Близько сотні українських військовослужбовців стратили окупанти під час бойових дій. 80% з них жорстоко розстріляли на полі бою лише від початку цього року. Наймасовіший розстріл полонених росіяни здійснили на Покровському напрямку – вишикували у шеренгу та вбили 16 воїнів. Нині правоохоронці розслідують ці злочини. Чи відповість хтось за них і чому почастішали випадки страт українських військових, дивіться у матеріалі журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
На цих кадрах із дрона видно силуети людей, які виходять із лісосмуги і стають у шеренгу. Потім по них відкривають вогонь. За даними прокуратури, це 16 українських армійців, які потрапили у полон, окупанти їх розстріляли.
росіяни біля Нью-Йорка на Донеччині вбили трьох беззбройних українських військових. Пізніше в полон до наших потрапив один зі злочинців.
"З полоненими возитися ніколи. Полонених не брати. Дали команду розстріляти. Взяли трьох – обнулили", – розповів російський полонений.
"Могли загинути бійці двох підрозділів. Ми знаємо номери цих підрозділів. Ми попередньо встановили дані бійців. Але ми перевіряємо цю інформацію з поваги до їхніх рідних, щоб не помилитися в їхніх прізвищах. Уже відомо місце злочину та є підозри щодо російського підрозділу, який може бути причетним до злочину", – заявив керівник департаменту війни Офісу генпрокурора Юрій Бєлоусов.
За даними Офісу генпрокурора, російські військові стратили 93 полонених українських армійців на полі бою. 80% воєнних злочинів сталися у 2024 році. Тенденцію почали фіксувати від листопада минулого року.
"Це залякування і ми знаємо лише ті факти, які верифіковані. Але їх насправді набагато більше, і багато втрат відбувається вже в полоні. З якою метою? Морально-психологічний тиск. Ми наступаємо. Залишайте свою позицію, щоб не потопити до нас у полон, якщо ви потрапите до нас у полон, ми вас стратимо. Будете тримати позицію, поки набої не закінчиться, ну, то потім стратимо", – сказав військовий аналітик Олександр Коваленко.
А ще, кажуть аналітики, це демонстрація сили та безкарності путінської армії. А також провокація ЗСУ.
"Вони очікують, що наші військові почнуть публічно страчувати росіян. Вони хочуть це продемонструвати, що укрнацисти порушують Женевську конвенцію. І їм плювати, що вони роблять, як до них ставляться. Їхня мета – нас спровокувати і дескредитувати в очах цивілізованого світу і наших партнерів", – додав Коваленко.
Читайте також: рашисти стратили 4 українських військових на заводі у Вовчанську – прокуратура.
На страти військовополонених відреагував уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Омбудсмен заявив, що звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста.
"Вимагаю від міжнародної спільноти фіксувати ці порушення Женевської конвенції про поводження з військовополоненими і міжнародного гуманітарного права. Саме тому за всіма ймовірними випадками направляю листи на ООН та МКЧХ. Наразі в терміновому порядку від мене йде наступний лист до них щодо випадку в Нью-Йорку", – заявив Лубінець.
В Українській гельсінській спілці з прав людини кажуть, усі звернення до міжнародних організацій нічого не варті, доведено від 2014 року. Вплинути на звірства ерефії навряд чи в силах ООН, Червоного Хреста чи інших організацій.
"Є тільки Міжнародний кримінальний суд, який може відкрити кримінальне провадження за таким фактом, якщо він знайде відповідне матеріальне підтвердження цих злочинів. І, відповідно, матиме належну доказову базу і встановить, кого і за що притягати до відповідальності. Це прерогатива Міжнародного кримінального суду. Тільки він може вчиняти такі дії. Це відбувалося і у 2014 році, і не було ніякого кримінального покарання чи реагування з боку міжнародної спільноти. Відповідно, такі злочини множаться і продовжуються. Звертання прості, це просто, скажімо так, назвемо це адвокація і піар, не більше ніж, воно не має ніякого сенсу", – зазначив виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
Тим часом головний прокурор Міжнародного кримінального суду заявив, що установа може взятися за розслідування страт українських військових. Нині досліджують звинувачення та наявність доказів.
Марта Шикула, "5 канал"
Дивіться також: