Софія Кулик дізнається, що літак її сина збито, і, не чекаючи допомоги, вирушає у небезпечну мандрівку, повну несподіванок та пригод, навіть не знаючи, чи залишився її син живим, – так починається сюжет українського фільму "Мати Апостолів" режисера Зази Буадзе, який вийшов на екрани кінотеатрів у першій половині грудня. На зйомки воєнної драми Мінкультури виділило 21 млн гривень.
У цьому фільмі немає вибухів по-голлівудськи. Але він провокує вибух емоцій – під час перегляду, а особливо після.
У цього фільму, як кажуть його автори, лише два головних герої – мати Софія і літак.
Про те, як створювався фільм і яких рекордів уже встиг досягти, розповідає 5.ua.
Фільм виходив у кінотеатрах усього два тижні, але встиг зачепити глядачів, каже в коментарі "5 каналу" продюсер стрічки Дмитро Овечкін. Крім того, враження військових та їхніх родичів – це одна з найцінніших критик.
"Відгуки матерів героїв, які загинули, захищаючи Україну, – велика подяка за цей фільм в усіх містах, де я був. Військовослужбовці підходили, які воювали на сході, казали, що відтворення подій дуже об'єктивне, і сепаратисти, й місцеві жителі дуже схожі на реальних. Розвідники підходили, які ще двічі військові, й теж казали, що відтворення бандитів дуже схоже на реальні образи", – сказав Дмитро Овечкін в ексклюзивному інтерв'ю.
Про головну роль у фільмі – матір Софію – розповіла її виконавиця, акторка Наталія Половинка:
"Грати цю роль трудно, а вживатися не так складно. Навколо нас живуть матері, які втрачають дітей на війні, і ти знаєш ці історії. Поштовхом для мене було відео – документальні кадри, як мама з Вінниччини приїхала забирати тіло сина-льотчика. Це був для мене камертон… Її простота, її гідність, стриманість цієї мами. Я б хотіла з нею познайомитися. Це ж реальна людина, яка живе без сина. І таких мам багато, всі вони об'єдналися в образ єдиної нашої Мами", – каже акторка.
Перш ніж стрічка продовжить збирати глядачів, автори фільму вирішили припідняти завісу і розповісти, що відбувалося за кадром.
Насправді на екрані – майже немає нічого бутафорського
Наприклад, культовий український актор Богдан Бенюк не лише зіграв у фільмі Федора, щирого українця в окупації, а й став автоінструктором для виконавиці головної героїні Наталії Половинки.
У сцені після погоні через поранення Федора акторка сама сіла за кермо "Жигулів". І хоча автомобільні права в Наталії були, але ще була 10-річна пауза у водінні. І все ж таки вона знімалася без дублера. Згадувати забуті навички водіння зголосилася майже вся знімальна група. Богдан Бенюк також допомагав партнерці. Тому коли на екрані героїня Половинки різко стартує і замість повороту вмикає аварійки, то все по-справжньому.
До речі, коли знімався фільм, група жила і працювала за 100 км від Києва. Богдан Бенюк приїжджав, знімався у сцені, і ще й встигав на вечірню виставу до театру в Києві.
Розбитий літак – то рекордна локація, бо є найбільшим кінооб'єктом України серед натурних споруджень.
Декорація створювалася поетапно, каже художник-постановник Інга Житня.
"Спочатку обиралося поле (у Вишгородському районі). Туди приганялась техніка, щоб рити траншеї, які залишаються після падіння з неба багатотонної махини.
Потім у ці вирви вбудовувалися частини від літака, які виготовлялися з нуля: каркас, хвіст, кабіна пілотів. Хвіст ми зварювали у цеху. Деталі викроєні з оцинкованих листів металу за прототипом Ан-26. Всередині кабіни були справжні авіадеталі, які ми шукали по всіх авіасховищах країни, там же брали в оренду шасі, крила, фюзеляж. І все це привозилося КАМАЗами на майданчик та встановлювалося кранами. У кінці піротехніки обпалювали та надавали всій декорації фактуру згарища", – розповіла вона.
Воєнна техніка використана абсолютно справжня.
У фільмі "Мати Апостолів" залучалась важка військова техніка: танки Т-72, бронетранспортери, пуско-зарядна установка. А також, авіація: літак Ан-26, і ще потрібні були у кадрах військові літаки винищувачі Міг-29 та гелікоптери Мі-8. Крім того, на майданчику постійно були присутні фахові військові – для управління, охорони та експлуатації техніки.
Як правило, фільм знімався на світанку або на заході. Мовою кінотворців це називається "режимними зйомками". Жодна камера у світі з найкращою оптикою не зможе штучно створити красу сходу або заходу сонця. А всього по 30 хвилин на світанку та заході сонця не дають шансів на велику кількість дублів. Усе потрібно було знімати максимально швидко!
Цікавий і видовищний трюк у фільмі – це переворот машини під час погоні. Автівка справжня, а всередині перебували справжні люди.
"Неможливо просто взяти будь-яку машину і на швидкості перевернути її. Техніка для трюків готується заздалегідь. Так от, цю машину для трюку готували декілька днів, встановлювали спеціальний каркас, який захищав водія під час перевороту на випадок деформації кузову", – розкриває карти керівник групи каскадерів Сергій Ярмошенко.
Військова драма відбулася завдяки підтримці української армії, Міноборони, Генштабу, командуванням Повітряних Сил і Десантно-штурмових військ, а також 95 ОДШБр, авіачастин Василькова та Борисполя. У створенні фільму також сприяли ГО "Товариство сприяння ЗСУ та ВМФ "Цивільний корпус "Азов" та полк патрульної поліції особового призначення "Миротворець".
Актори – про післясмак від зйомок
Цікаво про свою роль сепаратиста Колі відгукується актор Юрій Кулинич: "Цікаво було розібратися з характером та мотивами хлопця. Коля, по суті, він – ворог України. На жаль, це відома людина, частково через пропаганду, обставини… Людина яка все ж таки була близька до усвідомлення, що на війні їй не місце, але шкода, що запізно".
До речі, актор розповідає, що під час зйомок у нього прямо в кишені вибухнула граната. "Добре, що піротехнічна", – згадує він той момент.
А от Станіслава Щокіна, виконавця ролі бойовика Орка, зйомки у фільму наштовхнули на закономірні історичні паралелі:
"З режисером фільму "Мати Апостолів" Зазою Буадзе я знайомий по картині "Зрадник". Це історія, в якій мій герой – КДБіст – втручається в кіновиробництво задля викривлення історії боротьби Холодноярської республіки проти російської більшовистської навали початку 20 ст. Ось тепер "Мати Апостолів", і мій персонаж – це чужорідне тіло для нашої землі, збірний образ найманця без будь-яких проявів людяності. Подібні історії з різницею в 100 років. Ворог той же… але кров тече не 100 років тому, а сьогодні..."
"Фінальна сцена дуже особлива... природа, простір великого поля, дощова погода, все сприяло. Ми знімали, було всього два дублі, й після останнього впала тиша... Я відчула, і вся група також, таку неймовірну вселенську тишу, ніби нам небеса дали згоду і благословення на те, що робимо. Ніби озвалися ті хлопці, пам'яті яких ми присвячуємо фільм", – каже Наталія Половинка.
Коли можна буде переглянути фільм?
У листопаді 2020 року фільм "Мати Апостолів" був у великому промо-турі – його побачили глядачі у 13 містах України. А з 3 до 16 грудня стрічку можна було переглянути в кінотеатрах.
Утім як ексклюзивно повідомив "5 каналу" продюсер Дмитро Овечкін, у лютому 2021 року "Мати Апостолів" вирушить у повторну подорож Україною – цього разу у програмі близько сотні маленьких міст.
Також, за його словами, глядачі скоро побачать 4-серійну кіноверсію фільму. Коли саме це буде – секрету не розкриває, але натякає, що не раніше квітня наступного року.
Читайте також: "Московській церкві є матір'ю церква в Києві”: коли насправді народилася ПЦУ – і скільки боролася за відродження