378 мільйонів гривень. Це лише частина грошей, які небайдужі українці і бізнеси зібрали на відбудову корпусу лікарні "Охматдит" у Києві. Лікарня постраждала після терористичного обстрілу росіянами 8 липня цього року. Та після скандалу довкола тендера і фірми, яка мала провадити відбудову корпусу "Охматдиту", – на-гора вийшов новий конфлікт. Благодійний фонд не поспішає перерахувати майже 400 мільйонів на рахунок лікарні. У чому суть нової колізії та що буде з мільйонами на "Охматдит" – розбиралася журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.
8 липня 2024 року. росіяни вкотре цинічно обстріляли дитячу лікарню. Цього разу – національну, "Охматдит". Українці об'єдналися як у розбиранні завалів, так і матеріально – мільйони гривень потекли ріками на різні рахунки – від державних до приватних. Один із них – рахунок благодійного фонду "Охматдит – здорове дитинство". Фонд існує не перший рік, як і співпраця з лікарнею.
Наприкінці липня – початку серпня розгорівся скандал – тендер на відбудову корпусу дитячої лікарні "Охматдит" скасували. Бо ж компанія-переможниця – була зі статутним капіталом у 5 тисяч гривень та запропонувала одну з найвищих цін за роботу, розповіли журналісти-розслідувачі. На тлі розголосу пояснення дає і міністр Віктор Ляшко. Мовляв, договір ще не підписаний, бо фонд вивчав спроможність компанії виконати всі необхідні роботи. Після скандалу в медіа МОЗ звернулося до правоохоронців, щоби перевірити доброчесність компанії. Вирішили оголосити новий тендер. Одначе кошти з рахунків благодійного фонду – а це зібрані від благодійників понад 378 мільйонів гривень – міністерство просить перерахувати на казначейські рахунки лікарні.
"Благодійний фонд перераховує ту суму коштів, яка зібрана після 8 числа, на рахунки "Охматдиту" безпосередньо на казначейський рахунок. Ми створюємо ревізійно-наглядову раду щодо використання цих коштів і подальшого руху. Кошти стають державними – ми оголошуємо через процедуру Prozorro", – заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Але скандали на тому не скінчилися. Благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство" грошей на казначейські рахунки лікарні не перерахував. Хоча прохання про це були від тоді ще генерального директора – Володимира Жовніра. Документи він публікує у своєму фейсбуці.
"Починаючи з перших публічних скандалів та прохання перерахувати гроші на відбудову лікарні з рахунку фонду на рахунок лікарні, чомусь наша комунікація з фондом почала погіршуватись. Ми чомусь перестали знаходити спільну мову, на наші листи ми не отримували перерахування, а сьогодні дії фонду підтвердили, що ми з ними маємо зовсім різне бачення того, як лікарня має відновлюватись. Ми дізнались, що Благодійна організація "Благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство" не планує переказувати кошти на рахунок НДСЛ "Охматдит". Тобто станом на 16 серпня 2024 року 378 млн грн залишаються на рахунку БО "Благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство", – заявив генеральний директор НДСЛ "Охматдит" Володимир Жовнір.
У фонді кажуть – одразу звернулися до Міністерства охорони здоров’я за роз'ясненням, яким правовим механізмом їм послуговуватися при перерахуванні цих коштів. Яке цільове призначення та як відбуватиметься нагляд за використанням зібраних грошей.
"Раніше це були тристоронні договори, де фонд був платником – ми бачили призначення, що купуємо, яка його вартість і питань раніше не виникало. Була конкретна потреба, ми їм оплачували, це передавалося на баланс лікарні. Якщо це медичне обладнання, специфікація, вартість, де записано: отримувач лікарня "Охматдит", платник – фонд "Охматдит – здорове дитинство", – зазначив голова благодійного фонду "Охматдит – здорове дитинство" Євген Вембер.
А вже за кілька днів чергова інформаційна хвиля – генерального директора "Охматдиту" – Володимира Жовніра – відсторонили від виконання обов’язків до завершення перевірок правоохоронцями і комісією МОЗ. Як додали у міністерстві – зафіксували недостовірність інформації, яку подавали міністру. Тож поки в кріслі директора – завідувач одного з відділень лікарні Олександр Урін.
"Отримано перші результати проведення перевірки комісії МОЗ. На жаль, є випадки викривлення ключової інформації, яка подається офіційно міністру, у засоби масової інформації та міститься в документах, і зі сторони керівництва лікарні, і зі сторони Фонду ... Факти, пов'язані з відновленням будівель "Охматдиту" та діями Благодійної організації "Благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство", в тому числі зазначені у ЗМІ, наразі вивчаються Національною поліцією України за зверненням міністра охорони здоров'я", – повідомили у МОЗ.
Благодійний фонд "Охматдит – здорове дитинство" – був створений лише 2 роки тому. І, ймовірно, нестача досвіду роботи із такими величезними сумами коштів може бути однією з причин неспромоги владнати справи для допомоги "Охматдиту". На цьому наголосила президентка благодійного фонду "Запорука" із 16-річним досвідом благодійної діяльності. Наталія Оніпко додає: ситуацію із перерахуванням коштів на рахунки лікарні можна було владнати і без скандального флеру.
"Можна ж усе було без скандалу зробити, якщо питання в тому, щоб оформити договір, – я думаю, що лікарня пішла би на це. Ну знову ж таки – це моя суб'єктивна думка, я не знаю, яка насправді ситуація – дуже багато питань. Але чітко вказати вже в листі чи договорі всі статті витрат, звичайно, буде складно. Ми мали такий досвід, коли було сказано – на лікування якогось пацієнта, але в договорі про це було обумовлено – що має бути після звітування фонду. Фонд, який створено 2 роки тому і який не має відповідного штату, у якого немає прописаних процедур, політик закупівель, в якого просто немає досвіду реалізації такої великої суми коштів – ну, братися за такий проект – це таке самогубство", – пояснила президентка БФ "Запорука" Наталія Оніпко.
Наталія Оніпко подала свою кандидатуру до складу спеціальної Ради з контролю відновлення лікарні. Під опікою Ради мають відбуватися всі процеси довкола відновлення "Охматдиту". Загалом у Раді буде 15 осіб: вже увійшли представники міжнародних організацій та компаній, які зробили найбільші пожертви. Ще 7 представників будуть обрані від громадськості.
Олена Рибінська, "5 канал"
Нагадаємо, російська федерація 8 липня завдала масованих ракетних ударів по Україні, зокрема, під обстріл потрапила дитяча лікарня "Охматдит" у Києві. Уже 9 липня було прийнято рішення розпочати роботи з відновлення будівлі "Охматдиту" після атаки найближчим часом. На це лише Кабмін виділив 100 млн гривень.
Як писав 5.ua, БО "Благодійний фонд "Охматдит" оголосив переможця тендера на ремонт корпусу столичної Національної дитячої спеціалізованої лікарні. Конкурс виграла фірма із завищеними цінами. МОЗ звернулося до правоохоронців для додаткової перевірки тендера. Після розголосу тендер на відбудову "Охматдиту" скасують і проведуть заново.
Дивіться також:
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.