Широкине
Широкине 5 канал

Село-привид: на що перетворилося Широкине після російської окупації і які мрії у його мешканців

Читайте по-русски
П’ять років тому Збройні сили України звільнили населений пункт від окупантів

Далі до подій на сході країни. Там доба минає без утрат. Ворог 4 рази відкривав вогонь. Бив із гранатометів різних систем та стрілецької зброї. У Широкиному на Приазов'ї вже майже 5 років стоять українські війська. Утім, російська окупація перетворила населений пункт на зруйноване та напівспустошене село. Воно й досі залишається однією з найгарячіших точок на сході країни. Чи є в його колишніх мешканців надія повернутися додому, дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Олена Уланова.

Власний будинок і невеличкий бізнес у Широкиному родина Наталії Лозинської покинула 20 лютого 2015  року. Тоді в селі почалися активні бойові дії з окупантами.

"Я займалася бізнесом – магазин продуктовий. У чоловіка таке міні-СТО з ремонту двигунів човнів і автомобілів, господарство, все-все, як і в кожного, залишилося", – розповідає мешканка Широкиного Наталія Лозинська.

П’ять років тому Збройні сили України звільнили населений пункт від окупантів. Але війна назавжди змінила життя майже двох тисяч мешканців Широкиного. Додому вони так і не повернулися.

Широкине
Широкине 5 канал

"Це така фатальна дата початку нового життя, іншої, зовсім не такої. Про яку б навіть ніхто б і не подумав, і не сказав", – розповідає Лозинська.

Майже 800 колишніх мешканців Широкиного оселилися в Маріуполі. Усі ці роки вони прагнуть повернутися додому.

"Мої діди, прадіди жили в Широкиному, я все своє життя прожила в Широкиному. Мої внуки, правнуки теж жили тут. Тому я сьогодні заявляю всім, що я хочу повернутися додому, у своє село", – говорить Лариса Рябцева.

Нині селище Широкине є закритою зоною та перетворилося на село-привид. Сімсот його будинків зруйновані, майже вся територія замінована.

"Я теж хочу повернутися, я хочу відновити Широкине, але я розумію, що це зробити неможливо. Адже рік війни за собою тягне розмінування від трьох до п'яти років. Я можу просто не дожити до цього майбутнього. Я б хотів, щоб нам держава виплатила компенсації", – розповідає Олександр Пономарьов, мешканець Широкиного.

Проте отримати компенсацію за зруйноване житло та втрачене майно мешканці Широкиного не можуть.

"Чинний порядок на сьогодні передбачає, що людина має залишатися проживати в населеному пункті, що розташований на лінії зіткнення. Тільки в такому разі вона може претендувати на отримання грошової компенсації. Також неодмінною умовою отримання грошової компенсації є попереднє обстеження зруйнованого житла. Доступу до населеного пункту Широкине на сьогоднішній день немає", – пояснює Андрій Остапенко, експерт Східно-українського центру громадських ініціатив.

"Щоб там запрацювала комісія, треба гарантія безпеки цієї комісії. А на цей час надати гарантії безпеки цієї комісії ніхто не може. Населений пункт знаходиться під прицільним вогнем, йдуть бойові дії", – повідомляє Олег Прилипко, керівник військово-цивільної адміністрації Широкиного та Бердянського.

Разом із колишніми широкинцями юристи східно-українського центру громадських ініціатив розробили концепцію законопроєкту, який визначатиме правовий статус населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Планують звернутися з ним до народних депутатів.

Олена Уланова, Олег Корінний, Донецька область, 5 канал

Попередній матеріал
Журналістка про закон для ЗМІ: Якщо не зміниться формулювання визначення дезінформації – будуть суди
Наступний матеріал
Обшуки на "1+1": трьом нардепам нададуть доступ до матеріалів справи – подробиці
Loading...
Ситуація на передовій: брифінг речника Міноборони – відео

Ситуація на передовій: брифінг речника Міноборони – відео

Ситуація в зоні ООС: поблизу Оріхового окупант гатив зі 152-мм артилерії – поранено армійця ЗСУ

Ситуація в зоні ООС: поблизу Оріхового окупант гатив зі 152-мм артилерії – поранено армійця ЗСУ

Брифінг речника Міністерства оборони

Брифінг речника Міністерства оборони

Доба в ООС: під Оріховим знову била артилерія калібру 122 мм

Доба в ООС: під Оріховим знову била артилерія калібру 122 мм

Брифінг речника Міністерства оборони

Брифінг речника Міністерства оборони

Війна з Росією: агресор взявся за за важку артилерію та міномети

Війна з Росією: агресор взявся за за важку артилерію та міномети