Троє членів комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики отримають доступ до матеріалів справи щодо скандальних обшуків в офісі телеканалу "1+1". Таке рішення затвердили на засіданні комітету. Представники медіа називають слідчі дії тиском на журналістів та свободу слова. Засідання слухав і кореспондент "5 каналу" Мирослав Солонар.
На засідання комітету прийшли двоє співробітників СБУ, яких запросили, щоб ті розказали, чому відбувались скандальні обшуки. Вони сказали, що всі обшуки пов'язані із скандальним прослуховуванням прем'єр-міністра Олексія Гончарука.
Йдеться про обшуки в редакції програми "Секретні матеріали", на телеканалі "1+1". Їх провели минулого тижня. Слідчі дії відбувалися в межах кримінального провадження за фактом незаконного прослуховування урядовців. В СБУ вважають, що ймовірно, до справи можуть бути причетні журналісти редакції Денис Данько та Євген Куксін, а також колишній продюсер програм.
Також вони відповідали на десятки запитань. Серед іншого, чи була ухвала суду та слідчого судді, чи є це тиском на журналістів? Співробітники СБУ не змогли назвати ніякої конкретики, навіть не продемонстрували ухвалу суду.
"Слідчими було запропоновано добровільно надати всі технічні засоби відповідно до ухвали суду. А вже по факту, як все це вийшло – ми бачили в ЗМІ – то вже друга справа. Якщо людина не бажає добровільно надати докази чи те, що шукають слідчі, то ми змушені застосувати Кримінально-процесуальний кодекс", – сказав Володимир Горбенко, представник СБУ.
Ухвалу суду пообіцяли показати найближчим часом. Члени комітет обурювались – якщо немає ухвали суду, то обшуки є ганьбою. На засідання також прийшли представники телеканалу "1+1". Вони заявили, що причини обшуків їм невідомі, а також про те, що обшукали ще й особисті приміщення журналістів, де вилучили техніку та відеоматеріали.
Комітет також затвердив трьох депутатів від різних партій, які отримають доступ до матеріалів з обмеженим доступом. Служба безпеки погодилася.
Цими депутатами є Ренат Кузьмін від "Опозиційної платформи – За життя", Микита Потураєв від "Слуги народу" та Володимир В'ятрович від "Європейської солідарності".
"Ми вирішили, що частина депутатів отримуватиме доступ до цих матеріалів, щоб зрозуміти, наскільки правомірними були дії СБУ. Власне, аргументи Служби безпеки видаються дуже непереконливими. Все, що звучить з боку СБУ, – це те, що їхні дії були не проти журналістів, а проти фізичних осіб. Побачимо, чи є підстави говорити про спроби тиску на медіа в Україні", – сказав В'ятрович.
Засідання тривало близько двох годин. Наступне відбудеться в середу.
Нагадаємо, 5 лютого співробітники СБУ прийшли з обшуками на "1+1". Слідчі дії тривали в редакції програми "Секретні матеріали".