24-м звільнених морякам вручили нагороди та військові звання
24-м звільнених морякам вручили нагороди та військові звання Facebook / ВМС ЗС України

Довгоочікуване повернення: хроніка кроків України у звільненні полонених моряків

Читайте по-русски
Тиск на РФ українська сторона здійснювала завдяки світовим партнерам на міжнародних майданчиках

25 листопада 2018 року після агресії Росії в Керченській протоці 5-й президент України Петро Порошенко скликав екстрене засідання Ради нацбезпеки та оборони.

Наступного дня відбулася низка телефонних переговорів з лідерами США, Канади та країн Євросоюзу. Того ж дня на термінове засідання зібралися члени Ради безпеки ООН з приводу ситуації в Азовському морі.

7 січня Україна подала позов до Євросуду з прав людини через порушення прав українських моряків.

15 лютого на Мюнхенській конференції Петро Порошенко обговорив з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом шляхи посилення співпраці України з Альянсом у відповідь на існуючі загрози від дій РФ в акваторії Чорного та Азовського морів.

Того ж дня українська сторона обговорила з головою Комітету Сенату США запровадження "Азовського пакету санкцій".

У рамках цього пакету обмежень, Порошенко та канцлер Німеччини Ангела Меркель скоординували дії з метою запровадження антиросійських санкцій.

19 лютого президент Європейської Ради Дональд Туск, виступаючи у Верховній Раді України, заявив, що  "ЄС не змириться з актом насильства а Азовському морі".

Антиросійські санкції внаслідок агресії на Азові синхронно запровадили США, ЄС та Канада 15 березня 2019 року.

"Я ще раз вимагаю звільнити цих військовослужбовців і забезпечувати важливу для благополуччя Маріуполя та інших міст свободу судноплавства в Азовському морі", - заявила Ангела Меркель на зустрічі з Петром Порошенком у Берліні 12 квітня.

18 квітня 2019 року Україна направила позов до Міжнародного суду з морського права з вимогою застосувати заходи до Росії та негайно звільнити 24-х українських моряків, яких РФ незаконно схопила в Чорному морі.

Як майданчик для подальшого тиску на Кремль Україна з міжнародними партнерами використовувала Саміт Східного партнерства у Брюсселі 13-14 травня.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал зобов'язав Росію якнайшвидше звільнити моряків та повернути три військові кораблі, які вона незаконно захопила.

7 вересня Україна нарешті дочекалася звільнення своїх героїв - 35 українців повернулися в Україну в рамках обміну з РФ. Серед них 24 моряки і 11 засуджених українців: Сенцов, Сущенко, Панів, Кольченко, Клих, Карпюк, Гриб, Сизонович, Балух, Артур Панов і Бекіров.

Попередній матеріал
Потрібен насамперед спокій: лікарі розповіли про стан українців, звільнених з полону
Наступний матеріал
Святкують на танкодромі: репортаж із тренування українських танкістів на Луганщині
Loading...

МЗС: понад 300 українських моряків заарештовані у Греції та Італії

Українські стяги і 100 стільців: у центрі Мюнхена влаштували акцію на підтримку бранців Кремля

Як Кремль може використати українських моряків, аби вплинути на вибори в Україні – Полозов