Ольга Богомолець
Ольга Богомолець 5 канал

"Х...ня, давай по-новой": у Раді з'явився законопроєкт про "дематюкацію української мови"

Читайте по-русски
У доцільності ініціативи Ольги Богомолець сумніваються її колеги під куполом ВР. Як реагували політики – дивіться далі

Дематюкація української мови. Законопроект під такою назвою зареєстрували у Верховній Раді. Його авторка Ольга Богомолець збирається протидіяти лихослів'ю в публічному просторі. У документі передбачені покарання для порушників. Якщо чиновник не втримався і, приміром, в ефірі дозволив собі нецензурне слово, то може отримати до 60 днів виправних робіт. Чи цензурно відреагували на таку ініціативу народні депутати?..

Табу на нецензурну лексику. У парламенті зареєстрували законопроект про дематюкацію української мови, в якому пропонують публічних осіб – а це політики, чиновники, журналісти, які привселюдно вживуть міцне слівце, – карати штрафами.

Для посадовців – ні трибуни, ні відеокамери не перепона для лайки. За чистоту мови в публічному просторі дбає Ольга Богомолець. Чи за кожне необережно висловлене слово чи за кілька пакетом накладатимуть штраф – ще не знає, а от тарифікація…

"Від трьох до семи неоподаткованих мінімумів, і виправні роботи – від 40 до 60 днів. У політиків мають бути чистими не лише руки, а й чисті роти", – каже авторка документу.

Щоби знати, чого не можна всує вимовляти, Кабмін мав би розробити та публічно обговорити алфавітний перелік лихослів'я. Ба більше, навіть якщо замінити символами певні літери з ненормативних у дописах в інтернеті – публічні особи не уникнуть покарання.

"Українці ніколи не лаялися і не вживали лайку нижче пояса, для України характерний абсолютний інший пантеїстичний вимір лайки. Хочете лаятися – лайтеся українською. Бодай би тебе когут копнув!", – запевняє Богомолець.

У доцільності цієї ініціативи сумніваються її колеги під куполом Верховної Ради. Адже матюкатися народним депутатам забороняє регламент, чиновникам – закон про держслужбу, а усім громадянам – адміністративний кодекс, який нецензурну сварку трактує як дрібне хуліганство.

"Це є звичайний політичний піар у кінці каденції. Люди в публічному житті тим не користуються, а що ти робиш у приватному житті – це вже, вибач, твоя особиста справа. До речі, нецензурна лайка є способом каналізації агресії. І краще цю агресію каналізувати вербально, аніж невербально – в діях", – зауважує Олег Березюк ("Самопоміч").

"Назва, які мінімум, привертає увагу. Але як юрист, я все ж працюю не з назвами законопроектів, а з їх суттю, текстом", – усміхається Леонід Ємець ("Народний фронт").

Чи дійде до розгляду тексту в сесійній залі, залежить від комітету з питань свободи слова – вердикт буде вже в наступну середу. А от мовознавець Павло Гриценко вже пів робочого дня вивчав законопроект, у назві якого слово, якого досі не подибав у жодному словнику.

"Слово "дематюкація" – значить ми визнаємо, що наша мова матюкована? То дайте визначення – яка це мова, про яку мову йдеться – літературну, жаргонну, сленг? Необхідні чіткі дефініції", – наголошує директор Інституту української мови.

Не розуміє Павло Гриценко і навіщо уряд має виписувати новий гід, якщо є словники з вичерпними тлумаченнями понад 3,5 тис. лайливих слів. А також – якщо людина вживає цензурне, маючи на увазі зовсім інше, то чи теж вважатиметься порушником?

"А якщо людина користується трансформованою нецензурною лексемою? Хрін – рослина, але в принципі, йдеться про зовсім іншу лексему. Кожної секунди ми чуємо на вулиці "блін, блін, блін" – то це, перепрошую, не про ті млинці йдеться, що смажаться на сковорідці", – міркує Гриценко.

Роман Чайка уже 16 років веде авторські програми в прямому ефірі, коли неможливо вирізати чи запікати слова гостя. Один випадок, коли спізнювалася гостя, запам'ятався йому найбільше.

Згадує: "У кадр входить, і випадково в неї нога підвернулася. І вона в емоціях, щиро каже просто в ефір "Хто, б**, придумав ці, йоб*** шпильки!" Це мені полегшило початок програми. Я кажу, що ось із нами вже і народний вчитель України, Герой України Тамара Прошкуратова".

Тож штраф, певний Чайка, мав би заплатити виробник взуття. А найбільш виразно та без жодної цензури на законопроект відреагував письменник Лесь Подерв'янський: "Я категорично проти проекту закону "Про дематюкацію", який запропонувала Ольга Богомолець. Х*й вам, а не закон!

Леся Головата, Олексій Тищенко та Віктор Прокопенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Обстрілюють цивільні об'єкти": ГПУ звернулася до Офісу президента через заяву Мендель про українських військових
Наступний матеріал
"Нам хочуть повернути регіоналів": Парубій підтримав пікет під КСУ щодо закону про люстрацію