Ковбаса
Ковбаса Shutterstock

Була московська – стала українська: як проходить дерусифікація продуктів – сюжет

Читайте по-русски
Декомунізація нарешті дійшла і до харчів

Не ходити вулицями, названими на честь псевдорадянських героїв, не носити квітів до пам'ятників персонам, які ненавиділи Україну та врешті не подавати до столу харчів, що дісталися нам із радянсько-російсько-білоруського спадку. Процес декомунізації вже кілька років незворотньо крокує Україною, а дерусифікація продуктів лише починає свій шлях. Поки армійці вибивають окупантів із наших земель, виробники "вибивають" ворожі найменування з полиць магазинів. Аби все чуже, нав'язане ворогом та століттями згодоване пішло у небуття. Яка вона – дерусифікація продуктів та які нові назви українських харчів скоро побачимо на прилавках дізнавалася журналістка "5 каналу".

Ковбаса московська, сир російський, хліб білоруський, а пиво жигулівське. Чого тільки з російсько-радянськими назвами не споживали українці протягом останніх десятиліть. Та нині, під час повномасштабної війни московитів низка компаній розпочала дерусифікацію харчів. Пиво, назва якого для радянської влади була надто буржуазною. Тому йменування "Віденське" стерли і замінили совєцьким – Жигулівське.

"Автором продукту є австрійський бізнесмен і пивовар Альфред фон Вокано. Народився на Тернопільщини це була Австро-Угорщина, працював в росії і ніби у 1881 році запустив цей продукт. 1932 році нарком продовольства Мікоян і вирішив, що цей продукт носить назву буржуазну, і тому вирішили надати нову пролетарську назву і перейменували в жигулівське. Є така місцевість – жигулі в самарській губернії і привязку зробили до цього", – зазначив директор рівненського пивзаводу Маріян Года.

А відв'язку від комуністично-радянської назви першими зробили у Рівному. Дерусифікувати хмільний напій вирішив директор місцевого пивзаводу. Оголосив у соцмережі й винагороду за найкращу назву. З-поміж тисяч варіантів у фіналі вирішили повернути старовинну – "Віденське".

"Деякі керівники вирішили зачекати, бо жигулівське займає певний пакет, люди сприймають як пиво жигулівське без ідеологічної складової. Я абсолютно не погоджуюся втрати можуть бути й великі, але ми втрачаємо більше в цій війні. На даний час в нас немає нової етикетки і той фон, кольористику ми замінили на перехідний період", – додав Маріян Года.

Декомунізація нарешті дійшла і до харчів. Сир російський, який насправді є сортом "Тільзитер" – виготовлявся у Східній Пруссії у місті Тільзит. Після Другої світової війни місто перейшло до складу Радянського союзу і стало іменуватися – Совєтськ. Сир примусово став російським.

"Прийшло ще з часів радянського союзу, перехідний період і не викликало ні в кого ні морального, ні етичного відторгнення, всі споживали цей продукт. Як і багато інших – хліб бородинський, білоруський, останкінська ковбаса. Але на сьогодні купувати продукцію країн агресорів – вони вбивають наших дітей і жінок, і ми будемо їсти московську ковбасу чи російський сир, не морально, неетично, на голову не налазить", – наголосив керівник національного органу стандартизації України Олег Швидкий.

Була московська, а стала українська. Представники м'ясопереробного підприємства не лише етикетку змінили, а й першими в Україні пішли офіційним шляхом. Нині на стадії перемов із органом стандартизації, аби зміна назви та збереження рецептури відбулися згідно із законом.

"Рішення в законний спосіб ми зберігаємо рецептур, зберігаємо усі вимоги до якості продукції і залишаємо в національному стандарті, але назву виробник може назначити самостійно", – запевнив Олег Швидкий.

Начальниця випробувально-виробничої лабораторії м'ясопереробного підприємства Ольга Біла повідомила: "Продукт не новий, крім назви не змінюємо нічого. Ні зовнішній вигляд, ні склад, ні смакові властивості і навпаки намагаємося зберегти смакові властивості ковбаси, традиційну рецептуру ковбаси. Тому наші маркетологи мають відобразити асоціації зі старою назвою, щоб покупець міг легко знайти свій продукт на полицях магазинів".

Батон Мирний, хліб Паляниця, а навзамін білоруському – буханець Отаманський. Такими є нові українські назви хлібів від київського хлібозаводу. Ті ж виробники, які поки не готові замінити ані назву, ані етикетку мають у поміч свідомих громадян. Продавці та деякі мережі самостійно дописують нові назви. Бо ж кажуть, покупці часто відмовляються купувати те, що асоціюється з ворогом-окупантом.

"Немає морального права залишити ці назви, просто немає. Дуже незначний час пройде, щоб ми від цього відмовилися, це наше моральне і людське зобов'язання і право", – підсумував Олег Швидкий.

Фахівці додають, що процес дерусифікації українських харчів може тривати від кількох місяців і аж до кількох років.

Олена Рибінська, "5 канал"

Читайте також: Блокада Чорного моря призведе до зростання цін на продукти у світі – розвідка Британії

Друзі! Ми сьогодні боремося за нашу свободу, незалежність, за право бути вільною людиною на своїй землі.

Нас захищають справжні Супергерої: ЗСУ, Нацгвардія, Тероборона, МВС, усі небайдужі Громадяни, які об'єдналися заради захисту Батьківщини.

Ми маємо безпрецедентну підтримку міжнародних партнерів. Увесь світ підтримує Україну.

Зберігаємо спокій, підтримуємо одне одного, читаємо тільки перевірені новини та допомагаємо армії.

ЄДИНІ ОФІЦІЙНІ РЕКВІЗИТИ НБУ ДЛЯ ЗБОРУ КОШТІВ НА ПОТРЕБИ АРМІЇ

ПЕРЕРАХУЙТЕ "КОВІДНІ" ГРОШІ З Є-ПІДТРИМКИ НА АРМІЮ

ВІДПРАВТЕ ДРУЗЯМ ЗА КОРДОН ПОСИЛАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ: 

Разом до перемоги над російськими окупантами!

Слава Україні! Героям Слава!

Попередній матеріал
У ПС ЗСУ розповіли подробиці повітряного бою українського МіГ-29 із рашистським Су-35
Наступний матеріал
Українські десантники отримають від волонтерів і Фонду Порошенка ще 24 новеньких пікапи
Loading...
Рада ухвалила закон про дерадянізацію законодавства України – що зміниться

Рада ухвалила закон про дерадянізацію законодавства України – що зміниться

В Україні немає стратегічної деколонізації – Дроздов

В Україні немає стратегічної деколонізації – Дроздов

Олександр Рудоманов у "Є СЕНС"

Олександр Рудоманов у "Є СЕНС"

Війна з Терешковою, декомунізація свідомості, мake Ukraine great again: Олександр Рудоманов у "Є СЕНС"

Війна з Терешковою, декомунізація свідомості, мake Ukraine great again: Олександр Рудоманов у "Є СЕНС"

Мовний омбудсман закликав змінити назву Южного: які варіанти розглядають і як реагують місцеві

Мовний омбудсман закликав змінити назву Южного: які варіанти розглядають і як реагують місцеві

У Харкові суд остаточно підтвердив законність перейменування проспекту Жукова – міськрада оскаржуватиме це у Верховному Суді

У Харкові суд остаточно підтвердив законність перейменування проспекту Жукова – міськрада оскаржуватиме це у Верховному Суді