Медовий Спас
Медовий Спас svitovyd.info

Християни східного обряду святкують Медовий Спас: історія свята та прикмети цього дня

Читайте по-русски
Свято було встановлене в Константинополі в далекому ІХ столітті

14 серпня християни східного обряду святкують Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього – Перший, або ще Медовий Спас.

Свято було встановлене в Константинополі в ІХ столітті спочатку як місцеве, але вже в ХІІ-ХІV ст. відзначалося в усіх Православних церквах. У Київській Русі відоме з кінця ХІV століття.

Історія виникнення цього свята в Константинополі була пов'язана передусім з тим, що на спекотний серпень припадав пік епідемій. З метою запобігання хворобам і людським смертям установився звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці.

Тепер під час церковного богослужіння хрест виноситься на середину храму, де відбувається поклоніння йому.

Медовий Спас
Медовий СпасІнформатор

Цього дня Православна і Католицька церква згадує також і сімох мучеників Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхню матір Соломонію та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 році до н. е., за часів царя Антіоха Єпіфана, були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. Мученицька смерть братів Маккавеїв згодом надихнула Іуду Маккавея на повстання проти жорстокого правителя. Іуда Маккавей переміг Антіоха та очистив Єрусалимський храм від грецьких ідолів.

Згодом мученики Маккавеї трансформувалися у Маковія.

Маковія здавна припадав на останній день колективних толок. На честь свята в церквах відправляли пообідню службу, святили воду, мед, мак, васильки і чорнобривці. З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним з найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.

Свято Маковея є першим осіннім святом, з яким пов'язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже "Святий Спас приготував усього про запас" – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.

Як повідомляв 5.UA, в липні 2019 року понад 80 тисяч вірян з усієї України ходою відвідали "Зарваницю" на Тернопільщині

Попередній матеріал
Мав проукраїнські погляди: терористи "ЛНР" посадили в колонію студента з Луганська
Наступний матеріал
Петиція з вимогою скасувати бюджетне фінансування партій набрала необхідні 25 тис. голосів
Loading...