На дільницю – "підкованим": на що українські виборці мають право, а чого робити не варто

Вибори в Україні 5 канал
Президентська передвиборна кампанія-2019 – на фінішній прямій. Уже завтра Україна обиратиме Главу держави, а поки триває "День тиші "без політичної агітації та реклами кандидатів у Президенти. Відповіді на найпоширеніші запитання українських виборців у переддень голосування шукали журналісти "5 каналу".

30 березня в Україні – офіційний день передвиборної тиші. Нині – жодної політичної агітації ані з екранів телевізорів, ані з рекламних бордів. 

У Києві вже зранку білбордів з прямою агітацією від кандидатів немає. Але залишилися рекламні щити з дизайном передвиборної агітації кандидатів на посаду Глави держави. Вочевидь, дотримуватися вимог закону бажають не всі. 

Активно працюють лише виборчі дільниці, в яких уже завтра голосуватимуть мільйони українців.

На виборчих дільницях останні приготування – встановлюють кабінки для голосування, скрині для бюлетенів і розміщують плакати з фотографіями та інформацією про кандидатів. Усе для комфортного голосування громадян.

Вибори в Україні
Вибори в Україні5 канал

Про роботу дільниць

У неділю виборчі дільниці розпочнуть роботу о 8-ій ранку і працюватимуть до 20:00. Навіть прийшовши на дільницю за кілька хвилин до її закриття, проголосувати виборець все одно має право.

"У приміщенні для голосування громадянин має право залишатися до моменту волевиявлення, тобто якщо виборець прийшов і за ним вже зачинилися двері, комісія працює до того, як всі виборці, які знаходяться в приміщенні, не проголосують", – пояснює голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.

Вибори
ВибориDepositphotos

Відсутні у списку виборців: що робити? 

Більша проблема – відсутність у списку виборців. У день голосування внести туди своє ім'я вкрай складно. Термін для таких судових скарг сплив ще 28 березня. Але в суді кажуть, що бувають винятки. Рішення прийматимуть по кожному випадку окремо.

"За загальним правилом, заяви, які були подані до суду після спливу строків на звернення, будуть залишені без розгляду. Разом із тим, рішення прийматимуть у кожному конкретному випадку окремо", – каже речниця Оболонського райсуду Києва Інна Свинаренко.

Вибори
ВибориDepositphotos

Зробив помилку в бюлетені: чи дають другий шанс

Якщо проблем зі списками немає і бюлетень на руках, виборець має право помилитися під час його заповнення і вимагати новий, але лише один раз.

"Він пише заяву, звертається до дільничної виборчої комісії і може отримати інший бюлетень", – підтверджує гендиректор КВУ Олексій Кошель.

Виборчі бюлетені
Виборчі бюлетенівідкриті джерела

Заходити по одному

Заходити до кабінки для голосування можна лише одноосібно, але обмеження не стосується неповнолітніх.

"Якщо дитині до 18 років, то можна (заходити разом із кимось – ред.). Закон ніяким чином не обмежує участь дітей у виборчому процесі", – роз'яснює секретар Окружної виборчої комісії Анатолій Ніфантов.

Вибори в Україні
Вибори в Україні5 канал

Селфі з бюлетенем – поза законом

А от жорстка заборона діє на фотографування виборчого бюлетеня.

"Це може бути частиною механізму фальсифікації результатів голосування. Це є підставою, аби викликати працівників правоохоронних органів і вилучити телефон. Може бути стаття не просто про адміністративну відповідальність, а й стаття ККУ", – зазначають у Комітеті виборців України.

Агітація в день виборів

Ще одне важливе правило на виборчій дільниці – жодної політичної агітації. Оголошувати ім'я обраного кандидата категорично не можна. Також забороняється приходити з будь-якою символікою політичних сил.

"Громадянин не має права ні агітувати, ні розголошувати таємницю власного волевиявлення, так само як і треті особи, як члени комісії, спостерігачі і журналісти", – каже Ольга Айвазовська.

Ольга Айвазовська
Ольга АйвазовськаFacebook / МВС України

Зате, якщо виборець помітив порушення, він має право звернутися із заявою до голови комісії, спостерігачів або ж до поліції, яка чергуватиме на кожній дільниці. Такі скарги розглядатимуть суди, які на час виборів працюватимуть цілодобово.

  • До України з'їжджаються спостерігачі та журналісти звідусіль

Тим часом до України вже прибули понад 1,5 тисячі міжнародних спостерігачів з 40 країн світу. Крім того, державний кордон перетнули майже 200 іноземних журналістів.

"Станом на сьогодні в Україні вже перебуває понад півтори тисячі іноземних спостерігачів. Це представники 40 країн світу. Серед них немає представників Російської Федерації. Загалом, за списками ЦВК, ми очікуємо понад 2400 спостерігачів. Власне, вони продовжують прибувати і зараз. Також продовжують прибувати іноземні журналісти. Знову ж, за списками ЦВК, їх акредитовано близько 330 видань. В Україні нині перебуває 178 журналістів. Це представники 29 країн", – повідомив речник Держприкордонслужби Олег Слободян.

Ірина Сисак, Дмитро Демішев, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Стало відомо, які військові частини РФ захоплювали Крим – Inform Napalm
Наступний матеріал
"Я прийшов – тебе нема": як кандидати у президенти здавали аналізи
Loading...