Вступники
Вступники 5 канал

І тут не минулося без скандалу: чому правила вступу абітурієнтів з ОРДЛО і Криму обурили інших вступників

Читайте по-русски
Запровадити нововведення влада планує вже цієї вступної кампанії, яка розпочнеться 1 серпня

Аби здати ЗНО з математики з окупованого Донецька на підконтрольну Україні територію приїхав Іван. Ми не можемо назвати справжнє ім'я цього хлопця та показати його обличчя з міркувань безпеки. Бо тих, хто їде складати іспити до України, терористи з труднощами пропускають через лінію розмежування.

"Перетин був дуже складним, ночувати довелося під блокпостом. По суті, якщо там сказати, що ти їдеш на ЗНО, то можуть розвернуть або поставити в кінець черги. Там не дуже ставляться до тих, хто їде на ЗНО", – розповів мешканець Донецька.

Хай там як, а вступати Іван хоче лише до українського вишу. На лікаря. До ЗНО готується. Найскладніше було з українською мовою.

"Там на окупованій території нам його в принципі як такого не викладають вже роки 2 останніх, доводилося використовувати онлайн курси", – каже хлопець.

Іван – один із понад тисячі хлопців та дівчат із непідконтрольних та окупованих територій, які зареєструвалися на проходження ЗНО. Втім, перетнути пункти пропуску вдається не кожному. Блокпости відкрили кілька днів тому, а абітурієнтів з того боку перевіряють особливо прискіпливо.

Вступити до вишу без ЗНО – цілком можливо. Але, якщо ви – абітурієнт з окупованих територій чи Криму, такі правила діють давно, проте цьогоріч планують зміни. Їх ініціює президент, Міністерство освіти підтримує. Документ дозволить тамтешнім випускникам шкіл вступати до будь-якого українського вишу без зовнішнього незалежного оцінювання.

"Вони не можуть перетнути лінію розмежування, якщо вони на ЗНО не встигли, то їм треба дати цей механізм. Будуть вступати за вступними іспитами, попередньо здавши освітню декларацію, історію України, українську мову", – зазначив заступник міністра освіти Єгор Стадний.

За заявою президента і... хвиля обурення. Абітурієнти ініціативу називають нечесною.

"Освіта як система має бути незалежною від політики, і дуже дивно та дуже прикро слухати про те, як президент каже про подібні речі і якимсь чином намагається підлаштувати зовнішню політику під абітурієнтів", – переконаний абітурієнт Артем Блохін.

Готується до ЗНО й Артем Блохін. Випускник столичної школи мріє вступити на міжнародні відносини.

"Це дуже крута для них поблажка, якщо діти з Донецької та Луганської областей можуть вступати без ЗНО, лише тому, що вони там живуть, то чим гірший я? Чим гірші мої друзі? Чому ми маємо 10 місяців готуватися?" – обурюється абітурієнт.

А от у Міністерстві освіти нагадують: система вступу без ЗНО працює вже четвертий рік. Але вибір обмежувався лише сотнею вищих навчальних закладів. Нині ж пропонують – до списку внести всі виші. Також наголошують: за втрату бюджетних місць абітурієнтам хвилюватися нічого: вступників із Донбасу та Криму зараховуватимуть окремим конкурсом.

"Хотілося би всіх заспокоїти, це будуть два окремих конкурси розмежовані між собою. Чи буде, умовно кажуть, вступник із Криму, Донбасу чи Севастополя в рейтингу забирати у когось місце? – Ні, такого не буде", – запевнив Єгор Стадний.

Буде державна квота. На абітурієнтів із непідконтрольних та окупованих територій виділять 20% безплатних місць. Університети вже готуються зустрічати їх. Серед них вперше Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

"Це є питання політичне, головне передбачити механізм, щоб ті квоти, які дадуть для вступників із тимчасово окупованих і непідконтрольних територій, аби вони заміщувалися за конкурсом і спеціальному порядку, не дискримінуючи при цьому вступників на загальних підставах", – зауважив проректор КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Бугров.

Запровадити нововведення влада планує вже цієї вступної кампанії, яка розпочнеться 1 серпня. Аби оновлена система запрацювала, парламентарії мають проголосувати в цілому за невідкладний законопроєкт президента, який і внесе зміни до закону про вищу освіту. У середу він з'явився на сайті Верховної Ради.

"Нам необхідно, щоб ці діти реінтегрувалися. Сподіваємося, що оскільки цей закон президентський, то його швидко розглянуть", – наголосив заступник голови МОН.

"Враховуючи в якому турборежимі вони працюють, якщо їм потрібно щось схвалити, я вважаю, що вони це схвалять, якщо їм це потрібно терміново – вони це зроблять терміново", – вважає абітурієнт Артем.

Для розгляду залишилося 3 тижні. 17 липня народні депутати йдуть у відпустку.

Ірина Сисак, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
"Не просто сексизм": експерт пояснила, чому "слуга" Корнієнко перейшов "червоні лінії" в історії з "корабельною сосною"
Наступний матеріал
Десятки обшуків, сотні силовиків: у Мінцифри відзвітували про розслідування масового витоку даних українців
Loading...

Учасникам ЗНО із Західної України, де вирує негода, радять складати тест на додатковій сесії

ЗНО-2020: Ляшко розповів, за яких умов абітурієнти складатимуть іспит

Як пройде ЗНО в умовах карантину – пояснення Міносвіти

У Міносвіти визначилися з датами проведення ЗНО

Тепер за бажанням: ВР дозволила випускникам-2020 не складати ДПА

5 канал - трансляція наживо