Димові шашки запустили під стінами Міністерства внутрішніх справ. Активісти влаштували мітинг до другої річниці з дня нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк. Цього дня 2018-го року на дівчину вилили сірчану кислоту, і за кілька місяців вона померла в лікарні. Під будівлею Міністерства внутрішніх справ перебуває кореспондент "5 канал" Мирослав Солонар.
З МВС до активістів ніхто не вийшов. На акцію, яка тривала близько години, прийшли небайдужі, в тому числі деякі народні депутати.
Мітингарі нарікали на роботу чільника МВС Арсена Авакова.
"Я з нею дружив останні 2-4 роки. Ми близько спілкувалися. Вона просто не мовчала. У Києві з цим краще, в регіонах – проблема. Люди, які не мовчать, вкривають корупцію, на них нападають", – заявив громадський активіст Роман Сініцин.
Перед МВС активісти розмалювали дорогу та написали імена тих, кого вважають винними в саботування справи. Комунальники вже змивають ці написи.
"Не розслідується справа, ніхто не покараний з замовників. Прийшли нагадати, хто має відповідати за це", – каже учасник акції Роман.
На думки активістів, Гандзюк зробила багато.
Докладніше – у сюжеті "5 каналу".
Востаннє на роботу Катерина Гандзюк вийшла в понеділок, 30 липня 2018 року. А наступного ранку, о 8:45, коли керівниця справами міськвиконкому Херсонської міської ради йшла до службової автівки, на неї напали, облили літром концентрованої сірчаної кислоти. У відомої активістки – понад 40 відсотків опіків тіла, її терміново доправили до столиці.
"Останні три місяці Катерина Гандзюк провела в цьому опіковому відділенні. Так склалося, що я тут працювала і 1 серпня, коли її терміново перевезли із Херсона, і 4 листопада, коли вона померла. Із самою Катериною ми так і не познайомилися, але дуже добре знаю її друзів, які стали тим запобіжником, який спрацьовує щоразу, коли є ризики, що справу про її вбивство зливають", – розповідає кореспондентка "5 каналу" Леся Головата.
"Хто вбив Катю Гандзюк?" Це незручне запитання надто часто ставлять владі. І президентам, і генпрокурорам, і незмінному міністру внутрішніх справ. Подруга Каті, а нині адвокатка її батька, певна – без цієї ініціативи друзів ця справа не дійшла би до суду навіть на рівні виконавців. Якби не вони. "Якийсь нещасний стрілочник би сидів. І все", – каже Євгенія Закревська, адвокатка батька Катерини Гандзюк.
Стрілочника херсонська поліція знайшла відразу. Чоловіка заґратували. Попри залізобетонне алібі – того дня він був на морі. Лише після розслідування журналістів – Новікова випустили.
За два тижні розшукали справжніх виконавців – 5 колишніх АТОвців засудили, нині вони відбувають покарання – від 3 до 6 років ув'язнення.
"Нам за це було запропоновано грошову винагороду", – розповідають вони. А пропонував, за версією слідства, кримінальний авторитет Олексій Левін на прізвисько Москал.
За спосіб виконання злочину шляхом переломів було запропоновано 5 тисяч доларів, а за облиття кислотою – від 2,5 до 3 тисяч доларів.
Того ж дня, коли затримали перших виконавців, Олексій Левін дременув з України, його оголосили в міжнародний розшук. Із Болгарії екстрадували лише в березні 20-го. Нині він у СІЗО, але зі слідством співпрацювати відмовився.
А от ще один обвинувачений погодився. У серпні 2019 Ігор Павловський, на подвір'ї якого передавали гроші за злочин, уклав угоду зі слідством, що свідчитиме в суді про замовника.
"Рік Павловський цю угоду не виконує. Не просто не виконує, а фактично зриває всі засідання – у нас не відбулося жодного засідання, при тому що суд призначав їх досить часто", – розповідає Євгенія Закревська.
Той, про кого мав свідчити Павловський – голова херсонської облради Владислав Мангер. Катерина Гандзюк відкрито звинуватила його в навмисних підпалах лісів, щоби згодом продавати деревину. Мангеру вручили підозру ще в лютому 2019. Але це не завадило йому працювати до червня 2020-го. Поки що Мангера примусово не доправили на суд до столиці, бо прокурори заявили: той тиснув на свідків.
"Тиск чинився різнобічний різними особами на фактично трьох свідків та членів їхніх родин", – каже Андрій Сенюк, прокурор Офісу генпрокурора.
"Все, що ми почули, повністю фальсифіковане, воно підроблене. За це прокурори нестимуть кримінальну відповідальність", – говорить Владислав Мангер, обвинувачений.
Мангер, як і Левін – нині під вартою. Обвинувальні акти щодо них передали до суду.
"Але я вірю, що всі винні будуть знайдені, покарані та засуджені", – казала Катерина.
І щоби виконати останню волю Катерини, друзі переконують – готові будь-якої миті виходити на вулицю.
Леся Головата, Олексій Іванченков, "5 канал"