5 канал

Дискримінація хворих на ВІЛ/СНІД: в Україні запрацювала мережа параюристів-підлітків

Йдеться про юнаків та дівчат, які не мають професійної юридичної освіти, але пройшли вузькоспеціалізоване навчання та надаватимуть безкоштовні консультації

Понад 16 тис. випадків ВІЛ-інфекції зареєстровано в Україні від початку 2018-го. Більш ніж 2 тис. з них – діти та підлітки, від народження і до 17 років. Свій особливий статус здоров'я вони часто приховують через страх бути відкинутими чи дискримінованими. Щоб їм допомогти в Україні запрацювала мережа параюристів-підлітків, які захищатимуть права своїх однолітків, які живуть з ВІЛ/СНІД. Детальніше – далі.

Даниїлу 21. Про те, що він ВІЛ-позитивний, дізнався в 9 років. Як виявилося, хлопець народився вже інфікованим. Уперше з дискримінацією своїх прав через особливий статус юнак зіштовхнувся при вступі до медичного коледжу. У студентській поліклініці цього навчального закладу лікар відмовлялася його навчати.

"Вона сказала, що я не маю права і не можу бути медиком. Тобто, по-факту "вибачте, у вас ВІЛ, ви є небезпекою та загрозою для студентів і людей. Вам цим краще взагалі не займатися", – згадує активіст руху Teenergizer.

За допомогою активістів та ЗМІ, Даниїл до коледжу таки вступив, хоча й там часто відчував себе не у своїй тарілці. Після того хлопець почав займатися громадською діяльністю і допомагати ВІЛ-позитивним підліткам, права яких порушуються.

Каже: "Залишаючись сильним в коледжі, я переборов там це все. І мені було ок з тим, що студенти та викладачі знають. Але це я. Могла бути людина, яку це могло травмувати, закрити, викликати серйозні психічні розлади, або взагалі дискримінувати".

І таких випадків, переконаний активіст, чимало. Саме на допомогу підліткам із ВІЛ/СНІД в Україні започаткували мережу параюристів. Це юнаки та дівчата, які не мають професійної юридичної освіти, але пройшли вузькоспеціалізоване навчання і надаватимуть безкоштовні консультації.

"Підліток може звернутися до наших параюристів, які порадять йому, що в цій ситуації він може зробити, якими механізмами він може скористатися, до яких законів звернутися. На сьогодні в нас, крім Києва, вже працює параюрист в Полтаві, Кривому Розі, в Миколаївській області та в Рівному. На сайті "Тінеджайзера" можна зайти і подивитися контакти", – розповідає менеджер мережі параюристів-підлітків Оксана Ілікчієва.

Артем – один із київських параюристів. На прикладі порушення прав Даниїла розповідає, як можна захистити права: "Звернутися зі скаргою до департаменту охорони здоров'я КМДА. З проханням про службове розслідування. У даному випадку було порушення права на освіту і це легко можна було оскаржити в судовому порядку".

Активісти переконані, що порушення прав відбувається саме через слабке інформування та десятки стереотипів, пов'язаних із хворобою. Тож, що потрібно знати про ВІЛ:

ВІЛ не передається через:

  • поцілунок, обійми, рукостискання, кашель, чхання, слину чи мокротиння;
  • побутові предмети – посуд, одяг, телефон, унітаз;
  • укуси комах – комарі, мухи, клопи, воші не переносять інфекцію;
  • шерсть, укус чи будь-який інший контакт із тваринами.

5 канал

Шляхи зараження ВІЛ:

  • незахищений статевий акт;
  • потрапляння крові інфікованої людини до здорової через повторне використання шприців, голок та ін'єкційного обладнання;
  • використання нестерильних інструментів для татуювання, пірсингу чи процедур у салонах краси;
  • від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю;

5 канал

Позаяк Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. За офіційними даними, станом на 2018 рік в Україні мешкають майже 250 тис. людей із ВІЛ, але лише 40% з них проходять антиретровірусну терапію, яка не дає розвиватися недузі.

Ірина Сисак, Орест Пона, "5 канал"

Попередній матеріал
Брифінг щодо погіршення погодних умов – відео
Наступний матеріал
Кінологи та криміналісти в регіонах отримали 29 новеньких автомобілів – включення
Loading...