Що заважає казахам і білорусам позбутися диктаторських режимів зараз і чому в 2014-му це вдалося українському суспільству – на це питання в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" відповів речник волонтерської організації InformNapalm Михайло Макарук.
Він зазначив, що для перемоги недостатньо просто вийти і стояти, адже, як показує досвід України, перемога здобувається кров'ю. Велике значення має також те, хто виступає лідером і куди спрямовує свою енергію.
Повний випуск програми дивіться за посиланням.
"Щоб загальна потужна революція була підтримана людьми, потрібно поводитись по-людськи. Дуже цікаво: малі магазинчики пограбовані й тому подібне, а великих мереж олігархів не торкнулися. Тобто казали, що можна робити, а що ні", – каже він, коментуючи повстання в Казахстані.
"Питання в тому, що збройний спротив має бути на останньому місці. Коли в нас силовики на Майдані потрапляли в полон, їх обережно відвозили й намагалися не бити й тому подібне. Прибігали сотники самооборони, давали нагоняй і все було доволі... А там же кадри якраз багатьох випадків знущань над поліціянтами, працівниками Нацгвардії – вони ж постійні були. І це був теж елемент свого роду питань: а хто це робив і навіщо. Дуже часто виникають багато в кого запитання, а чи не заслані це люди були і чи не спеціально підготовлені провокатори – саме для того, щоб цей протест зійшов нанівець", – додає Михайло Макарук.
Експерт також пояснив, чому білорусам, попри масові виступи, так і не вдалося змістити з крісла глави держави Олександра Лукашенка. На думку Макарука, вони "танцювали в білих пальто" і сподівалися, що все "саме вирішиться".
"Білоруси протанцювали в білих пальто. Білоруси думали: хі-хі, ха-ха, постоять – і все саме вирішиться. Революції здобуваються кров'ю. Вони не захотіли цього робити", – зазначає експерт.
"Інша справа, що вони, я вважаю, вибрали не того месію. Там узагалі цікава ситуація. Я їх називаю, великий пласт політиків опозиційних, – псевдолатентні опозиціонери. Їхнє основне завдання – не стати політичною фігурою і не змістити політичну владу Лукашенка. А отримати чергові гранти, попиляти гроші й чудово собі жити в Польщі, Литві, Швеції, Німеччині – і при цьому розказувати, як вони люблять Білорусь. У них немає тієї політичної еліти в екзилі, яка б могла щось зробити. Захід намагався ростити її 20 років – і що? У них створився цілий пласт населення, який професійно на цьому заробляє", – каже Михайло Макарук.
На його думку, останньою реальною опозиційною білоруською силою, яка могла щось зробити, був "Білий легіон", який Лукашенко свого часу повністю знищив.
"Лука (Олександр Лукашенко, – ред.) від "Білого легіону" здригався. Це була реальна потужна сила зі своїм дипломатичним, політичним і військовим крилом, які могли дати і силову відсіч. І Лука їх нещадно громив", – каже він.
"Я нещодавно був у Литві, спілкувався з друзями своїми, кажуть: "У нас така цікава ситуація з Тихановською. Вночі подзвонили білоруські чекісти нашим прикордонникам, кажуть: "Приймайте гостя". Питання по Тихановській: "Чий Крим?", питання по її чоловікові, який мутить бізнес у Криму і мутив. Не всі опозиціонери однаково корисні", – підсумовує Макарук.
Як повідомляв 5.ua, у Казахстані починають виведення військ ОДКБ – в Алмати влаштували показовий мітинг, аби провести "миротворців".
5 січня 2022 року на всій території Казахстану запровадили режим НС. Мітинги набрали обертів, громадяни вимагали відставки президента і всього уряду, а також виступили проти корупції у владі. Президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв навіть прийняв відставку уряду – але це не заспокоїло протестувальників.
У Алмати та кількох інших регіонах протестувальники взялися штурмувати адміністрації. На вулицях з'явилася військова бронетехніка, в Актау протестувальники захопили вантажівку з військовими.
5 січня, у Казахстані повністю відключили провідний інтернет та частково телефонний зв'язок. Мобільний зв'язок та інтернет у країні працює з перебоями вже кілька днів.
Президент Токаєв у терміновому відеозверненні оголосив, що попередній лідер країни Нурсултан Назарбаєв іде з посади довічного голови Ради безпеки. З Казахстану навіть почали тікати чиновники та родичі першого президента.
По всій країні було запроваджено режим надзвичайного стану, а також оголошено критичний рівень терористичної небезпеки, силовикам наказали стріляти без попередження. В Алмати поліція повідомила про десятки вбитих протестувальників. Президент Токаєв попросив військової допомоги в країн ОДКБ для придушення масових протестів у країні. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про ухвалене рішення направити "миротворчі сили" до Казахстану.
Росія відзвітувала, що її десантники почали виконувати бойове завдання на території Казахстану. Війська РФ у Казахстані очолює генерал Сердюков, який свого часу керував анексією Криму. Про наміри взяти участь у "миротворчій операції" ОДКБ також заявили у Білорусі, Вірменії, Таджикистані та Киргизстані.
За останніми даними, Токаєв заявив про "завершення основної місії військ ОДКБ" у Казахстані та призначив нового прем'єр-міністра.
Станом на вечір 7 січня в Алмати панувало мародерство, критично не вистачало продовольства, до банкоматів вишикувалися черги. Повідомлялося про загиблих дітей.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.