Історія виникнення
Вважається, що вірус ВІЧ був переданий від мавпи до людини у 1926 році. Останні дослідження показують, що людина придбала цей вірус в Західній Африці. Першу смерть від СНІДу зафіксували у 1959 році в Конго. Ще через 10 років у США серед повій були зафіксовані перші випадки хвороби, що протікала з симптомами СНІДу.
Лише у 1981 році Центр по контролю і профілактиці захворювань (CDC) повідомив про виявлення у молодих гомосексуалістів в Лос-Анджелесі і Нью-Йорку нової хвороби. Тоді нова хвороба отримала назву "Імунодефіцит, що передається гомосексуалістами" (Gay Related Immuno Deficiency – GRID) і "Гомосексуальний рак" (A Gay Cancer).
Як передається вірус
Хвороба передається:
- при статевих контактах;
- від інфікованої матері до дитини під час вагітності через плаценту, під час пологів, при грудному вигодовуванні від матері до плоду;
- через приладдя для гоління та інші колючо-ріжучі предмети, зубні щітки і т. п.
Повітряно-крапельним і фекально-оральним шляхами вірус не передається. Втім існує і штучний шлях передачі:
- при лікувально-діагностичних маніпуляціях шляхом проникнення вірусу через пошкоджену шкіру, слизові оболонки (трансфузіі крові та її препаратів, трансплантації органів і тканин, ін'єкції, операції, ендоскопічні процедури і т. п.);
- штучне запліднення;
- при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин;
- виконанні різного роду татуювань.
Також дивіться відео історії ВІЛ-інфікованої жінки, яка живе повноцінним життям:
Симптоми ВІЛу
- Лихоманка більше одного місяця.
- Діарея більше одного місяця.
- Безпричинна втрата маси тіла на 10% і більше.
- Затяжні пневмонії.
- Постійний кашель більше одного місяця.
- Затяжні, рецидивуючі вірусні, бактеріальні, паразитарні хвороби, сепсис.
- Збільшення лімфовузлів двох і більше груп понад один місяць.
Остання стадія – СНІД, яка протікає в трьох клінічних формах: онко-СНІД, нейро-СНІД та інфектов-СНІД.
Онко-СНІД проявляється саркомою Капоши і лімфомою головного мозку.
Нейро-СНІД характеризується різноманітними ураженнями ЦНС і периферичних нервів.
Інфектов-СНІД проявляється численними інфекціями.
Лікування хвороби
Нині медичних ліків, здатних повністю вилікувати це захворювання, не існує. Однак, при своєчасному початку лікування ВІЛ можна надовго відсунути момент переходу вірусу імунодефіциту в розвиток СНІДу, а отже і продовжити більш-менш нормальне життя хворому.
На сьогодні проходять клінічні випробування вакцини проти ВІЛу. Про це опублікована відповідна стаття в науковому журналі Lancet.
У ній говориться, що вакцина викликала потрібну реакцію імунної системи всіх 393 учасників випробувань. Вона також допомогла захистити мавп від вірусу, схожого з ВІЛ. Тепер необхідно провести подальші випробування і з'ясувати, чи здатна вона захистити людину від ВІЛ.
"Берлінський пацієнт" – історія неймовірного одужання
Тімоті Рей Браун, довгий час був відомий як "берлінський пацієнт". Він був ВІЛ-позитивним 12 років перед тим, як стати першою людиною в світі, яка вилікувався від ВІЛ після пересадки стовбурових клітин в 2007 році.
Брауну був поставлений діагноз ВІЛ у 1995 році під час навчання в Берліні, через це він й отримав прізвисько. У 2007 році Тімоті лікувався від лейкемії, тому потребував трансплантацію стовбурових клітин. І саме пересадка кісткового мозку допомогла американцю позбутися ВІЛ-інфекції.
Донор стовбурових кліток мав особливу генетичну мутацію під назвою CCR5 Delta 32, яка захищає її власника від ВІЛ-інфекції. При наявності цієї мутації вірус не може досягти своєї цілі – клітини CD4.
"Поки я одужував, медики активно обговорювали мій випадок. Я не був готов до публічності, але наприкінці 2010 року вирішив, що розкрию своє ім'я та фотографію для преси. Я більше не був безіменним "берлінським пацієнтом", я став Тимоті Реєм Брауном. Я не хотів бути єдиною людиною у світі, яка вилікувалася від ВІЛ. Я хотів, щоб в цей клуб вступили і інші ВІЛ-позитивні люди. Я вирішив присвятити свою життя підтримці досліджень по пошуку ліків від ВІЛ", – розповів Тімоті виданню AIDS.
На жаль, подібне лікування може розглядатися, лише якщо у пацієнта з ВІЛ-інфекцією розвивається рак крові, який сам по собі вимагає трансплантації кісткового мозку. Адже подібна методика дуже дорога і небезпечна, щоб застосовувати її масово (від ускладнень пересадки кісткового мозку помирають не менше ніж 5% пацієнтів). Тим паче підбір відповідного донора є не завжди вдалим.
Також дивіться відео, чому так важко вилікувати ВІЛ/СНІД:
Статистика захворювання по Україні
За десять місяців 2018 року в Україні за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 14 797 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 1 975 дітей до 14 років). Всього c 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 330 415 нових випадків ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 47 646 осіб. Найбільш уражені ВІЛ-інфекцією регіони – це Дніпропетровська, Одеська, Донецька, Київська, Миколаївська, а також Київ.

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв про Смертельний аденовірус, який убив шістьох дітей у США.
Також дивіться фотогалерею за темою:
ЗМІ опублікували фото захоплених Росією українських катерів у Керчі





