Мапа Росії
Мапа Росії radiosvoboda

"Дамоклів меч": що розколе Росію – речник InformNapalm

Читайте по-русски
Деякі республіки, що нині входять до складу РФ, раніше були незалежними або прагнули незалежності під час розпаду Російської імперії та СРСР

Росія не має іншого способу виживання, окрім диктатури, яка ставить деякі внутрішні республіки у складне економічне становище. І, зокрема, цим Федерація створює для себе загрозу майбутнього руйнування – таку думку в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" висловив речник волонтерської організації InformNapalm Михайло Макарук.

Повний випуск програми дивіться за посиланням.

Він також нагадав, що деякі республіки, що нині входять до складу РФ, раніше були незалежними або прагнули незалежності під час розпаду Російської імперії, а згодом і СРСР.

"Казахстан, Китай, Монголія межують із Росією, з такими республіками, які мають доволі моноетнічний склад – Бурятія, Тува. До речі, республіка Тува при розпаді Російської імперії була незалежною. Вона згодом приєдналася до Радянського Союзу. І тувинці між Першою і Другою світовими війнами існували як незалежна держава. Буряти, республіка Саха, поряд знаходяться... І вони прискіпливо дивляться за цим усім. І читаючи тих же бурятів: їм дуже не сподобалося, що з України багато трупів обгорілих приїхало, їхніх співплемінників, і за що вони гинули на Донбасі. Якщо в Сирії – там зрозуміло, за гроші, – то тут узагалі не ясно. І багато в кого виникали запитання", – пояснює Макарук.

Він також зазначив, що росіяни хочуть закріпитися в Казахстані й будуть намагатися це зробити, аби тримати ситуацію у своїх руках. Але якщо турки почнуть підігрівати разом із Китаєм, це теж може означати приближення можливого розколу Росії.

"У них є доволі нестабільний Кавказ, який дуже хоче вийти. У них є нестабільні башкири й Татарстан. Татарстан загалом при розпаді Радянського Союзу кричав про свою незалежність – і Єльцин спеціально їздив у Казань, щоб сказати: "У вас буде своя Конституція. Але у складі Федерації, а не незалежні". А тут ще й Бурятія...", – додає експерт.

"В чому сенс федерації? Якщо є сильний федеративний центр, тоді ти її втримаєш, а ні – розсиплеться. В Росії іншого питання виживання, як диктатури, немає. Оскільки альтернативи, як, наприклад, у Штатах – потужної економіки – вони не можуть (запропонувати – ред.)", – пояснює він.

І додає: "У Штатах кожен штат має свій бюджет і свої закони. В Росії типу теж кожна етнічна група, тобто республіка, має свої. Але всі гроші йдуть у центр, а потім розподіляються. Тому, наприклад, у Чечні купуються нові "кадилаки" для поліцейських, а в Якутії не можуть 20 років міст побудувати через річку Лєну. Чи, наприклад, у газоносному Ханти-Мансійському окрузі продуктові картки існують, а в Норильську люди не мають чим дихати, оскільки фільтри ніхто не ставить", – пояснює Макарук.

На думку експерта, Росія нині існує у т. зв. "феномені Фургала" (Сергій Фургал, ексгубернатор Хабаровського краю, нині у в'язниці – ред.):

"Це феномен того, що завжди губернаторів призначали зверху, їм було байдуже на людей, і люди звикли жити в лайні. Тут прийшов свій, з цих же країв, і почав щось робити для людей. Через це за нього вийшли протести, його підтримали люди. І що? Попротестували – а чувак далі сидить".

Нагадаємо, Михайло Макарук також розповів, як жадібність Кремля зіграла на руку США – усе завдяки тому, що Росія вкотре "нахімічила" з цінами на газ. 

Експерт також пояснив, що, на його думку, заважає казахам і білорусам позбутися диктаторських режимів зараз і чому в 2014-му це вдалося українському суспільству. Зазначимо, що він назвав непрофесійним мовчання президента Володимира Зеленського щодо подій у Казахстані. На думку Макарука, стримана реакція України означає, що влада сама не знає, як реагувати.

Попередній матеріал
Мінцифри спростило процедуру створення електронного підпису в додатку "Дія"
Наступний матеріал
Переселенці з Донбасу, реформа освіти та творчі плани – Оксана Забужко в ток-шоу "Прямим текстом з Юрієм Луценком"
Loading...