В Ізюмі на Харківщині до кінця року планують розпочати відновлення 60-ти багатоквартирних будинків, зруйнованих обстрілами окупантів. Будівництво відбуватиметься за підтримки іноземних партнерів. Представники Канади, Швеції та Швейцарії побували в Харківської області, щоб детальніше дізнатися про потреби регіону. Більше – в матеріалі кореспондентів "5 каналу".
Останнє тіло з масового поховання в ізюмському лісі ексгумували 10 місяців тому. Але досі залишаються невпізнаними 65 тіл із 449-ти, знайдених у спільній могилі. Нині тут встановлений меморіальний стенд, до якого приносять квіти.
російські окупанти зруйнували в Ізюмі майже 80% забудови: житлові споруди, освітні заклади, лікарні. В одну з 5-поверхівок торік у березні влучила російська авіабомба. В укритті та квартирах загинули майже пів сотні дорослих і дітей.
"Це мій перший візит до Ізюму. Насправді, я бачив уже багато фотографій і чув свідчення про події, які відбувалися тут. Але, бачити на власні очі – це зовсім інше. Ми бачили місце масового поховання, цей дім – це дуже сумно. Але є і майбутнє. Розчищають завали, все відбудують. Це і є однією з причин, чому ми тут", – зазначив повірений у справах Швейцарії в Україні Андреас Губерт.
Делегації з Канади, Швеції та Швейцарії прибули на Харківщину, щоб обговорити наступні етапи відновлювальних робіт. У переліку – найважливіші галузі життєдіяльності регіону.
"На минулому тижні Швеція затвердила нову стратегію підтримки України – Україна буде тепер країною, яка буде тепер отримувати найбільшу допомогу серед усіх країн світу. До 2022 року це було 20-25 млн євро на Україну, зараз це буде 600 млн", – заявила радниця посольства Швеції в Україні Ірина Скалій.
Іноземні партнери готові допомагати Україні в розмінуванні. За даними європейської гуманітарної організації, Україна нині є найбільш замінованою країною світу. В Ізюмському районі цього літа четверо людей підірвалися на російських боєприпасах.
"Тут досить серйозно пошкоджена інфраструктура, житлові будинки, освітня галузь, медична галузь. І ось навколо цих, власне кажучи, проблем для нас це завдання: ми об'єднуємо наших міжнародних відповідно партнерів", – повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Представники іноземних делегацій кажуть, готові допомагати, бо захоплюються українським народом.
"Нам є чого навчатися у готовності України боротися за свободу, боротися за свої цінності. І ми не можемо не допомогти, коли бачимо те, що зробили з українським народом", – каже повірений у справах Швеції в Україні Ленарт Ліннер.
Цьогоріч в Ізюмі планують за міжнародної підтримки розпочати масштабні роботи з відновлення багатоповерхових будинків та інфраструктурних об'єктів.
"По Ізюму у нас заплановане із різних джерел фінансування 60 житлових будинків. Не можемо гарантувати, що всі вони будуть виконані в цьому році. Однак масово звичайно що будуть розпочаті роботи. Паралельно з цим, коли йде відновлення, ми будемо будувати з нуля теплові котельні. Тому що та котельня, яка забезпечувала подачу тепла для майже 40% населення Ізюма. Вона зруйнована повністю", – зазначив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Представники іноземних держав переконують, що українці можуть сподіватися на їхню допомогу, аж допоки у країні не настане мир та не відбудують зруйноване війною.
Анна Черненко, Харківська область, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, у вересні у визволеному від окупантів Ізюмі виявили масове поховання – загалом понад 440 могил. У поліції заявили, що станом на 13 січня ще не впізнаними залишаються 145 тіл жертв російської агресії.
Нагадаємо, омбудсман показав бункерну катівню росіян в Ізюмі.
Дивіться також: Масове поховання в Ізюмі: могили – безіменні, на хрестах лише номери, наче в концтаборі
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.