Кредит для бізнесу
Кредит для бізнесу pixabay.com

Гроші на мрію: хто може отримати дешеві кредити та як оцінюють програму уряду підприємці – сюжет

Читайте по-русски
Щоби взяти участь у програмі, треба подати заявку на сайті, що так і називається – 579 gov.ua

Дешеві кредити під 5, 7 або 9% для створення та розширення власного бізнесу – таку державну програму презентували в уряді. Кажуть: доступні позики вже цього року можуть отримати пів сотні тисяч малих та мікропідприємців. Наші журналісти поспілкувалися з бізнесменами-початківцями та більш досвідченими. Як вони оцінюють ситуацію з кредитуванням власної справи в Україні і чи розраховують на зміни – дивіться далі.

Одесит Олег Овсянніков за пів кроку до здійснення мрії. Демонструє інтер'єр своєї майбутньої піцерії, яка вміщатиме щонайменше півтора десятка гостей.

Заклад запрацює поблизу студмістечка. Молодий підприємець із гордістю розповідає про його концепцію – ставку робитимуть на антураж у стилі 90-х та доступні ціни.

"У нас концепція буде від 1 слайсу за, грубо кажучи за долар, 25 гривень людина може прийти і поїсти, за 50-70 гривень можна поїсти, попити, зарядити телефон і піти на пари. Це те, що мені особисто не вистачало", – розповідає підприємець.

Для того, щоб відкрити піцерію, Олег два роки збирав гроші. Взяти кредит – не ризикнув.

"Відсотки по кредиту насправді, я це питання простудіював, був мінімальний – 17% і до 25-ти в залежності від банку. З огляду на ту суму, яка мені потрібна була, навіть якщо візьму кредит на 2-3 роки, то я віддам потім ще половину цієї суми, це реально дуже багато", – пояснює Олег Овсянніков.

"Накопичили самі. Спочатку була 1000 гривень, з неї зробили 4 і так далі", розповів підприємець Юрій Мельник.

На банківські кредити свого часу не спокусився і власник одеського ресторану азійської кухні Юрій Мельник. Заклад відкрив півтора року тому, тепер планує запустити нові точки. Каже: до банку піде лише якщо відсотки запропонують вигідні.

"Думаю, відсотки 3-5. Банк – це добре, ти в ньому впевнений, але якщо відсотки сильно великі, легше піти до інвестора", – переконаний власник ресторану.

Для малих та мікропідприємців уряд розробив програму доступних кредитів під назвою "5-7-9".

"Що таке "5-7-9" – це ставки, які ми пропонуємо за цими кредитами, в залежності від фінансового стану компанії, в залежності від ідей, і який внесок може внести компанія, ці кредити будуть або під 5, або під 7, або під 9%. Кожне додаткове робоче місце буде зменшувати вашу ставку", – запевнила міністр фінансів Оксана Маркарова.

Щоби взяти участь у програмі, треба подати заявку на сайті, що так і називається – 579 gov.ua. А до цього підготувати бізнес-план і відповідати певним критеріям. Зокрема, кількість найманих співробітників – не більше 50, річний дохід – до пів мільйона гривень. Крім того, готовність самому профінансувати 20% суми інвестиції. Далі – кредит має погодити банк. Їх до проєкту вже приєдналося три – усі державні. Після цього підключається держава – покриває решту відсоткової ставки. На це передбачили 2 мільярди гривень.

"Ми розраховуємо на те, що за цей рік у цій програмі візьмуть участь близько 50 тисяч людей. Кожен підприємець може створити від 2 до 5 робочих місць, а отже 70-90 тисяч робочих місць може бути створено після цього – це офіційне працевлаштування, це білі зарплати", – зауважує прем'єр-міністр Гончарук.

Заявки подали вже 17 тисяч підприємців, каже прем'єр. І одразу наголошує: отримати гроші зможуть не всі. Столичний бізнесмен Ігор Барва вже зрозумів – цей варіант не для нього.

"Моє цільове фінансування не підходить під цілі цієї програми, тому я, мабуть, не зможу взяти в ній участь", – міркує він.

Загалом же ініціативу уряду оцінює позитивно, хоча і не без скепсису.

"В принципі, це виглядає як популістична програма, тому що вартість ресурсу для держави – 16% вона компенсує по кредитах, я не знаю, наскільки це ефективно для держави", – зазначає підприємець.

Більше оптимізму в одеського бізнесмена Олега Овсяннікова. Переконаний – запрацює.

"Якщо 9% річних, плюс ти створюєш робочі місця, тобі за це бонуси, та й взагалі створення робочих місць ж це актуально, я, відкриваючи тут, хочу щоб люди, ті ж студенти, приходили у мене працювати, заробляти на свої якісь розваги, це буде ось прямо дійсно круто", – вважає бізнесмен.

Олена Соловйова, Ольга Дунська, Михайло Третяк, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Справа Шеремета: підозрюваному Грищенку до суду викликали "швидку"
Наступний матеріал
Звільнення міністра розвитку громад та територій: реакція народних депутатів – включення
Loading...

Рада проголосувала за зміни до бюджету щодо пільгового кредитування підприємців

Прокурорське життя у кредит: як дружина Рябошапки придбала будинок "не по кишені" – "Спостерігач"

Пільговий кредит на житло: люди не отримали обіцяні гроші та ризикують втратити власні – репортаж

Розстрочка, крапельне зрощення, перероблення: економіст розповів, що потрібно майбутньому ринку землі

На програму доступного кредитування виділять 5 млрд гривень – Гончарук

Кредит на житло для ветеранів: чим вигідний та яка процедура оформлення – сюжет