Гострий нюх і непідкупність: чому зі США, Європи та Азії приїздять за досвідом в український кінологічний центр

Кінологи Фото ДПСУ
Кінологічний навчальний центр Державної прикордонної служби України є одним із найбільших і найкращих у Європі. Тут навчають кінологів та тренують собак для майбутньої служби. 5.ua розповість, як проходить період дресирування собак, а також розвінчає відомі міфи щодо їхньої роботи

Співпраця з правоохоронними службами та Міжнародний досвід

Нині кінологічний центр здійснює підготовку собак для своїх потреб і для силових структур України. Для Центру спеціальних операцій СБУ, служб авіаційної безпеки міжнародних аеропортів України, пенітенціарної служби України та Національної поліції, а також для військової служби правоохоронних органів і правопорядку.

З метою обміну досвідом організації навчального процесу, проведення занять, дресирування службових собак різних видів, представники кінологічного центру України провели презентації для делегації зі США, Німеччини, Міжнародної організації з міграції, Міжнародного комітету Червоного хреста, керівників прикордонних відомств Румунії та Литви.

Дивіться також відео:

З початку цього року, згідно зі спільним проектом НАТО, розпочали підготовку кінологів Центральної та Східної Азії у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків. Щороку українські кінологи складають план співпраці з центром спеціальної підготовки Прикордонної варти Республіки Польщі.

Підготовка та навчання кінологів

Нині лише у центрі Львівської області працює більше як тисяча людей. В Україні також навчають молодших спеціалістів прикордонної служби. У базі є резерв співробітників-прикордонників швидкого реагування, яка нараховує на сьогодні майже півтисячі чоловік. Ще 280-300 людей, які займаються дресируванням собак. Загальна спроможність підготовки персоналу на рік становить 800 людей, одночасно центр може підготувати до 300 військовослужбовців.

"У нас є великий досвід, не тільки в кінології, а й службі на кордоні. Наша підготовка кінологів є більш вимогливішою, ніж в інших країнах. Якби ми були на низькому рівні, то до нас би не зверталися відповідні структури і не цікавилися міжнародні спеціалісти", – розповів керівник кінологічного центру у Львівській області Андрій Квартирук.

Навчити мистецтву кінології можуть:

  • цивільних, які не мали досвіду в кінології. Термін підготовки – 6 місяців.
  • військовослужбовців, які рік чи два вже прослужили і хочуть стати кінологами. Термін підготовки – 4,5 місяці;
  • досвідчених кінологів (5-10 років), у яких собаки втратили свої робочі якості (смерть, хвороба, "пенсія"). Термін підготовки – 3 місяці;
  • кінологів для підвищення кваліфікації. Термін підготовки – 1 місяць.

Кінологи
КінологиФото ДПСУ

Які собаки підходять для кінологічної служби

Кінологічний центр має підрозділ, який займається вирощуванням собак різних порід для майбутнього навчання: німецька вівчарка, бельгійська вівчарка малінуа, російський спанієль, лабрадор, фокстер'єр і ягдтер'єр. За рік орієнтовно вирощують 60-80 собак.

Як відбуваються тренування

Тренування розпочинається ще до двох місяців. Тоді визначають психотип цуценяти за тестування Вільяма Кемпбелла. Після тесту розпізнають характер собаки по його поведінці і типу нервової системи, і до якої служби він підходить. Із двох місячного віку починають тренування на базі гри. Спочатку вимагають знайти улюблений предмет собак і у разі виконання завдання, вони отримують ласощі.

Кінологи
КінологиФото ДПСУ

Що навчені шукати собаки

Службові собаки можуть знайти наркотичні і вибухові речовини, зброю, боєприпаси, тютюнові вироби, людей.

"Ходять міфи, що собачок підсаджують на наркотичні речовини, що ми даємо їм наркотики, чи то в їжу, чи іншим методом. Це міф, і це такого не може бути! Вони шукають лише запах. Будь-який предмет, речовина чи ще щось має свій особливий запах. Так, як люди розпізнають колір, собаки, через свій різкий нюх, розрізняють кольори предметів. Таким чином і знаходять наркотики, зброю чи людей", – наголосив Андрій Квартирук.

Є кілька способів пошуку людей на слід – від відбитків пальців до залишеного предмета. На кінцевому пункті, де собака знаходить людину, йому дають якесь заохочення, наприклад, їжу або улюблений предмет. Так йому дають зрозуміти, що він гарно виконав свою роботу.

Кінологи
КінологиФото ДПСУ

Чи виходять собаки "на пенсію"

На жаль, пенсійних виплат для собак немає. Після восьми років собака вважається не придатним до служби. Їх передають у державні органи самоврядування або в комунальну власність. Там вони вже можуть виконувати функції, наприклад, охорони. Так і доживають свій вік.

Кінолог може забрати собаку додому, якщо це його собака, а не надана державою. Також людина може взяти чотирилапого, якщо той мав за час служби нагороди та визнання.

Собак нагороджують медалями та дипломами I, II та III ступенів.

Щоразу, коли собака виконує якесь завдання чи під час дресирування, його заохочує інструктор будь-якими ласощами – це може бути шматочки м'яса, цукерка тощо.

Кінологи
/
Кінологи
Кінологи
/
Кінологи
Кінологи
/
Кінологи
Кінологи
/
Кінологи
Кінологи
/
Кінологи

Нагадаємо, раніше у Києві службовий собака привів поліцейських до грабіжників.

Також дивіться фотогалерею за темою:

Схожий на кумедне "левенятко": як песик Токіо закохав у себе соцмережі

Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/
Собака шарпей Токіо
/

Попередній матеріал
Які ще порушення, окрім перевищення швидкості, фіксуватимуть пристрої TruCam – МВС
Наступний матеріал
Убивство Гандзюк: чи стане ця трагедія інструментом маніпуляцій або поштовхом до результативного слідства і суду
Loading...