Олександра люб'язно запрошує до своєї оселі, де мешкає із собачкою Нікою. Це їхній новий притулок, бо рідний Лисичанськ понівечений і нині під окупацією росії. Виїхати звідти вдалося наприкінці квітня. Рішення було непростим, але необхідним.
"Але це було виваженим рішенням. Син сказав, що не можна залишатися. Батько в мене, хоча був лежачий, але волонтери організували все і вивезли мене з батьком", – розповідає переселенка з Лисичанська.
Спершу поїхали на Хмельниччину, а потім – до Києва. Останній місяць жінка живе у цьому гуртожитку. Його переобладнали для переселенців і поселили тут людей із Запорізької, Донецької та Луганської областей.
"Центр може прийняти до 370 людей. Зараз у нас проживає близько 100 осіб", – каже заступниця начальника Лисичанської ОВА Оксана Волошина.
Саме з Луганщини їх найбільше, бо в цій області тривають важкі бої, а інфраструктура знищена вщент.
"Лисичанськ – це місто, яке дуже складно логістично розташоване: воно розтягнуте, нагорі. Там свердловину зробити і води попити неможливо. Там треба складну систему зробити водопостачання, її нема, все розбито повністю, електрики нема. Це на сьогодні, а що вони залишать, коли відійдуть", – пояснює голова ОВА Сергій Гайдай.
Попри це, луганчани розповідають, що з нетерпінням чекають відступу московитів, щоб повернутися до рідних містечок.
"Дуже хочеться додому, звичайно, хочеться, тому що там же наше коріння", – наголошує Олександра.
Та навіть після деокупації одразу до домівок не пустять: окупанти підступно все мінують, щоб нашкодити і військовим, і цивільним.
"Такого мінування, яке і ненавмисно, і нерозірваними снарядами відбувається в Луганській області, повірте мені, нема ніде абсолютно", – Гайдай.
Тому тим, хто зумів звідти виїхати, намагаються облаштувати комфортне життя в інших населених пунктах за допомогою таких гуманітарних хабів. І, за можливості, знайти для них роботу.
"Тепло є, вода є, світло є. Ну по можливості, але жити можна", – каже переселенка Оксана.
Тут живуть і цілими сім'ями, тому для малечі облаштували ігрову кімнату. Нехай і не в рідній домівці, але матимуть хоч частину безтурботного дитинства.
"Ми будемо ставити чергових на ту дитячу кімнату і навіть мама, яка одинока і виховує двох-трьох дітей, вони можуть залишити дітей у дитячій кімнаті", – зауважила заступниця начальника Лисичанської ОВА.
Окрім житла, тут можна отримати безплатні консультації психолога або прийти за продуктовим набором.
"У нас є кол-центр, який працює практично цілодобово, у нас сидять в кол-центрі дівчата, які приймають замовлення. Я це все проглядаю по телеграму, бо там є спеціальна група і так далі. Ми готові навіть приймати людей вночі", – переконує Оксана Волошина.
Лідія Середюк та Валентин Стрельцов, "5 канал"
Нагадаємо, на Херсонщині рашисти обстріляли гуманітарну точку під час роздачі хліба: є поранені.
Дивіться також відео за темою: Залишила бізнес, квартиру... Історія переселенки з Маріуполя, яка не здалася
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.