Великий герб
Великий герб 5 канал

"Лев має дві ліві ноги": як Верховна Рада із суперечками затвердила великий Державний Герб України

Читайте по-русски
Однак для ухвалення у другому читанні необхідна конституційна більшість

Голосування у Верховній Раді 30 років тому і сьогодні. Під час урочистого засідання, крім святкових виступів, лунали й вигуки "ганьба". Адже саме 24 серпня – Верховна Рада підтримала за основу проєкт великого Державного Герба України. Перед голосуванням на знак протесту сесійну залу залишили депутати "Європейської Солідарності". Про це повідомляє кореспондентка "5 каналу" Леся Головата.

Із параду – одразу в Раду прийшли перші особи держави. Адже саме тут 24 серпня 30 років тому проголосили незалежність України. Ті, хто пам'ятає, як уперше до сесійної зали внесли синьо-жовтий стяг – депутати першого скликання – почесні гості. А той самий прапор до сесійної зали занесли діти, народжені у вільній країні.

Якою ж є незалежність – високопосадовці розшифровували і метафорами.

"Це простий шифр із чотирьох букв – воля", – зазначив президент України Володимир Зеленський.

Також обіцянками.

"У Верховній Раді ніколи не буде ухвалений документ, який порушуватиме територіальну цілісність або здаватиме національні інтереси", – наголосив голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

І особистими історіями.

"Пригадую цей день, коли ми з чорно-білого екрана телевізора побачили, що в нас народилася держава, і все родинне коло просто встало, і я таких емоцій до цього не відчувала жодного разу в житті", – поділилась враженнями міністерка у справах ветеранів, генерал-майор СБУ Юлія Лапутіна.

А от своїми спогадами депутати, обрані на перших альтернативних виборах в УРСР, поділитися з можновладцями в Маріїнському палаці не змогли. Цим дорікали президентові. 

"Жодного з тих, хто проголосував 24 серпня, не буде на прийнятті з нагоди річниці. Я думаю, що це хлопці та дівчата з вашого офісу вирішили послугуватися приказкою моєї мами – і без Гриця вода освятиться", – наголосив народний депутат (1990-1994) Володимир Крижанівський.

Депутати позачергово зібралися на робочих місцях заради одного питання – розглянути ескіз великого герба. Представляти його мав перший президент, але через хворобу не зміг прийти.

"Це його ідея, його мрія, я гадаю, що він заслуговує на таку підтримку – на ваші оплески, нехай буде здоровим", – сказав Володимир Зеленський.

Здоров'я Леонідові Кравчуку бажають, але за великий герб не голосували. Фракція "Європейська Солідарність" покинула сесійну залу, бо вважає, що зе-більшість, як і колись комуністи, містифікує державні символи.

"На цьому гербі має бути зображена корона Ярослава Мудрого, та не було в Ярослава Мудрого ніякої корони. Бачили цього лева, в якого намальовано дві лівих ноги? Вам соромно не буде? Наш тризуб неповторний – він має тисячолітню історію. Українські воїни, йдучи в бій, тримали його в серці, тримали його на щитах", – розповів народний депутат від "Європейської Солідарності" Микола Княжицький.

Якщо є геральдичні помилки – не біда, кажуть слуги. Їх можна буде виправити до другого читання.

"Якщо ти вносиш текстову правку, наприклад, права лапа лева має виглядати по-іншому, то треба дати ескіз, як саме має виглядати? А скажіть, у вас є якісь конкретні правки щодо того, як зараз виглядає ескіз? Ні, мені великий герб видається досконалим", – сказав перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Влада вирішила попіаритися, заявляють у "Голосі", адже жодними правками не можна вдосконалити цей ескіз. Та і потреби немає у великому гербі, певен Андрій Осадучк, якщо малий вважають одним із найкращих у світі.

"Напевне, лише в Швейцарській конфедерації та Японії є настільки яскраві, лаконічні, модернові символи. Тризуб князя Володимира – це абсолютно унікальна та неповторна річ, яку, я думаю, просто абсурдно чимось вдосконалювати та нагромаджувати", – зазначив народний депутат від партії "Голос" Андрій Осадчук.

У 20 статті Конституції записано, що мають бути два герби, але великий українцям потраплятиме на очі значно рідше, аніж тризуб.

"У великого герба дуже обмежені варіанти використання, це на будівлях, от на Верховній Раді може з'явитися, на Верховному Суді, там, де президент перебуває, але тризуб, як використовувався широко – на паспортах, на грошах, він так і буде", – сказала заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

Свій голос проти – з гальорки озвучили депутати першого скликання.

"Це компроміс із комуністами, щоби був затверджений малий герб – тризуб. Щоби держава рухалася, і мені сьогодні, в річницю проголошення акта незалежності, мені в обличчя плюють, ухвалюючи за основу герб, який каже, що це – не унітарна держава", – наголосив народний депутат (1990-1994) Олександр Воробйов.

257 нардепів натиснули зелену кнопку, але для того, щоби ухвалити у другому читанні, необхідна конституційна більшість – щонайменше 300 голосів.

Читайте також: зовсім інший, ніж виграв на конкурсі: у ВР оприлюднили проєкт великого герба.

Леся Головата, Олексій Тищенко та Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Морський парад, десантування та автопробіг: як святкували День Незалежності в регіонах
Наступний матеріал
І в небі, і на воді: як у Києві провели річковий парад за участю складових сил оборони
Loading...

Дівчина, яка спалила футболку з Гербом України, записала вибачення

У горах Шотландії віднайшли гігантський Герб України – що відомо

Зовсім інший, ніж виграв на конкурсі: у ВР оприлюднили проєкт Великого Герба

Непроста історія українського Тризуба: у СРСР – "злочинний", для Ватикану – священний

Результати конкурсу Великого герба обурили соцмережі – сюжет

Найкращий проєкт Великого Герба України: яким його визначили і для чого він треба – подробиці