Діти грають у полі, літо
Діти грають у полі, літо Depositphotos

День захисту дітей: з якими проблемами найчастіше стикаються діти в Україні

  Читайте по-русски
  Особливо актуальним на сьогодні є захист прав дітей в контексті війни на Донбасі

  День захисту дітей, який відзначають в усьому світі 1 червня, має на меті нагадувати державам турбуватися про благополуччя дітей незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого.

  Підбірку фактів про проблеми дітей та захист їхніх прав в Україні зробило видання НВ.

  1. День захисту дітей 1 червня був заснований Міжнародною демократичною федерацією жінок у листопаді 1949 року у Парижі. Вперше Міжнародний день захисту дітей відзначили у 1950 році у 51 країні світу. У 1954 році ініціативу Міжнародної демократичної федерації жінок підтримала ООН, запропонувавши відзначати його урядам всіх держав. 20 листопада 1959 року ООН ухвалила Декларацію прав дитини, а 20 листопада 1989 року – Конвенцію про права дитини. У незалежній Україні День захисту дітей постановив відзначати своїм указом другий президент Леонід Кучма – 30 травня 1998 року.
  2. У 2011 році за рекомендацією Комітету ООН з прав дитини в Україні було створено посаду уповноваженого президента з прав дитини. Першим дитячим омбудсменом у 2011 році став Юрій Павленко. Другим – Микола Кулеба у 2014 році.
  3. Хоча зобов’язання перед дітьми мають як батько так і матір, на практиці багато чоловіків після розлучення не платили аліменти на дітей, які залишалися жити з матерями. У 2018 році порядок примусового стягнення заборгованості з аліментів було вдосконалено: тим, хто не платить аліменти більше, ніж шість місяців, тимчасово заборонили виїжджати за кордон, кермувати авто, користуватися зброєю і полювати, а також давати дозвіл на виїзд дитини за межі країни. Крім того, для неплатників було передбачено новий вид відповідальності – суспільно-корисні роботи, оплата за які піде на погашення боргу перед дитиною безпосередньо. 5 лютого в Україні запрацював реєстр неплатників аліментів.

  У липні 2018 року Верховна Рада схвалила посилення відповідальності за несплату аліментів. Якщо людина не платитиме один рік, сума заборгованості зросте додатково на 20%, якщо два роки – на 30%, якщо три роки – то на половину. Ці кошти направлятимуться не в бюджет, а відразу на рахунок дитини. Також вирішили автоматично арештовувати всі кошти і майно неплатників аліментів з моменту виникнення боргу, щоб вони не змогли сховати гроші на різних рахунках та в родичів.

  Після цих вдосконалень у Мін'юсті повідомили, що лише у 2018 році працівниками ДВС вдалося стягнути понад 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тисяч дітей.

  1. На даний час Україна намагається ліквідувати систему інтернатів для виховання дітей-сиріт та дітей, батьки яких не можуть їм забезпечити належних умов, замінивши її на дитячі будинки сімейного типу. Однак станом на 2019 рік, за даними Офісу уповноваженого президента України з прав дитини, в інтернатних закладах системи освіти все ще перебувало понад 92 тисячі дітей. З них 37 тисяч не ночували в цих закладах, а щодня поверталися в родини. Інші діти, які не є сиротами (сиріт в українських інтернатах менше ніж 10% – ред.) поверталися до батьків на вихідні та канікули.

  Через карантин у зв’язку з коронавірусом у сім'ї повернули з інтернатів 42 тисячі дітей без попередньої перевірки здатності сімей забезпечити їм належний догляд. ЗМІ пишуть, що деякі з цих дітей через це опинились у складних життєвих обставинах.

  1. Ще однією проблемою, пов’язаною із захистом прав дітей, яка виникла через карантин, стала неможливість для батьків-іноземців забрати своїх дітей, народжених сурогатними матерями в Україні. На початку квітня ця проблема набула широкого розголосу після публікації відео з кількома десятками таких немовлят у готелі "Венеція". Після появи відео омбудсмен Людмила Денісова пообіцяла розробити механізм, що дозволить батькам забрати їхніх немовлят. Через кілька днів вона повідомила про громадян Іспанії і Китаю, які вже оформили необхідні документи і чекають дозволу на виїзд з України. Пізніше дитячий омбудсмен Микола Кулеба розкритикував сурогатне материнство, заявивши, зокрема, що "є випадки, коли сім'ї – фіктивні, коли "подружжям" можуть виявитися і гомосексуальні пари, і ґвалтівники". Ця заява обурила правозахисників, які назвали її гомофобною.
  2. Особливо актуальним є захист прав дітей в контексті війни на Донбасі. У грудні 2019 року в організації ЮНІСЕФ заявили, що від війни на Донбасі страждають 430 тисяч дітей, які мають психологічні травми і потребують постійної підтримки. В ЮНІСЕФ зазначили, що за весь час війни на Донбасі 172 дитини дістали поранення або загинули через міни. У січні 2019 року східна Україна потрапила у список найгірших у світі місць для дітей.
  3. Поширеним порушенням прав дітей в Україні є булінг. У грудні 2018 року Рада ухвалила закон про протидію булінгу, яким вводиться адміністративна відповідальність за цькування в закладах освіти. Закон набув чинності 19 січня 2019 року. Згідно з опитуванням ЮНІСЕФ, у 2017 році 67% українських дітей у віці від 11 до 17 років мали справу з цькуванням, але тільки 4% з них змогли розповісти про це вчителям. 13 лютого 2019 року український суд вперше ухвалив вирок у справі про булінг.

  Попередній матеріал
  В ООС розповіли, скільки російських бойовиків ліквідували за травень
  Наступний матеріал
  Незаконні дії ДБР: "ЄС" вимагає від керівництва Ради реакції на незаконний штурм музею Гончара
  Loading...

  Потужний шторм пройшовся Сальвадором – загинули щонайменше 7 людей, серед них дитина

  20 найсмішніших фото, які доводять, що дітей не можна залишати без нагляду

  Відкриття дитячих садочків: як працюватимуть, правила та умови – "На власні очі"

  11 родин прилетіли з Аргентини по дітей, народжених українськими сурогатними матерями

  "Хіба можна допустити, щоб малюк взяв і щез": 3-річна Василина потребує вартісної операції

  Без маски можна, з батьками – ні: як працюватимуть дитячі садки у Києві після послаблення карантину