Чи можна їхати в авто, розмовляти телефоном та носити металеві прикраси: правда та міфи про блискавку

Гроза, блискавка, негода Depositphotos
Щорічно планета Земля отримує близько 1,5 мільярда ударів блискавок, від яких гинуть десятки тисяч людей, а матеріальні збитки сягають понад мільярд доларів США. Температура блискавиці може сягати до 30 тисяч градусів за Цельсієм, через що вона здатна спричинити пожежу. Боятися грому та блискавки не потрібно, втім варто остерігатися їх і своєчасно вжити заходів безпеки

Де перебувати під час блискавки небезпечно

У воді

Якщо гроза застала вас під час відпочинку біля водойми, слід залишити пляж, відійшовши хоча б на 50-70 метрів від води. Якщо ж у цей час ви плаваєте, то швидше повертайтеся до берега. У тому разі, коли ви перебуваєте у відкритому морі/озері/річці на катері або човні, то рекомендується також якомога швидше причалити до берега, адже ймовірність попадання блискавки у плавальний засіб досить велика.

Гроза, блискавка, негода
Гроза, блискавка, негодаDepositphotos

Під дахом зупинки чи під деревом

Не можна стояти під одиноким високим деревом або дахом, що має металеві деталі, адже вони здатні "притягувати" блискавку. Від металевих споруд варто відійти на 50-70 метрів.

Що не можна робити під час блискавки

Розмова телефоном
Розмова телефономDepositphotos

Говорити мобільним телефоном

Не завадить вимкнути мобільний, адже це може закликати блискавку. Проте ймовірність такого розвитку подій украй низька.

Бігти

Найважливіше – не панікувати та не бігти просто світ за очі. Не рекомендується перебувати на відкритих просторах.

Носити ювелірні вироби

Зніміть із себе золото та срібло. Ці метали чудово проводять електрику.

Тримати парасолю з металевою ручкою

Ризик абсолютно мінімальний, але якщо ви все-таки хвилюєтеся, то обирайте парасолі з пластиковими, а не металевими ручками.

Де під час блискавки бути безпечно

Гроза, блискавка, негода
Гроза, блискавка, негодаDepositphotos

В автомобілі

Перечікування грози всередині машини традиційно вважається одним із найбезпечніших. Блискавки майже ніколи не б'ють в автомобілі, навіть якщо ті стоять на висоті у відкритому полі.

Удома

Перебувати всередині приміщення – безпечно. Потрібно зачинити вікна, щоб не створювати протягу у приміщенні. Бажано вимкнути всі електричні прилади та повідомити дитині заздалегідь про ці заходи безпеки.

Перша медична допомога після удару блискавкою

Перша медична допомога
Перша медична допомогаDepositphotos
 1. У жодному разі не можна дозволяти потерпілому рухатися, а тим більше продовжувати роботу, оскільки відсутність видимих важких пошкоджень від електричного струму не виключає можливості подальшого погіршення його стану.
 2. У всіх випадках ураження електричним розрядом необхідно викликати лікаря, незалежно від стану потерпілого. Якщо постраждалий не знепритомнів, необхідно забезпечити йому відпочинок, а при наявності травм або пошкоджень (удари, переломи, вивихи, опіки і т. д.) треба надати йому першу допомогу до прибуття лікаря або доправити до найближчої лікувальної установи.
 3. Якщо потерпілий втратив свідомість, але дихання збереглося, необхідно рівно і зручно укласти його на м'яку підстилку – ковдру, одяг і т. д., розстебнути комір, пояс, зняти одяг, що стискує, очистити порожнину рота від крові, слизу, забезпечити надходження свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, окропити водою, розтерти і зігріти тіло.
 4. При відсутності ознак життя (при клінічній смерті відсутнє дихання і пульс, зіниці очей розширені через кисневе голодування кори головного мозку) або при переривчастому подиху слід швидко звільнити потерпілого від одягу, що заважає дихати, очистити рот, робити штучне дихання і масаж серця.

Як врятуватися від блискавки

Гроза, блискавка, негода
Гроза, блискавка, негодаDepositphotos

Кульова блискавка залетіла до квартири чи будинку

Про кульову блискавку знають усі, хоча бачили – одиниці. Її ще жодного разу не змогли дослідити вчені, вона не відтворюється в лабораторних умовах (на відміну від звичайної блискавки), не існує майже ніяких фото або відео з кульовою блискавкою. Проте якщо раптом, якимось дивом, ви побачите подібний об'єкт – не рухайтеся і не видавайте голосних звуків.

Риболовля

Слід залишити берег, відійшовши хоча б на 50-70 метрів від води. Якщо ж в цей час рибалка перебуває в човні, то йому потрібно швидше пливти до берега. У тому разі, коли він у відкритому водоймищі, рекомендується також якомога швидше причалити до берега.

Не лише блискавка може вдарити електричним струмом

Блискавка над озером
Блискавка над озеромDepositphotos

Нерідко рибалка отримує ураження струмом, торкаючись вудкою до електричних проводів під час риболовлі. Таке може трапитися навіть за короткочасного дотику вудкою або при недопустимо короткому наближенні вудки до повітряних ліній електропередач, під час її закидання, при дотику до наземних електричних кабелів, які можуть бути розташованими на березі водоймища.

Як правило, людина відчуває вплив електричного струму тоді, коли попередити ураження вже неможливо. Прикладів таких нещасних випадків з тяжкими опіками різних ділянок тіла (частіше – голови, шиї та рук), або й з летальним результатом, на жаль, надзвичайно багато.

Лінії електропередач зазвичай мають охоронну зону у вигляді земельної ділянки та повітряного простору залежно від класу напруги лінії – від 2 до 40 метрів. Тобто неможна здійснювати риболовлю у місцях, де ймовірне наближення вудки до кабелю буде меншим як 2 метри. Рибалити потрібно у спеціально дозволених для цього місцях.

Як убезпечити дитину від ураження електричним струмом

Гроза, блискавка, негода
Гроза, блискавка, негодаDepositphotos

Дітям, особливо під час канікул, коли вони нерідко перебувають самі, потрібно нагадати правила поводження поблизу ліній електропередач та енергооб’єктів. Не усвідомлюючи небезпеку, вони граються у місцях, де проходять лінії електропередач або встановлені інші енергетичні об'єкти.

 1. Не рекомендується навіть ходити під високовольтними лініями електропередач. Обрив лінії, закорочення або ж інші непередбачувані випадки можуть статися будь-коли.
 2. Категорично забороняти дітям залазити на дерева, що ростуть поруч із проводами ліній електропередач. Якщо таке дерево розміщене біля вашого будинку або на гральному майданчику, бажано повісити відповідний попереджувальний знак.
 3. Не розташовувати ігрові майданчики поблизу енергооб'єктів. Не дозволяти дітям грати біля електричних установок.
 4. Не можна запускати повітряних зміїв поблизу ліній електропередач.

Трапляються й ураження струмом від трансформаторної підстанції. Вони мають різний вигляд – невеликий будинок, залізна коробка встановлена на стовпах тощо. Проте всі вони мають дещо спільне. Там є обладнання та кабелі під високою напругою. Також ці об’єкти позначені спеціальними попереджувальними знаками – блискавка в трикутнику на жовтому фоні.

Траснформатор
ТраснформаторDepositphotos

Трапляється, що дверцята трансформаторних підстанцій із будь-яких причин залишаються відчиненими – чи то проводяться ремонтні роботи, чи то замок було несанкціоновано зірвано, а особливо допитливі хлопці намагаються зазирнути всередину. Часто в Україні проникають у трансформаторні підстанції з метою крадіжки металу.

Отже:

 • категорично заборонено відчиняти двері та проникати в трансформаторні підстанції;
 • якщо ви помітили відчинену таку підстанцію – не підходьте близько, не перевіряйте самостійно її, одразу повідомте працівників енергетичної компанії;
 • якщо ви побачили, що хтось, одягнений не у спеціальну форму енергетичної компанії, здійснює демонтаж обладнання трансформаторної підстанції, або просто цікавиться нею – негайно повідомте про це енергетичну компанію.

Надавав інформацію для матеріалу керівник департаменту охорони праці «ДТЕК Київські електромережі» Петро Возний.

Нагадаємо, синоптики попередили про наближення до України атмосферного фронту, а на вихідних обіцяють дощі та грози.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Дощове море у Чернігові: люди подіставали човни, аби пересуватися вулицями – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Від українського Стоунхенджу до "Маленької Швейцарії": місця в Україні, про які відомо не всім туристам
Наступний матеріал
Секретний об'єкт "Феодосія-13", або як мешканці Криму опинилися на ядерній діжці
Loading...