Бійці АТО
Бійці АТО lt-lnr.su

Фантоми бойових дій: як допомогти військовим подолати посттравматичний синдром

Що відчуває людина, яка повернулася із зони бойових дій, а також як можна допомогти ветерану АТО та ООС, розказав психотерапевт Ігор Погодін у програмі "Час: Online" на "5 каналі"

Із 1 травня АТО в зоні бойових дій завершилася, і розпочалася Операція Об'єднаних сил (ООС). Утім, для військових нічого не змінилося: треба обороняти Україну та не дати ворогу перемогти. Хлопці, які повертаються зі сходу країни, не завжди можуть пристосуватися до нормального і мирного життя вдома.

Щохвилини людина відчуває якісь емоції, і деякі з них можуть викликати сильний стрес чи навіть психологічну кризу. Про це в ефірі "5 каналу" розповів психотерапевт і кандидат психологічних наук Ігор Погодін: "Коли навколо стріляють, і вашому життю загрожує небезпека, переживати таке – це розкіш. На жаль, те, що називають посттравматичним стресовим розладом, формується, якщо людина не звертається вчасно по допомогу до психолога".

Фахівець згадав 80-ті роки в США, коли лише за 20 років після В'єтнамської війни, ветеранам почали допомагати психологічно. Середній вік хлопців, які брали участь у тій війні, був 22 роки. "Я впевнений, те саме зараз відбувається в Україні. Мені здається, було б добре, щоб існувала якась система референції, аби люди, які повертаються із зони бойових дій, знали, куди вони можуть звернутися. Кризовій психотерапії навчити не так уже й важко", – розповідає Ігор Погодін. Він також наголошує: Україні потрібні спеціалісти саме з військової психотерапії.

Фахівець вважає, що військовий, який повернувся додому, може переживати великий об'єм болі, страху, жаху, можливо, навіть сорому чи провини. Втім, усі ці почуття він тримає в себе всередині, ніби в капсулі. Ігор Погодін зауважив, що посттравматичний синдром не завжди може проявитися. Головне – вчасно звернутися до психолога.

"Якщо людина, хоч у якому б стресі вона опинилася: жах від бойових дій, або це дитина, яку перевели з однієї школи до іншої, чи це людина, яку звільнили з роботи, чи людина, яка зіткнулася з фізичним, сексуальним чи іншим психологічним тиском або насильством. Усе залежить від того, наскільки швидко була надана перша допомога. Якщо проблема в гострому стані – за кілька місяців її можна розв'язати, якщо це посттравматична проблема, яка накопичувалася 15 років, то потрібні роки, і не з великим прогресом", – зазначив психотерапевт. Спеціаліст упевнений: змусити людину, яка потребує допомоги психолога, – неможливо. Перший крок вона має зробити самостійно, проте, тут можуть допомогти рідні і друзі.

Повну версію розмови дивіться тут:

Дивіться також фотогалерею:

Басейн, спортзал, масаж: де проходять реабілітацію бійці АТО – фото

Реабілітація бійців АТО
/
Реабілітація бійців АТО
/
Реабілітація бійців АТО
/
Реабілітація бійців АТО
/
Реабілітація бійців АТО
/
Реабілітація бійців АТО
/

Попередній матеріал
Бійці ООС знищили спостережний пункт терористів – ворог рахує втрати
Наступний матеріал
Різниця між чесністю та правдою: психотерапевт розповів про зради у стосунках
Loading...

Волкер: Миротворці ООН мають замінити регулярні війська РФ на Донбасі

Необхідні термінові рішення: Волкер розповів чого потребує "гаряча війна" на Донбасі

У Львові відкрили Меморіал пам’яті словенських воїнів

Що то за "третя сила", яка знищує позиції бойовиків на сході – "Стоп терор"

Держдеп США: Ніде у світі немає більш небезпечного місця для російськомовного населення, як на Донбасі

Політолог: Стратегія Росії – чекати українських виборів та вести війну на виснаження