Протиповітряна оборона
Протиповітряна оборона 5 канал

Для чого ДБР вилучило військову техніку в ракетних бригад і що тепер загрожує слідчим – сюжет

Читайте по-русски
"Держбюро розслідувань вкотре завдає удару по цілій системі протиповітряного захисту" – наголосили в командуванні Повітряних сил

Несподіваний "подарунок" захисникам неба. Співробітники державного бюро розслідувань вилучили в армії прилади протиповітряної оборони. Йдеться про клістрони – надвисокочастотні механізми для зенітно-ракетних комплексів, які здатні розпізнавати, свій літак чи чужий. В командуванні Повітряних сил назвали такі дії ударом по системі протиповітряної оборони країни. Водночас слідчі ДБР спочатку говорили, що це обладнання закупили із порушенням, але потім його знову повернули армії. Про маневри правоохоронців – розповість кореспондент "5 каналу" Мирослав Солонар.

Спочатку вилучили, потім добре подумали і, зрештою, виправились. Днями Державне бюро розслідувань ошелешило українців. Слідчі вилучили в Збройних сил частини систем протиповітряної оборони. І все це відбувається в той час, коли в країні йде війна.

Сім одиниць надвисокочастотних клістронів вилучили ДБР-вці в зенітно-ракетних бригад ще 1 липня. Правоохоронці заявили, що обладнання закуплене із порушенням закону. А тому ДБР клістрони вилучило. Хоча ці прилади дуже важливі.

"Це прилад, який визначає, чи це літак "свій" чи "чужий". Якщо це свій літак, то він його сприймає як свого і в автоматичному режимі він його не буде вражати. Якщо це чужий літак, то він потрапляє в розряд цілей і може бути вражений за командою оператора або в автоматичному режимі", – розповідає Олег Жданов, військовий експерт.

На дії ДБР командування Повітряних сил ЗСУ відреагувало різким дописом у соцмережах. У заяві йдеться про те, що ДБР вкотре завдає удару по цілій системі протиповітряного захисту. Це відбувається в час, коли Росія розгортає величезне військове угруповання на кордоні з Україною. Ця тема викликала гарячу дискусію у Верховній Раді.

"Питання в мене буде до міністра оборони. Пане міністре, ми сьогодні чуємо про підрив обороноздатності шляхом виведення частин ПВО працівниками ДБР. Які дії планує Міністерство оборони, щоб не допустити таких дій у майбутньому?" – каже Роман Костенко, народний депутат, "Голос".

"Міністерство оборони не здійснює досудового слідства, єдине, що можемо, – це провести службове розслідування", – говорить Андрій Таран, міністр оборони України.

Експерти занепокоєні, що під час демонтажу клістронів обладнання могли зіпсувати. А в Раді національної безпеки і оборони України ситуацію поки що не коментують.

"Я знаю. Від коментарів утримаюся на даному етапі", – заявляє Сергій Кривонос, заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Колишній секретар РНБО назвав цю ситуацією абсурдом, і вважає що ДБР не мало права вриватися на територію військових частин.

"Це мрія російських спецслужб – мати таку агентуру, яка приходить у частину, відкручує ключові елементи комплексів протиповітряної оборони і від'їжджає. Приходять якісь хлопчики і руйнують протиповітряну оборону держави", – наголошує Олександр Турчинов, секретар РНБО (2014-2019).

Через резонанс, викликаний діями силовиків, Державне бюро розслідувань змінило свої плани.

"2 липня 2020 року о 22:50 вилучені військові прилади (клістрони) були повернуті у військові частини. Посадові особи, причетні до вилучення техніки, відсторонені від займаних посад. За результатами службового розслідування буде вирішено питання щодо їх подальшого звільнення", – йдеться у заяві ДБР.

Крім того, працівники ДБР відкрили кримінальне провадження проти своїх співробітників та представників СБУ, які вилучали прилади протиповітряної оборони. У командуванні Повітряних сил не забарились із реакцією.

"Завдяки резонансу, жвавому обговоренню в суспільстві, розумінню керівництва правоохоронних органів, вдалось досягти консенсусу у вирішенні питання повернення вилучених НВЧ приладів (клістронів) до частин зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних сил України", – йдеться у заяві командування Повітряних сил ЗСУ.

Занепокоївся діями ДБР і втручанням у роботу Повітряних сил і президент України. Володимир Зеленський поставив завдання правоохоронцям дати оцінку ДБР-вцям.

Мирослав Солонар, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
Старість у радість: як пенсіонери у Вінниці опановувують велосипеди заради здоров'я
Наступний матеріал
Суд залишив Стерненка під домашнім арештом – як це було
Loading...

Тортури в Кагарлицькому відділені поліції: слідчі ДБР повідомили про підозру ще 4 правоохоронцям

Акція на підтримку Порошенка: колона рушила до Печерського суду – силовики зігнали десяток автобусів (оновлюється наживо)

Чорновол прийшла в ДБР подати заяву проти головного судді Печерського суду

Акція на підтримку Петра Порошенка – трансляція

"Відосікі" та оголошення на парканах ми не сприймаємо": адвокат Порошенка каже, що допиту 30 червня не буде

Незаконна вирубка лісу: ДБР повідомило про судові справи щодо чиновників Львівщини та Закарпаття