Не суд, а бутафорія. У росії влаштували судилище над азовцями. У ростові-на-дону Південний окружний суд розглядає справу проти щонайменше 22 українських громадян, серед яких 8 жінок. Захисників Маріуполя звинувачують у терористичній діяльності проти росії. Підсудним українцям загрожує від 15 років до довічного ув’язнення. Як це судилище може вплинути на процес обміну – журналістка "5 каналу" Марта Шикула знає.
ростов-на-дону, Південний окружний суд. За ґратами зали - наші. Втомлені, змарнілі, але сильні бійці "Азову" та цивільні українці. Це відео з третього відкритого судилища, яке влаштували московити над захисниками Маріуполя. Їх звинувачують у терористичній діяльності проти росіі.
"Є і військовослужбовці і навіть колишні військовослужбовці, яких просто забирали з їхніх домівок у Маріуполі та інших окупованих росією містах. І просто викрадали і везли на судилища", – розповіла прессекретарка Асоціації родин захисників "Азовсталі" Маріанна Хомерікі.
На лаві підсудних свого батька Андрія впізнала Христина. Про це жінка написала на власній сторінці в соцмережі інстаграм. За рік у полоні чоловік сильно змінився, пише Христина.
"Здається, це дві різні людини. Але ні. Це моя рідна людина, мій тато, який рік перебуває у полоні. За що? За те, що він захищав своє місто Маріуполь, свою країну і був на своїй території? За що такі знущання? Важко дивитися на людину, в якої було все, а зараз просто порожнеча та безпорадність в очах", – пише Христина.
Поряд з Андрієм ще щонайменше 22-є людей, серед них вісім жінок. Точна кількість українців, над якими влаштували судилище у московії, невідома. У полон окупантів усі вони потрапили у травні торік, коли вийшли з "Азовсталі" після наказу командування. Тоді російська влада визнала батальйон "Азов" терористичним угрупованням.
"Вони порушили всі домовленості що стосувалися захисників "Азовсталі", коли хлопці виходили з "Азовсталі" у полон. А ще ми бачимо, що там судять жінок. У першому суді ми це бачили, які взагалі були не комбатантами, а були кухарями з підрозділу "Азов". Це порушення їм не дали право на захист", – наголосила прессекретарка Асоціації родин захисників "Азовсталі" Маріанна Хомерікі.
"Українські військові, які взяті у полон російською федерацією, є військовополоненими. І не можуть бути переслідуваними у судах за участь у відсічі російської агресії в лавах ЗСУ. Тобто, якщо ти є комбатантом і воював в складі української армії, ти не несеш відповідальності за це", – каже юрист-міжнародник Сергій Пєтухов.
Правозахисник Сергій Пєтухов каже, ці суди – суцільна імітація процесу і ніякої юридичної логіки там немає. А з точки зору міжнародного права, рішення так званого судилища не матиме ніяких наслідків для азовців.
"Це для того щоб дати якусь відповідь на судові процеси, які відбуваються в Україна та міжнародному кримінальному суді. Це є продукт споживання внутрішньої аудиторії росії. А також спроба далі просувати цей наратив у країнах Африки, Азії, Латинської Америки. Для маргінальних течій та діячів у країнах європи, які намагаються виправдати російську агресію", – каже юрист-міжнародник Сергій Пєтухов.
Так росія хоче показати жителям на болотах, для чого вони задіяли спеціальну операцію. "Азовцям" закидають вигадані справи, причетність до "терористичної організації" та дії, спрямовані на захоплення влади. Підсудним українцям загрожує від 15 років до довічного ув’язнення.
"російська федерація зробила це судилище для внутрішнього споживача, їм треба аргумент для антиукраїнської пропаганди, їм треба показувати місцевому населенню, росіянам, чому їм треба продовжувати військові дії проти України, вони так називають – воюють з фашистами, фашисти через пропаганду – це "Азов", "азовці", ось подивіться, це вони. Ми засуджуємо. Це винятково для годування пропаганди", – повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Цивільним українцям "шиють" інші справи.
"Серед тих, кому інкримінують злочини, є цивільні, які там на незаконних підставах, це заручники, яких мали б звільнити згідно з міжнародним законодавством. Але росія регулярно порушує всі міжнародні зобов'язання, цивільним інкримінують перешкодження так званій спеціальній операції", – розповів речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими кажуть – фейкові судилища ніяк не впливають на процес обміну і повернення наших додому .
"Під час так званого слідства це зробити складно, тому що протилежна сторона говорить про те, що є якісь слідчі дії. А коли є вирок, так званий, то вже нічого не заважає обміняти цю людину, як і решту", – пояснив речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
"І судилище над військовополоненими є офіційним воєнним злочином, який так само, – ми звертаємося до міжнародних спільнот – щоб цей злочин окремо був так само зафіксований", – заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Це четверте відкрите і публічне судилище. Раніше московія приховувала свої фейкові дійства.
Марта Шикула, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, окупанти 15 червня влаштували "судилище" над 22 бійцями полку "Азов". Журналісти AP заявили, що "азовцям" може загрожувати до 15 років позбавлення волі, якщо їх визнають винними. Суд висунув звинувачення 24 українцям, але на лавах підсудних – 22. Двох обміняли на військовополонених росії. В Офісі президента відреагували на "дійство", яке влаштували росіяни. Михайло Подоляк заявив, що "судилище" викликає лише огиду, та вкотре наголосив на бездіяльності міжнародних організацій, зокрема – Червоного Хреста.
Читайте також: Героїчна оборона Маріуполя тривала 86 днів: рівно рік тому українські захисники вийшли з "Азовсталі"
Дивіться також відео: "АЗОВСТАЛЬ" – ще близько двох тисяч оборонців досі перебувають у лабетах загарбників
У полон захисники "Азовсталі" потрапили після того, як у травні покинули територію заводу. За інформацією президента Володимира Зеленського, в руках рашистів перебуває понад 2,5 тисячі бійців із Маріуполя.
Нагадаємо, Україна змогла повернути з російського полону низку захисників Маріуполя.
Як повідомляв 5.ua, Катерину Поліщук, більш відому як "Пташка" з "Азовсталі, визволили з російського полону.
Також, у рамках обміну полоненими до України повернулися командир полку "Азов" Денис "Редис" Прокопенко, Сергій "Волина" Волинський та Святослав "Калина" Паламар.
Нагадаємо, засуджених до страти в так званій "днр" трьох іноземних добровольців визволили – за сприяння Саудівської Аравії.
Як повідомляв 5.ua, Єрмак підтвердив інформацію, що українських військових було обміняно на кума путіна – віктора медведчука.
Також, п'ятеро командирів полку "Азов" перебуватимуть у Туреччині до кінця війни під протекцією Ердогана.
Нагадаємо, серед 215 українських захисників, яких шляхом обміну було визволено з російського полону, були воїни, що пережили влаштований росіянами теракт в Оленівці.
Також, опубліковано список усіх визволених з полону оборонців.
Як повідомляв 5.ua, у ході обміну полоненими визволили і медика Мар'яну Мамонову, яка була тоді на 9 місяці вагітності.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: розкрито нову тактику ворога – що змінилось в діях московитів – Петро Черник, військовий експерт
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.