У Гостомелі мало не спалахнув міжнародний скандал. Французька компанія, яка готова відбудувати п'ять зруйнованих росіянами багатоповерхівок, вже мала намір згорнути проєкт, бо тамтешня військова адміністрація від весни не може надати всіх дозволів. "5 канал" запросили допомогти мешканці, які втратили житло. Кореспондентка Олександра Кулібаба з'ясовувала всі подробиці конфлікту.
Згадаймо перші години вторгнення, коли російський десант штурмував аеропорт "Антонов" і повністю зруйнував будинки в Гостомелі. Ділянка, на якій ще нещодавно стояли п'ять будинків мешканців Гостомеля, нині вже заросла бурʼянами, бо від весни тут точаться дискусії щодо відбудови.
Французька будівельна компанія NEO ECO взялася за відбудову цілого кварталу, вже знесла залишки споруд, відсортувала перероблене будівельне сміття, аби з нього зробити нові будматеріали. А далі треба дозволи на будівництво нового житла.
"Не можуть вони, як і будь-яка людина в Україні, на якомусь газоні щось будувати. В них мають бути дозволи. Цей дозвіл не надається. Представниця нашого містечка була на прийомі у військового голови. Він взагалі їй заявив, що вони вважають NEO ECO шахраями. Незрозуміло, яким чином вони можуть бути шахраями, яким чином можуть нас ошукати, якщо ми вже і так ошукані", – розповіла мешканка зруйнованого будинку Людмила Друцька.
Читайте також: "Немає сенсу відновлювати будинки, якщо за тиждень вони будуть зруйновані": євродепутатка приїхала до Харкова – що пообіцяла.
У безнадії мешканці будинку задля розголосу звернулися до "5 каналу". Називають ситуацію з військовою адміністрацією замкнутим колом.
"Адміністрація тут як тут, якщо щось треба вивезти з містечка, а якщо допомогти нам і вирішити питання, почати будівництво, її нема. Вона тільки шукає заковички, що це невірно, це невірно, і все невірно. Нам до нового року обіцяли вже один будинок побудувати. А куди нам?", – сказала мешканка зруйнованого будинку Ольга Ратушняк.
Земельна ділянка є комунальною. Селищної ради в Гостомелі нині немає. Частину повноважень на себе перебрала місцева військова адміністрація, але лише частину. Тому передали в тимчасове користування територію під будівництво французам. У військовій адміністрації кажуть: повноважень не мають. Ми тиждень чекали на відповідь, ретельно підбирали та формулювали питання, як нас і попросили в адміністрації і вже майже втратили надію, але коментар, зрештою, отримали.
Дивіться також відео: "Краще, ніж було до бойових дій": відбудова селища Циркуни за експериментальною програмою.
"Ми спілкувалися з NEO ECO. Вони просили нас передати цю земельну ділянку їм в оренду, на жаль, військова адміністрація не має таких повноважень, розпоряджатися, передавати в оренду. По договору суперфіції чи ще щось, тобто вона належить громаді", – пояснила заступниця начальника Гостомельської селищної військової адміністрації Ольга Прилипко.
Французи зі свого боку вимагають гарантій, що відбудовані помешкання потраплять до рук саме тих, хто їх втратив на початку російського вторгнення. Ця ситуація загострювалася з кожним днем і NEO ECO були готові закривати проєкт.
"Військова адміністрація хотіла, щоб ми дали гроші, а вони зроблять проєкт. Ми просто відмовилися працювати таким чином, тому що ми хочемо зробити хороший проєкт для громадян Гостомеля. Коли я повернувся три тижні тому в Київ, ситуація була цілком загрозлива для проєкту", – запевнив директор проєкту з відбудови компанії NEO ECO Барт Груярт.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Один із варіантів, який пропонували французи, – ділянку передати в тимчасову оренду ОСББ і починати роботи. Але їм відповіли: оформити такі документи зможуть лише після закінчення воєнного стану. За останні півтора року в селищній військовій адміністрації вже третій керівник. І щоразу доводилося перемови починати спочатку. Також були певні питання до кадастрового номеру ділянки, але їх уладнали.
"Наше містечко зайшло в глухий кут, тому що нема вирішення питання ні з київською військовою адміністрацією, ні з міською", – зауважила Людмила Друцька.
Зрештою, після місяців перемов спробують розробити спеціальний договір.
"Ми один одного почули, ми запропонували такий алгоритм дій. Сумісна співпраця – вже є напрацювання, наші юристи і юристи французів відпрацьовують цей договір, він буде підписаний. Тобто військова адміністрація виступатиме замовником будівництва, а компанія NEO ECO будуватиме і фінансуватиме це все", – запевнила Ольга Прилипко.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
"Ми сподіваємося, що під час зустрічі вдалося досягти згоди. Ми нині не думаємо про скасування поточних проєктів. Але в Україні завжди можна очікувати на сюрпризи", – наголосив Барт Груярт.
У військовій адміністрації кажуть: когось обманути намірів не мають. А найголовніше – хочуть захистити інтереси мешканців.
"Ми можемо використовувати цю земельну ділянку для того, щоб збудувати житло для людей, але ми не маємо повноважень передавати її в користування іншим людям, фондам, підприємствам. Ми можемо тільки співпрацювати разом. Тобто без передачі функцій ділянки комусь іншому", – розповіла Ольга Прилипко.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Поки мешканка одного з будинків пані Галина засмучується, пані Надія має надію і підтримує сусідку. Каже: одну війну пережила, другу теж переживе і розклеюватися нема чого.
"Я хочу в своїй хаті вмерти, я в мобільному будиночку", – сказала Галина Хотійова.
"Галя, нам не треба вмирати. Нам треба діток підтримувати морально і фізично. Я зустріла ту перемогу, добилась. І зараз тільки доживу до неї, і будуть всі радуватись і я зі всіма", – запевнила Надія Рєзнік.
Тому нині 300 мешканцям зруйнованих будинків залишається тільки чекати. Чекати на перемогу та новосілля у відбудованих французами будинках.
Олександра Кулібаба та Орест Пона, "5 канал"