Покращуючи судову систему, Україна буде підніматися в індексах свободи ведення економічної діяльності – правники

Судова реформа kathimerini.gr
Суддя постійнодіючого третейського суду при Асоціації українських банків Валентина Данішевська та доцент кафедри цивільно-правових дисциплін ХНУ імені В.Н.Каразіна Олена Кібенко, які взяли участь у відборі до Верховного Суду, в ексклюзивному коментарі журналістам 5.UA розповіли про реформування судової системи в Україні, а також про те, коли можна буде чекати перших результатів реформи

За словами Валентини Данішевської, одним із найголовніших аспектів судової реформи є оновлення складу суддів.

"В судовій реформі головне, щоб суди були заповнені суддями і відбулося певною мірою оновлення складу. щоб нова течія зайшла в судову систему. А далі все повинно працювати в щоденному кропіткому режимі – і самоврядування суддівське повинне свою роботу робити, і Вища кваліфікаційна комісія, і Рада правосуддя. Окремо від когось одного не залежить. Прийняла Верховна Рада закони – це старт. А далі потрібно рутинну роботу виконувати і орієнтуватися на ті ідеали, засади, які вже сприйняті суспільством і працювати", – наголосила Валентина Данішевська.

В судовій реформі головне, щоб суди були заповнені суддями і відбулося певною мірою оновлення складу. щоб нова течія зайшла в судову систему.

Разом із тим Олена Кібенко додала, що в рамках судової реформи Україна створює систему, яка буде такою ж, як і в Європі – зручною, ефективною та націленою на роботу для людей.

"Україна не займається "винаходом велосипеда", вона займається створенням системи, яка була б такою ж, як і в тому ж Євросоюзі, чи в Америці, чи у Великій Британії, щоб це була зручна ефективна система, яка буде працювати для людей, буде надавати послуги, буде зручною, буде працювати швидко, надаватиме людям справедливі рішення. І саме таку систему ми зараз намагаємося зробити. Це не тільки кодекси, це дуже таке глобальне завдання стоїть. Тому що ми працюємо щодо відновлення судової системи, приймаємо нові кодекси і це все має працювати комплексно, не можна відривати одне від іншого", – розповіла Олена Кібенко.

Покращуючи судову систему, Україна буде підніматися в різних індексах свободи ведення економічної діяльності, захисту прав інвесторів.

Крім того, вона наголосила, що покращуючи судову систему, Україна буде підніматися в індексах свободи ведення економічної діяльності та буде більш привабливою для іноземних інвесторів.

"Прямої кореляції з точки зору покращення судової системи і одразу масового приходу інвесторів, то такого не буде. Це буде поступовий процес. Україна, покращуючи судову систему, буде підніматися в різних індексах свободи ведення економічної діяльності, захисту прав інвесторів і так далі. Але це дуже тривалий процес", – додала Олена Кібенко та зауважила, що перші результати реформування буде можна буде не раніше ніж через рік.

Перші результати від реформування судової системи ми зможемо відчути приблизно через рік після того, як запрацює новий Верховний суд.

"Як на мене, то перші результати від реформування судової системи ми зможемо відчути приблизно через рік після того, як запрацює новий Верховний суд. Бо ж оновлення пішло зверху. Також у нас були спірні думки щодо того, чи зверху, чи знизу потрібно починати. Почали зверху і, я думаю, що це було вірне рішення, тому що наразі Верховний суд буде взірцем, який має показати судовій системі та іншим суддям, які зміни ми пропонуємо, як треба працювати, на які зміни чекає суспільство, якщо будемо здатні показати, продемонструвати. Тому що дуже глобальне завдання стоїть перед новими суддями Верховного суду. Тому це тривалий процес, і інвестори, я сподіваюсь, вже десь через рік можливо відчують. Можливо вже з першим включенням нового Верховного суду буде відчутно, що змінилася система і інший підхід", – додала Олена Кібенко.

Наше завдання якраз змінити ставлення до судді. Щоб людина, яка звертається до суду, інвестор, адвокат, пересічна людина ішла за захистом своїх прав та довіряла судді, тобто сподівалася на те, що її права будуть захищені.

Варто додати, що Олена Кібенко наголосила й на тому, що одним із головних завдань судової реформи є зміна хибного ставлення до суддів, яке сформувалося в суспільстві.

"В нас людина, яка іде до суду, будь це інвестор, чи пересічні громадяни, вони ідуть до суду та сприймають суд як ворога. Ми не йдемо до суду отримувати послугу, публічну послугу, захистити наші права, ми йдемо, сподіваючись, що суддя нам щось буде не так робити. Навіть юристи, які на сьогодні погоджують кодекси, знаходять там певні недоліки, зачіпки. Але вони виходять із того, що суддя, який буде відправляти правосуддя, вже є недоброчесним. І це є глобальна помилка. Наше завдання якраз змінити оце ставлення до судді. Щоб людина, яка звертається до суду, інвестор, адвокат, пересічна людина ішла за захистом своїх прав та довіряла судді, тобто сподівалася на те, що її права будуть захищені. Оце є головні завдання. А якими процесуальними засобами – ми б і старими кодексами це зробили, але нові кодекси безперечно дають більше інструментів. Їх завдання ще й показати суть, як все змінилося, наприклад принципи правосуддя, завдання правосуддя трохи інше, ніж це було за старим законодавством. Оце такий знаковий момент, який потрібно відчути всім, хто працює в судовій системі", – підсумувала Олена Кібенко.Попередній матеріал
Адвокати про відбір кандидатів до Верховного суду: "Якісні реформи не можна робити швидко"
Наступний матеріал
Фахівець з мовної політики про освітній закон: "Українська влада не повинна поступатися цим великим здобутком"
Loading...