Як вижити і як діяти, якщо зникло світло, тепло, вода і газ. І не на один день, а на тривалий термін. Інструкції містянам вирішили розповісти благодійники спільно з ДСНСниками та експертами з виживання. Корисні навички засвоював і наш Юрій Пугач.
"З дитиною трошки складніше, особливо, коли немає води, коли немає гарячої води, без опалення. Але справляємось. Головне, що ми без росії", – каже киянка Ксенія.
Хоч і без комунікацій – зате без русні. Це ключова фраза на заході, який присвячений виживанню в екстремальних умовах. Бо рашисти, які і створили для українців такі умови, схоже, геть втратили сподівання на окупацію України і нині ще дужче доводять світу, що росія – країна-терористка.
"Зрозуміли, що зима буде складна, враховуючи ті всі події з обстрілами і почали готуватися. Вибрали нашу дружню школу. З першого дня війни ми тут спочатку годували бабусь і всіх киян, які залишилися у Києві у перші 50 днів. Запустили проєкт "Теплиця", щоб люди могли погрітися, зарядити телефони", – повідомив виконавчий директор благодійного фонду "Солом'янські котики" Андрій Єрофєєв.
Пізніше благодійники побачили, що саме у цій школі влада вирішила розгорнути "Пункт незламності". Вирішили допомогти у цьому і нині проводять тут Blackout Friday. Тож ось так з легкої руки благодійників звичайнісінька столична школа перетворилася не просто на "Пункт незламності", а на справжній пункт виживання. Тут є і бочки аби руки погріти і навіть польова кухня.
"Це саморобна буржуйка з бочки для казана. Тут вирізали по діаметру для казана, щоб він тут став. Буде суп і печена картопля", – ствердив кухар Олексій.
А поряд із кухнею бачимо чималий чорний бус.
"Разом з ГО "Колеса свободи" ми передали вже більше 100 машин для ЗСУ. І одна з цих машин, ми сьогодні трошки, щоб людям було веселіше сидіти разом з нами, ми розмалюємо і також передамо на ЗСУ", – додав Андрій Єрофєєв.
А поки молодь прикрашає автівку для військових, рятувальники у приміщенні школи нагадують людям порядок дій під час повного блекауту.
"Найелементарніше, що можна зробити – це зарядити павербанки і телефони, і обігрітися. Самому будинок чи квартиру обігріти якщо відключення на 3-4-5 днів – це нереально без електроенергії. А газові балони вони можуть призвести тільки до більш трагічних наслідків. Як обігрітися? Мати спальні мішки, одягатися тепло, нагрівати у пунктах обігріву їжу і чай, і приносити додому. Тільки так", – запевнив представник Солом'янського райуправління ГУ ДСНС у місті Києві Максим Береговенко.
Сам захід благодійний. Розмір внеску – від 100 грн. Організатори нині збирають на мобільний навчальний центр. Щоби продовжити навчання для військових із тактичної медицини на всій лінії фронту і в тилу, а ще розпочати курси для бойових медиків. Нині ж діляться навичками з місцевими.
"Аптечка без відповідного навчання – це просто красивий аксесуар. Тому ми запевняємо, що нам треба проходити і перепроходити навчання з домедичної допомоги", – пояснила інструкторка з домедичної допомоги Софія Гоголь.
Софія каже, що в аптечці цивільного обов'язково мають бути турнікет, одноразові гумові рукавички, травматичні ножиці, аби розрізати одяг, бинт аби спинити кров та термоковдра.
"Тут не має бути ніяких пігулок, про які ніхто з вашого оточення не знає. Не має бути речей, якими ви не знаєте як користуватись. Бо можна придбати класну тактичну аптечку, але не знати як користуватись багатьма речами. Не має бути неякісних засобів. Коли ми говоримо про турнікети, ми кажемо, що вони мають бути сертифікованими", – наголосила Софія Гоголь.
А наступним слово бере експерт з енергоефективності та ділиться власними лайфгаками, як полегшити життя без комунікацій. Нам він ексклюзивно дав кілька своїх порад.
"Вам потрібно як мінімум тримати запас води у 20 літрів на одну особу. Знайти свої старі телефони. Для себе відкрив такий секрет. Хотів купувати радіо на батарейках, але згадав, що у мене є старий кнопочний телефон з функцією радіо", – сказав експерт з енергоефективності Петро Галабіцький.
Також експерт радить придбати акумулятор-інвертор, який перетворює потужність струму з 12 вольт на 220. Це дасть можливість зарядити ваші пристрої, навіть якщо подача струму слабка. А ще ділиться порадою, як поліпшити мобільний зв'язок.
"Ви у свого мобільного оператора робите послугу, вона є безкоштовною, дублікату своєї сім-картки. Просите, щоб ця сім-картка була лише для мобільного інтернету. Вставляєте її до роутеру із встроєною функцією модему і це уже є посилений сигнал. Він буде шукати сигнал із сусідніх районів", – підсумував Петро Галабіцький.
Організатори сподіваються, що всі ці поради та навички українцям не знадобляться, та потрібно бути готовими до будь-якого розвитку подій.
Юрій Пугач та Валентин Стрельцов, "5 канал"
Читайте також: В Україні не залишилось теплової чи гідроелектростанції, яку б не обстріляла росія – Шмигаль
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться відео за темою: "Було моторошно до мурашок": масований обстріл Київщини – як оговтується столиця
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.