Кандидати в депутати підкуповують виборців
Кандидати в депутати підкуповують виборців 5 канал

Навіть в Буковель возять: як кандидати в депутати підкуповують українців – дослідження

Читайте по-русски
За час найкоротшої передвиборної кампанії кандидати в депутати активно поєднують агітацію та благодійність, при цьому гречка вже не в моді

Найкоротша передвиборна кампанія найактивніший підкуп виборців та чорний піар. Гречка – вже не в моді. А от чим і як кандидати в народні депутати задобрюють виборців, щоби ті поставили галочку 21 липня навпроти їхнього прізвища в бюлетені проаналізував Комітет виборців України. За час виборчого процесу МВС відкрили 273 кримінальні провадження. Утім оголосили лише 5 підозр. Про незаконні передвиборні технології – журналіст "5 каналу" Леся Головата.

За час найкоротшої передвиборної кампанії кандидати в депутати активно поєднують агітацію та благодійність. Приснопам'ятну гречку вже не роздають, винаходять новації. Скажімо, із чотирьох округів Прикарпаття людей масово та безкоштовно возять на один із найдорожчих курортів – Буковель. На Житомирщині дарують медичні аптечки для транспорту, на Тернопільщині міряють тиск, на Харківщині щодня школярів вивозять в екопарк і на згадку дарують кульки з виборчою символікою.

Кандидати в депутати підкуповують виборців
Кандидати в депутати підкуповують виборців5 канал

Олексій Кошель, голова Комітету виборців України, розповів: "Ми би відзначили масову роздачу секонд-хенду на одному з округів Миколаївської області, це також свідчить про ставлення кандидата до своїх виборців. У місті Балаклія Харківської області один із кандидатів розгорнув кампанію на тому, що привіз до однієї церкви мощі святого Петра".

При цьому кандидати зазвичай відмежовуються від щедрих безкоштовних дарунків. Їх оплачують благодійні фонди, акцентують в комітеті виборців.

"У Кіровоградську області на окрузі 100, де 10 липня за сприяння благодійного фонду Станіслава Березкіна. Знову ж таки він може бути юридично не дотичний до цього фонду, але це – внесок у його кампанію, за сприяння фонду було встановлено скульптуру богині кохання Афродити".

За два дні до голосування МВС відкрили 111-ть кримінальних проваджень за підкуп виборців. На Закарпатті та в Одеській області правоохоронці викрили масштабні схеми мережі. На Одещині готують підозри для двох десятків організаторів на чолі з народним депутатом, який знову претендує на місце в парламенті. За один голос готові були платити від тисячі до півтори тисячі гривень.

Кандидати в депутати підкуповують виборців
Кандидати в депутати підкуповують виборців5 канал

Речник МВС Артем Шевченко розповів: "Виявлено та вилучено записи зі списками з персональними даними осіб із зазначенням коштів, копії паспортів, ідентифікаційних кодів та іншу всю інформацію, яка свідчить про організовану побудову сіток підкупу з роздачею грошей, із позначкою кому, в якому населеному пункті, скільки".

161-го однофамільця рейтингових кандидатів у депутати нарахували на дочасних виборах у КВУ, рекордсменом став 133 округ в Одесі. Там балотуються 9 клонів. Одним із найбільш проблемних округів у КВУ визнали – 73-й, на Закарпатті. Агітувати за кандидата Василя Брензовича приїжджав міністр закордонних справ Угорщини.

Гендиректор КВУ розповів: "По відповідному факту були ноти протесту МЗС. На цей округ треба завертати увагу, оскільки там можливі окремі штучні провокації, для того, щоби загострити, в тому числі, і питання українсько-угорських взаємин".

Також у день голосування силові протистояння прогнозують на 107-му окрузі на Луганщині. Там зареєстровані чотири кандидати з прізвищем Рибалка, а біля одного зі штабів постійно чатують "тітушки".

Голова КВУ повідомив: "Ранок біля штабу кандидата постійно чергує близько 250-300 осіб спортивної зовнішності, під контролем поліції, але така велика кількість вказує на те, що в цьому окрузі можливі досить серйозні проблеми".

Кандидати в депутати підкуповують виборців
Кандидати в депутати підкуповують виборців5 канал

А радник МВС Зорян Шкіряк розповів: "Ми відреагуємо дуже швидко, і ефективно – обличчя в асфальт, а далі ви все знаєте. Тому рекомендую в ці речі не гратися".

А от тонни концентрованого чорного піару та незаконного використання брендів розкручених політичних сил залишаться ще одним символом цьогорічних виборчих перегонів.

Леся Головата, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Подавати воду в окупований Крим – це допомагати РФ утримувати військову базу, – МінТОТ
Наступний матеріал
Мостове парі: як місто Дніпро живе без основної переправи через річку – сюжет