Убивство Гандзюк: чи стане ця трагедія інструментом маніпуляцій або поштовхом до результативного слідства і суду

Катерина Гандзюк 5 канал / Час. Підсумки тижня
У своїй громадській роботі вона протидіяла проросійським рухам у Херсоні і викривала корупційні схеми серед місцевої поліції та влади

Про безпеку громадську активістку Катерину Гандзюк запитували ще в лютому, після того, як невідомі намагалися виламати двері у її помешканні. Але до місцевої поліції Катерина, яка обіймала посаду керуючої справами виконкому Херсонської міськради, не звернулася, бо не довіряла.

Катерина Гандзюк:

Так, я знаю, що я зараз погано виглядаю, але принаймні мене лікують. Мене лікують дуже добре українські лікарі. Я точно знаю, що виглядаю зараз краще, ніж виглядають в Україні справедливість та правосуддя. Тому що їх не лікує ніхто.

При таких тяжких травмах спочатку поліція кваліфікувала напад як звичайне хуліганство. Пізніше під тиском громадськості порушили провадження за статтею "замах на убивство". Херсонська поліція через чотири дні поквапилася відзвітувати: ймовірного нападника затримали. Це був Микола Новіков. Однак після журналістського розслідування з'ясувалося, що в нього є алібі і він непричетний до нападу. І сама Гандзюк його не впізнала.

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини:

Журналістське розслідування змогло виявити, що Новіков не винен. А якби цього не відбулося? То що, сиділа б невинна людина?

голова правління Центру інформації про права людини
голова правління Центру інформації про права людини5 канал / Час. Підсумки тижня

На лаві підсудних опинилися п’ятеро – Сергій Торбін, якого слідство назвало організатором замаху, та четверо виконавців нападу.

Костянтин Бушуєв, заступник голови Національної поліції:

Національною поліцією з моменту вчинення злочину проведено надзвичайно кропітку і потужну роботу, вона характеризується в тому, що як свідки опитано 367 осіб. Призначено 21 судову експертизу. Організатори та виконавці цього злочину встановлені. Їхню вину буде доведено в судовому порядку.

заступник голови Національної поліції
заступник голови Національної поліції5 канал / Час. Підсумки тижня

Катерина Гандзюк померла в неділю, 4 листопада. Причиною смерті стали наслідки нападу на неї. Справу перекваліфікували на умисне вбивство. Тепер підозрюваним загрожує довічне ув’язнення.

У день смерті Катерини в кількох містах пройшли акції під управліннями поліції.

Марина Хромих, подруга Катерини Гандзюк:

Сама Катя неодноразово говорила про те, що вона підозрює, що до нападу на неї причетні люди в погонах.

подруга Катерини Гандзюк
подруга Катерини Гандзюк5 канал / Час. Підсумки тижня

На початку минулого тижня друзі та колеги Катерини пришли до Верховної Ради з вимогою створити Тимчасову слідчу комісію для контролю слідства. У минулий вівторок голови СБУ, Нацполіції та Генпрокурор прийшли до депутатів. Після сварок і словесних перепалок Слідчу комісію створили. Ця комісія має вивчити слідчі матеріали про напад.

Також є нові версії, що з’явилися в пресі, в одній з них фігурує ім’я Ігоря Павловського – це заступник громадського формування "Чорний туман". Також він був помічником народного депутата від Блоку Петра Порошенка Миколи Паламарчука, який тривалий час працював у МВС.

Тетяна Ніколаєнко, журналістка:

Ця людина була допитана, що вона має такі зв’язки з народним депутатом. Хоч як би народний депутат не ображався на нас, але його в області так і називають – "смотрящім". Хто каже від президента, хто каже від МВС. Ми не казали, що хтось із них є замовником, а хтось передавав гроші. Але нам здавалося важливим, щоб ця версія звучала, щоб не було якогось замовчування.

Ігор Павловський звинувачення спростував. Водночас визнав, з Сергієм Торбіним, якого слідство називає організатором нападу на Катерину Гандзюк, знайомий.

Ігор Павловський
Ігор Павловський5 канал / Час. Підсумки тижня

Ігор Павловський:

Я давав свідчення в поліції,на поліграфі давав свідчення. Ми з нею ніколи не спілкувалися і не перетиналися, ні в робочих, ні в інших моментах.

Микола Паламарчук, народний депутат, Блок Петра Порошенка:

Це нісенітниця. Я засуджую скоєння цього злочину. Навіть більше, я хочу його всебічного та повного розкриття. Я звільнив секретаря-консультанта тільки для того, щоб він довів свою невинуватість.

Наприкінці минулого тижня список чиновників і посадовців, яким могла насолити діяльність Катерини, розширився. У мережі опублікували запис розмови, в якій міський голова Львова агітує співрозмовника збирати компромат на Гандзюк. Розмова відбулася вже після нападу на активістку.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Андрій Садовий визнав – голос на записі його. Вибачився за сказане і додав – фактів корупції Катерини Гандзюк не знайшов.

Цей аудіозапис прокоментували друзі та колеги вбитої, які створили Facebook-спільноту "Хто замовив Катю Гандзюк". Вони впевнені, оприлюднення цієї розмови відволікає від пошуку замовників вбивства. Тепер цей аудіозапис і всі матеріали справи розслідуватиме СБУ.

Василь Грицак, голова СБУ:

Я усвідомлюю відповідальність і свою, і наших оперативних співробітників, і насамперед слідчого підрозділу в якнайшвидшому внесенню ясності в суть цих матеріалів і притягненню винних до відповідальності.

Василь Грицак, голова СБУ
Василь Грицак, голова СБУ5 канал / Час. Підсумки тижня

Після Революції Гідності, за даними Центру інформації про права людини, сталося майже сотня нападів на активістів. Ці цифри не остаточні. Список розширюється. У 90% випадків результатів розслідування немає, стверджують правозахисники і громадські активісти.

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини:

Ми бачимо, що в низці нападів, поліція та прокуратура неспроможні, з якихось причин, встановити не лише замовників, а й банально – нападників. А в низці випадків ми підозрюємо, що вони спеціально саботують і покривають, бо можуть бути пов'язані з цими кримінальними угрупуваннями.

Серед переліку злочинів проти активістів уже майже 10 убивств. Громадськість вимагає прозорих розслідувань. Правоохоронці обіцяють робити все можливе, а іноземні партнери України стежать.

Катерина Гандзюк:

Я вірю, що винні будуть знайдені, покарані і засуджені! І що кожен з нас буде вільним і не матиме в серці страху!

 

Сергій Барбу, Анна Мірошниченко, Час: Підсумки

Попередній матеріал
Гострий нюх і непідкупність: чому зі США, Європи та Азії приїздять за досвідом в український кінологічний центр
Наступний матеріал
Битва за Кафу: як Сагайдачний зумів узяти неприступну фортецю і звільнити тисячі рабів
Loading...