Всесвітній день передчасно народжених дітей відзначають щороку 17 листопада. Цих малюків іще називають "поспішайками". Адже вони поспішають побачити світ раніше встановленого терміну. За статистикою, 11% усіх пологів – передчасні, а це близько 15 мільйонів дітей у світі.
Щороку в Україні, за даними МОЗ, передчасно народжуються близько 20 тисяч дітлахів. По всьому світу ця цифра сягає 15 мільйонів. І ще донедавна реабілітувати новонароджених, вагою у кілограм, було завданням із зірочкою.
2012-й. Юлія на 28-му тижні вагітності. Її син народився занадто рано.
"Кілограм і 200 грамів. Це було відшарування плаценти. Це було терміновий кесарів. І через те, що була сильна асфіксія, були проблеми з диханням у нього, місяць боролися за його життя в реанімації пренатального центру Києва, але він не впорався. Дитина здалася", – розповідає мати передчасно народженої дитини Юлія Александрова.
У 2016-му жінка знову вирішила стати мамою.
"І так склалося, я не знаю, з якоїсь карми, збігом обставин, що з 7-го тижня вагітності була загроза. Ось. Нам говорили про те, що може бути краще навіть перервати таку вагітність", – згадує жінка.
Утім Юлія була рішуче налаштована подарувати нове життя.
"Якось так відразу з чоловіком вирішили, що нічого не будемо робити, тим більше переривати. Тобто як воно повинно бути, нехай воно так і буде. Ми все витримаємо", – переконана була Юлія.
Протрималися. До 35-го тижня вагітності. І на світ з'явився Тихон. "Поспішайка" вагою майже 2,5 кілограми.
"Хотілося якомога довше протягнути час. 7 листопада мене прооперували, тобто ось Тихону буквально днями виповнилося 4 роки, і це була як перемога", – пояснює мама хлопчика.
І таких перемог, кажуть у столичному перинатальному центрі, останнім часом чимало.
"Виживання дітей до кілограма, тобто ті, які народилися вагою від 500 до 1000, складає 63%. А від кілограма до півтора – 94-95%", – зазначила завідувачка відділення анестезіології інтенсивної терапії перинатального центру Києва Валерія Ташкевич.
Цьогоріч батьки "поспішайок" запустили флешмоб. На теренах фейсбуку почали постити фото своїх дітлахів, коли ті щойно народилися, та якими стали. Таким чином "ранні пташки" разом із батьками дякують лікарям за працю.
Валерія Павленко, Едвард Белінський, Олексій Іванченко, "5 канал"