Вакцина від коронавірусу
Вакцина від коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня

Недовіра до вакцини чи недбалість: чому лікарі масово відмовляються від щеплення від COVID-19

Читайте по-русски
У МОЗ переконують, що індійський препарат CoviShield цілком безпечний

Перші кілька діб, відколи в Україні стартувала вакцинація, показали, що черга з медпрацівників на щеплення не вишиковується. До прикладу, в одній із лікарень на Київщині з 24-ох працівників реанімації вколоти сироватку CoviShield забажали двоє. Чим керуються лікарі та як можна цьому зарадити, бо ж нині світові вчені певні – тільки вакцинація допоможе здолати COVID-19. У деталях розбиралася журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.

Вакцина роз'їхалася Україною, її зустрічають, вивантажують та медики не поспішають щепитися. Міністерство охорони здоров'я вкотре наголошує – індійський препарат CoviShield безпечний та дозволений ВООЗ, однак статистика за перші дві доби імунізації – трохи більше тисячі трьохсот вакцинованих лікарів.

"Щоб дані вакцини почали виконувати основну функцію має бути вакциновано понад 70% населення", – розповів вакцинований лікар-реаніматолог з Черкас Євген Горенко.

А поки вакцинаційна кампанія не дійшла до пересічних громадян – орієнтовно лише 38% медпрацівників мають бажання щепитися від ковіду. Решта з когорти у білих халатах – на камеру про свої відмови говорити не бажають. Про такі низькі показники повідомили у Міністерстві охорони здоров'я ще до старту імунізації.

"На перших етапах відсоток не такий, який би хотіли у міністерстві охорони здоров'я, але і всі інші кампанії вакцинації – не мали великого відсотка", – заявив головний санлікар України Віктор Ляшко.

Експерти певні – мала кількість імунізованих – результат проваленої інформаційної кампанії щодо вакцинації від МОЗу.

"Навіть медичні працівники не розуміють – звідки вакцина, звідки взяли і які наслідки. Пліток, історій, вигадок щодо вакцини – яку завозимо, AstraZeneca, BionTech, Pfizer, багато версій – і жодна не була підтверджена", – розповів ексрадник МОЗ Гліб Бітюков.

Звідси і недовіра до овіяної плітками індійської вакцини. Хоча, за словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова – CoviShield, виробництва індійського Серум Інстит'ют, – безпечна та дозволена ВООЗ.

"Серум інститут в Індії. Найбільший виробник вакцин в світі. Всі вакцини які завозяться вони точно з доведеною ефективністю і безпечністю", – заявляв чільник МОЗ Максим Степанов.

Поки невелику кількість охочих таки почали щепити, в мережі роздмухують скандал. Буцімто, компанія "Grace of God", що займалася реєстрацією вакцини CoviShield в Україні – підставна, з'явилася кілька місяців тому і може бути пов'язаною з представниками МОЗу чи влади. На такі закиди відреагував і чільник профільного міністерства, який заявив, що МОЗ не має жодного відношення до цього.

Серум Інстіт'ют – це індійський завод із виробництва вакцини, який сам вирішує, хто представлятиме його препарат у певній країні, і відповідно реєструватиме.

"Питання до того – чому індійський завод обрав компанію, яка нещодавно зареєстрована – щонайменше це треба з'ясувати. Тому і виникають такі підозри в суспільства", – каже заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

У центрі протидії корупції не виключають, що в майбутньому комерційні відносини між індійським заводом та їхнім українським представником візьметься перевіряти антимонопольний комітет.

"Коли вакцина вийде на ринок, в лікарні, на продаж громадянам – то багато чого може залежати від компанії заявника, яка може мати ексклюзивні права і умовно через неї тільки будь-хто зможе купувати продавати", – зазначає Олена Щербан.

Нині вакцинація від ковіду в Україні – безкоштовна та розпланована урядом згідно з календарем. Та джерела BBC в уряді не виключають – якщо попит на щеплення буде суттєво меншим за кількість закуплених вакцин, то препарати можуть продавати за собівартістю приватним клінікам. Особливо актуальним це стане перед літнім сезоном відпусток. Адже низка країн уже говорять про впровадження паспортів вакцинації. Інакше виїхати закордон буде зась.

Олена Рибінська, "5 канал"

Попередній матеріал
Тиск та погрози: Зеленський виселив із будинку екс-очільника ГУР, який свідчив про зрив операції із захоплення "вагнерівців" – Бутусов
Наступний матеріал
Як Зе Крим рятував – "На власні очі"
Loading...

На Луганщині почали вакцинацію військових

У МОЗ повідомили скільки українців вже отримали щеплення від коронавірусу

Хто замовив вирок Стерненку та чи безпечна індійська вакцина Covishield – "Підсумки тижня"

Військові медики в зоні проведення ООС отримали перші щеплення від коронавірусу

В Індії під приводом вакцинації на людях тестували новий препарат від коронавірусу

Королева Великої Британії розповіла про свій досвід вакцинування і закликала всіх робити щеплення