроєктів, що стосуються мобілізації. Найімовірніше, ухвалять документ авторства Кабміну. Саме його після розгляду профільними комітетами відправили на доопрацювання. Інші чотири зареєстрували народні депутати. Зокрема, Олексій Гончаренко. Він каже, що під час дискусій щодо деяких норм в основному урядовому законопроєкті таки вдалося дійти згоди з депутатами інших фракцій та військовим командуванням. Але є що допрацьовувати.

"В дискусії, яка відбувалася в комітеті з нацбезпеки і оборони, і втому числі Міністерства оборони – цілий ряд норм, в тому числі альтернативного законопроєкту, що представлений мною, в дискусії – підтримані. Тобто, залишити право на відстрочку особам з інвалідністю. Далі питання прибрання цих електронних повісток, обмежень повноважень ТЦК, не давати їм такі драконівські повноваження, дуже багато антикорупційних ризиків, що, до речі, вже визнав антикорупційний комітет Ради", – зазначає нардеп "Європейської Солідарності" Олексій Гончаренко.

Найбільш дискусійні норми законопроєкту, який повернули на доопрацювання, стосуються розширення повноважень органів влади та ТЦК під час мобілізації та обмеження прав громадян, які добровільно не нададуть ТЦК свої облікові дані.

Автори законопроєкту пропонують внести таких чоловіків до реєстру боржників, що означає заборону на купівлю й продаж рухомого, нерухомого майна, обмеження банківських операцій і отримання позик. Планували запровадити можливість розсилати повістки електронною поштою. Також урядовий документ передбачає зниження призовного віку з 27-ми до 25-ти років, можливість демобілізації після 3-х років безперервної служби і мобілізацію людей з інвалідністю третьої групи. Натомість, хочуть скасувати категорію "обмежено придатний", а тих, хто належить до цієї категорії, направити на додаткову медкомісію.

Зважаючи на все це, фракції парламенту та військове командування мають зауваження до численних норм урядового законопроєкту. При повторній підготовці до першого читання документ зазнає істотних змін.

Лідія Середюк, "5 канал"

Читайте також: "Сирий текст" із корупційними ризиками: Ірина Фріз прокоментувала урядовий законопроєкт про мобілізацію.

Нагадаємо, раніше секретар комітету, народний депутат Роман Костенко заявив, що є питання до норм на всіх 73 сторінках мобілізаційного законопроєкту.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

 

Попередній матеріал
Затвердили другий зразок бронежилета для військовослужбовиць – Міноборони
Наступний матеріал
Дестабілізувати і Україну, і Молдову: росія готує військову операцію у "придністров'ї" – подробиці
Loading...
Польська влада розповіла, чи депортовуватиме українців призовного віку

Польська влада розповіла, чи депортовуватиме українців призовного віку

Рішення щодо розгляду законопроєктів ухвалюватимуть на Погоджувальній раді 11 січня – Арахамія

Рішення щодо розгляду законопроєктів ухвалюватимуть на Погоджувальній раді 11 січня – Арахамія

"Слуги народу" вирішили повернути законопроєкт про мобілізацію на доопрацювання

"Слуги народу" вирішили повернути законопроєкт про мобілізацію на доопрацювання

Верховна Рада розгляне законопроєкт про мобілізацію у першому читанні 11 січня – Арахамія

Верховна Рада розгляне законопроєкт про мобілізацію у першому читанні 11 січня – Арахамія

У Раді відреагували на випадки, коли представники ТЦК хапають людей на вулиці із застосовуванням сили

У Раді відреагували на випадки, коли представники ТЦК хапають людей на вулиці із застосовуванням сили

"Україні треба оголосити стан війни, і тоді всі питання з мобілізацією будуть зняті" – військовий-паралімпієць Іваненко

"Україні треба оголосити стан війни, і тоді всі питання з мобілізацією будуть зняті" – військовий-паралімпієць Іваненко