Чому Віфлеємська зірка має 8 променів: несподівані і дивні факти про Різдво

Різдво ukr.media
Коли на вечірньому небі заяяла перша зоря, ми на "5 каналі" загадали бажання... Щоб рік наступний був кращим за нинішній. Щоб Україна стала вільною від навали агресора. Щоб відступили хвороби і українці змогли легко дихати на повні груди... Усі разом ми з вами обов'язково впораємося. Щасливого Різдва і веселого Нового року, друзі. Смачної куті!

Як різдвяна ялинка стала символом світського Нового року?

Прикрашання ялинки спочатку був символом не Нового року, а Різдва. Вічнозелена рослина з давніх часів уособлювала вічне життя та відродження. Саме ялиною давні германці прикрашали свої житла, щоб привернути до них життєву силу і щастя.

А у християнській релігії її називали деревом Ісуса. За легендою, в VIII ст. святий Боніфацій читав язичникам–германцям проповідь про Різдво. Щоб переконати ідолопоклонників, що шанований ними Дуб Одіна не є недоторканним деревом, святий зрубав один із дубів священного гаю. Коли зрубане дерево падало, то повалило на своєму шляху всі дерева, крім молодої ялини. Святий Боніфацій проголосив це явище дивом і вигукнув: "Хай буде це дерево деревом Христа!!!"

Перші справжні ялинки з'явилися у Страсбурзі у XVII ст. А, наприклад, в Америку мода на ялинки прийшла з Англії, куди цю традицію у ХІХ ст. привіз із Німеччини принц Альберт.

Ялинка-2021
Ялинка-2021bez-tabu.com.ua

Змішання новорічних та різдвяних традицій сталося у 30–ті роки ХХ ст. в соціалістичних країнах. Через активну антирелігійну пропаганду в СРСР у 1920–ті роки заборонили святкувати Різдво. Разом із тим табу наклали і на святкування Нового Року – це свято було проголошене буржуазним. Однак у 1935 р. в Кремлі до першого у СРСР новорічного свята влаштували дитячий ранок, прикрасили вічнозелене дерево. А до того часу вже встигло подорослішати покоління, яке бачило зірку на верхівці не символом Віфлеємської зірки, а просто як естетичну прикрасу. 

Чому ялинку прикрашають кульками?

Вважається, що ялинкова куля – насправді стилізоване райське яблуко.

У давнину ялинки прикрашали цим фруктом по аналогії з райським деревом. Потім до яблук почали додавати солодощі. Гілки не витримували такої ваги, тож замість яблук вигадали скляні прикраси. Зокрема, перша ялинкова куля з'явилася в Саксонії у XVI ст.

Ялинка
ЯлинкаShutterstock

Чи існує Вифлеємська зірка і чому у неї 8 променів?

Богослов і філософ Іоанн Дамаскін, який жив у VIII ст., як і інші отці церкви, був впевнений, що символ Різдва – Вифлеємська зірка – це насправді була комета, "хвостата зірка".

Сучасні астрономи, які намагаються ідентифікувати Вифлеємську зірку. Спалаху наднової зірки бути не могло – наша галактика занадто стара. Дослідники кілька версій: одні вважають, що волхвам і справді вказувала шлях комета Галлея, яка пронеслася над Землею восени 12 року до н. е., інші впевнені, що це було поєднання Юпітера із зіркою Регул у серпні 3 року до н. е.

Є також гіпотеза, яка переконує, що в день. коли народився Христос, планета Меркурій підійшла ближче до Землі і відбила від себе світло одразу кількох інших планет, які вишикувалися в небі "по-особливому": якщо їх з'єднати лініями, вийде два накладених один на одного трикутника – зірка Давида, – і Меркурій "засяяв" яскравіше.

Віфлеємська зірка
Віфлеємська зіркаShutterstock

Вісім променів Вифлеємської зірки символізують вічне життя: шість днів Бог творив світ. Сьомий день – день відпочинку – триває від закінчення Творіння до Страшного суду. Після Страшного суду настане восьмий день – вічне життя.

Коли народився Христос?

Точна дата народження Ісуса Христа в Біблії не згадується. Науковці досі жодним методом не змогли з'ясувати достовірний день, і навряд чи це колись вдасться.

Деякі історики та релігієзнавці припускають, що Ісус, швидше за все, народився навесні. На цю думку дослідників наштовхнули згадані в Біблії пастухи.

Давні книги
Давні книгивідкриті джерела

Чому Різдво святкують узимку?

Різдво у Київській державі почали святкувати ще в Х ст. Його традиції були змішані з місцевим язичницьким святом повернення сонця або початком сільськогосподарського року. Тому в деяких місцях використовувалася доріздвяна назва свята – Коляда.

Переддень Різдва вважається найцікавішою частиною свята, тому що включає ритуальні і магічні обряди, деякі передвіщають гарний урожай і довге життя.

Цікавий факт: християнське Різдво запозичене з давніх язичницьких культів. У дохристиянських релігіях так само святкувались народження богів – у давніх єгиптян святкували народження Осіріса, у давніх греків – бога вина Діоніса тощо. І дати цих днів народжень, як і українська Коляда, припадали традиційно на закінчення грудня – початок січня.

Один із найдавніших українських звичаїв – Вертеп, хоча й молоде порівняно з самим Різдвом. Історія вертепу в Україні бере свій початок принаймні з XVII століття.

Вертеп
ВертепРадіо Свобода

Чому Різдво припадає і на 25 грудня, і на 7 січня?

У ІV ст., коли католицька церква визнала Різдво офіційним святом, з ініціативи папи Юлія I датою Різдва Христового було вибрано 25 грудня. А те, що ця дата збігається з язичницьким святом – Сатурналіями. Деякі історики стверджують, що 25 грудня отці церкви вибрали не випадково. Бо вважали, що Ісус Христос народився під час зимового сонцестояння, у найкоротший день на землі.

Святий Августин стверджував, що народження Христа символізує сходження сонця, описане в Малахії 4:2.

Перше святкування Різдва Христового відбулося 25 грудня 354 р н.е. Цей день збігся з піком святкування Дня народження Непереможного Сонця, яке з легкої руки імператора Авреліана було визнане верховним богом Римської Імперії.

Різдво, вертеп
Різдво, вертепDepositphotos

Спочатку Різдво відзначалося 25 грудня усіма християнськими церквами, але в 1582 році Римський Папа Григорій XIII прийняв затвердив новий календар. Та православна церква у Москві відмовилася від нововведення і продовжила жити за юліанським календарем. А в 1918 році, з приходом до влади більшовиків, все ж було запроваджено григоріанський календар (т. зв. "новий стиль"). Церква тимчасом продовжила користуватися старим юліанським календарем, і так Різдво перемістилось на 2 тижні.

До речі, згідно з обчисленнями, до 2800 р. відбудеться повний збіг за датами старого та нового календарів. А поки григоріанський (новоюліанський) відстає приблизно на 5 днів (хоч у православних календарях різниця між старим та новим стилями 13 днів у невисокосний рік).

Різдвяні панчохи – це лише західна традиція?

Західна традиція класти подарунки дітям на Різдво у панчохи перед комином – теж мала б бути близькою по духу українцям.

Вона бере свій початок від святого Миколая, який є дуже шанованим в Україні. За легендою, він допоміг нужденній родині, у якій батько хотів видати заміж своїх доньок за чужих людей, аби врятувати їх від бідності. Миколай підкинув їм через комин три мішечки з монетами, які впали прямісінько у панчоки, що сушились причепленими під комином.

ялинка
ялинкаShutterstock

Український Святий Миколай, американський Санта Клаус, французький Пер Ноель, голандський Сінтерклаас та інші – це різні імена одного святого–благодійника. І досі в західних країнах, згідно з давньою легендою, він приносить подарунки дітям і дорослим на Різдво.

В Україні ж через грубу антирелігійну політику Москви протягом 70 років скультивувався штучний образ Діда Мороза, який нині приходить не лише на світське свято Нового року, а й на релігйне – Різдво. Так сталася підміна улюбленого українського святого. Імовірно, саме тому на нашій землі вже не всі пам'ятають легенду про батька і золото, а традиція ховати подарунки у шкарпетки давно вважається чужою

Відколи Різдво в Україні стало святковим днем?

Після жовтневого перевороту 1917 року на свято наклали повну заборону. Євангельські християни мусили проводити служіння о 6 годині ранку, щоб і встигнути сходити до церкви, і не спізнитися на роботу.

Різдво Христове за юліанським календарем (7 січня) на законодавчому рівні у вмираючому СРСР визнали лише наприкінці 1990 р. У незалежній Україні 7 січня 1991 року Різдво оголосили офіційним святом і неробочим днем.

Календар CCTV News

А 16 листопада 2017 року Верховна Рада України проголосувала за неробочий день 25 грудня – Різдво за григоріанським календарем, якого протягом віків дотримується вся Європа.

Читайте також: "Московській церкві є матір'ю церква в Києві": коли насправді народилася ПЦУ – і скільки боролася за відродження

Попередній матеріал
Ринок нерухомості: що пропонують забудовники і як обрати комфортне житло
Наступний матеріал
Три дати Нового року: що вони значили для наших пращурів і яким би був 2021-й за "старими" стилями
Теги:
Loading...